Az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsban már megválasztották a testület elnökét. – A kormánypárti többség Szabó György korábbi egészségügyi minisztert, a testület eddigi vezetőjét választotta meg a tanács elnökének – tájékoztatta lapunkat Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés fideszes elnöke.
A Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanácsban az elnökök mostanáig rotációs elven váltották egymást. – A három érintett megyei területfejlesztési tanács elnöke eddig évente cserélt helyet a testület elnöki székében. Ha marad ez a gyakorlat, akkor most Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke következik – közölte Gyimesi Endre, Zalaegerszeg fideszes polgármestere, aki kitért arra is: elképzelhető, hogy a kormányoldal többségbe kerül a tanácsban, és a mai ülésen saját emberét ülteti az elnöki székbe. – Olyan információim vannak, hogy Molnár Csabát, az MSZP győri elnökét akarják elnökké választani, sőt arról is hallani, hogy a regionális központot Sopronból Szombathelyre kívánják áthelyezni – tette hozzá.
A Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanácsban pénteken döntenek az elnök személyéről. – Több név is szóba került, de még nem tudni, ki kerülhet a tanács élére. Más regionális fejlesztési tanácsokban bukott kormány közeli politikusokat választottak meg a testületek élére. Abban bízunk, hogy itt nem így lesz – jelentette ki Vantara Gyula, Békéscsaba fideszes polgármestere, aki október óta vezeti a dél-alföldi várost.
A folyamat Budapesten kezdődött azzal, hogy a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsba Tóth József XIII. kerületi polgármestert, míg a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanácsba három, ugyancsak kormánypárti polgármestert delegáltak annak ellenére, hogy a főváros 23 kerületének harmadában a jobboldal győzött. A központi régióban csütörtökön lesz választás, és várhatóan Szabó Imre (MSZP) parlamenti képviselő marad az elnök annak ellenére, hogy a Pest Megyei Közgyűlés elnöke, Szűcs Lajos (Fidesz) szintén országgyűlési képviselő, aki a megyében éppen Szabót váltotta októberben. T. Mészáros András, Érd fideszes polgármestere emlékeztetett: megyei elnökként 1998 és 2002 között ő volt a régió vezetője is.
A dél-dunántúli régióban, ugyancsak felrúgva az eddigi gyakorlatot, a botrányos múltú Wekler Ferencet (SZDSZ), a környezetvédelmi tárca delegáltját választották elnökké, társelnökké pedig Tasnádi Pétert, Pécs MSZP-s polgármesterét. Közép-Dunántúlon Pál Béla MSZP-s országgyűlési képviselőt választották a fejlesztési tanács élére, míg az észak-alföldi régiót az a Gazda László képviseli az önkormányzati tárca küldötteként, aki az előző ciklusban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés szocialista elnökeként tevékenykedett.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Fidesz országos győzelmével végződő október elsejei önkormányzati választás után megkezdődött az uniós pénzek elosztásáért is felelős régiós testületek újjáalakítása. Előtte viszont az MSZP választmányának üléséről kiszivárgott Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter beszéde, amelyben kijelentette: hiába győzött országosan a Fidesz, „nem ők fogják osztani” az uniós pénzeket, mert „erős pozíciókat” biztosítanak a szocialistáknak.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot