Szűk esztendő elé nézünk jövőre: a Veres János által kedden a parlament elé terjesztett 2007-es költségvetési törvényjavaslat valamenynyi fő adónemből az ideinél lényegesen magasabb adóbevételeket ír elő, miközben az állami támogatásokat csökkenti. A pénzügyminiszter, akárcsak tavaly ősszel a 2006-os büdzsét, az ideit is a szigor és a felzárkózás költségvetésének nevezte.
A szeptemberben életbe lépett, valamint a januártól érvényes adó- és járulékemelések nyomán a Pénzügyminisztérium (PM) összesen 14 406 milliárd forintnyi bevételre számít. Áfából az idei évre tervezett 1791 milliárd forint után jövőre 1971 milliárd forintnyi befizetéssel számol a törvényjavaslat. Jelentősen emelkedik a társaságiadó-bevétel is: az idei évre meghatározott 455 milliárd forint után a jövő évre várt bevétel meghaladja az 500 milliárd forintot, ráadásul úgy, hogy a cégek különadójából további 150 milliárd forintot irányoz elő a PM.
*
Az adóemelés hatása nyomon követhető az evázó cégeknél is: az idei 107 milliárd forint után jövőre már 168,2 milliárd forintot vár a törvényjavaslat. Jövedéki adóból az idei 687 milliárd forint helyett jövőre várhatóan 743 milliárd forint lesz a bevétel. A lakossági befizetéseknél a legnagyobb eltérés a személyi jövedelemadónál látható, itt 143 milliárd forint többletbevételt céloz meg az állam. A regisztrációs adóból az ideinél kevesebb pénze lehet a költségvetésnek: a gépkocsieladások várható visszaesése miatt az idei 81 milliárd forint helyett 78 milliárd forintnyi befizetés valószínűsíthető. A törvényjavaslat az idei 3500 milliárd forintnál majdnem 12 százalékkal többet, 3910 milliárd forintot irányoz elő járulékbevételekből. Ezen belül az egészségügyi hozzájárulások előirányzata 111 milliárd forintra növekszik. Vizitdíjból és kórházi napidíjból jövőre 22 milliárd forintos befizetést remél az állam.
Eközben a kiadási oldalon a fogyasztói ártámogatások csökkenése figyelhető meg: az ideinél 6,4 milliárd forinttal kevesebb jut fogyasztói árkiegészítésre. Gázártámogatásra 112 milliárd forintot, a gyógyszerkasszára 364 milliárd forintot, gyógyító-megelőző ellátásokra pedig 718 milliárd forintot fordít a büdzsé. Elkerülendő az idei és a tavalyi elszámolási fiaskókat, az autópálya-építés költségeiből jövőre 210 milliárd forintot kíván elszámolni a PM a büdzsé keretein belül, s ugyancsak ide könyvelik el az 50 milliárd forintra rúgó rendelkezésre állási díjat.
Az ígért takarékosság ellenére az állam működtetése nem lesz olcsóbb, hiszen a központi szervek többsége jövőre több pénzből gazdálkodhat az idei évhez képest. A minisztériumok kiadási előirányzatai 562 milliárd forinttal nőnek, a teljes központi költségvetés pedig több mint 830 milliárd forinttal költhet többet. A nagy nyertesek között van a Kóka János vezette gazdasági minisztérium: kiadási előirányzata az idei 512 milliárdról 982 milliárdra emelkedik, igaz, elsősorban a MÁV-val kapcsolatos költségek miatt. A vasúttársaságnál jövőre 112 milliárd forint értékben kell tőkeemelést végrehajtani, és 102 milliárd forintot tesz ki a 2007-ben lejáró adósság is, amit az államnak át kell vállalnia. Jelentősen emelkednek a miniszterelnökségi és az uniós felzárkózás fejezethez tartozó kiadások. A Miniszterelnöki Hivatal kerete 100 milliárdról 255-re, az uniós pedig 33-ról 65 milliárd forintra nőhet. Csökken ugyanakkor az idei évhez képest az Állami Számvevőszék, az ügyészség és a Központi Statisztikai Hivatal, valamint a tárcák közül a külügyi, a pénzügyi és a honvédelmi minisztérium kiadási előirányzata.
A központi költségvetés teljes hiánya az idei évre előirányzott 1531 milliárd forintról jövőre 1653 milliárd forintra nő. A kiadások közül az egyik legjelentősebb tételt az emelkedő államadósság ugyancsak növekvő kamatkiadásai jelentik. Az idei évre tervezett 835 milliárd forint után a jövő évi kamatteher meghaladja az 1112 milliárd forintot. Mindez azt jelenti, hogy a duzzadó kamatkiadások elviszik az adó- és járulékemelésekből befolyó adótöbblet jelentős részét. Minthogy a kiadások összesen 16 159 milliárd forintra emelkednek, az államháztartás 2007-es pénzforgalmi egyenlege 1753 milliárd forintos hiánnyal zár a tervek szerint, ami a GDP 6,9 százalékának felel meg. Eredményszemléletben a hiány 6,8 százalék lesz, ami megegyezik a konvergenciaprogramban meghatározott céllal. Veres János kedden adta át egy bőrtáskában a költségvetés tervezetét Szili Katalin házelnöknek. Az Állami Számvevőszék várhatóan november 10-én teszi közzé jelentését a büdzséről, ezután kezdődik a parlamenti vita. A büdzsét december 21–23. között fogadják el.
Katona az államkincstár élén. A pénzügyminiszter felmentette beosztásából Mohos Andrást, a Magyar Államkincstár elnökét, s helyére november elsejei hatállyal Katona Tamást, a pénzügyi tárca korábbi államtitkárát nevezte ki – erősítette meg lapunk múlt szombaton közölt információját a Pénzügyminisztérium. Katona Tamás múlt hónapban az ingatlanadóról tett kijelentései miatt kényszerült távozni a pénzügyi tárcától. (MN)
Szokatlan keresztnevek hódítanak: így változik a névadási trend