Az állam nyakán a kárpótlási jegyek

Alkalmatlan volt a kárpótlási jegy bevonására a jegycserés privatizáció – jelentette ki az egyéni befektetők érdek-képviseleti szervezete. A Mol maradék állami részvénycsomagjának értékesítésekor a piacon lévő jegyek töredékét használták csak fel.

2006. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilátásba helyezte ugyan a kormány, hogy a Mol állami üzletrészének értékesítésével lezárul a kárpótlási jegyek felhasználásának lehetősége, az érintettek még reménykednek. Erre utal, hogy mind a mai napig olvashatók a kárpótlási jegy eladására felhívó falragaszok. Igaz, a felvásárlók csak a „határozatos”, vagyis az állam által kárpótoltak és családtagjaik által birtokolt jegyek iránt érdeklődnek. Lapinformációk szerint a háttérben spekulációs szándék húzódhat meg: egyesek arra számítanak, hogy az állam beváltja a jegyeket, s készpénzben kifizeti az ellenértéküket.
Mint ismeretes, lezárult a jegycserés privatizációnak meghirdetett Mol-jegyzés, amelyben mindössze 363 millió forint összcímletértékű jegyet sikerült bevonni, miközben a kinnlevő állományt a Központi Igazságügyi Hivatal a jegyzést megelőzően még 2,6 milliárd forintnyira becsülte. A Mol-ügylet előtt Veres János pénzügyminiszter kijelentette, hogy ezen tranzakció során még felhasználható a kárpótlási jegy, több ilyen azonban nem lesz. Erre reagálva a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szervezetének (TEBÉSZ) elnöke kijelentette, hogy törvényt sérthet a kormány, ha önkényesen befejezi a kárpótlási jegy beváltását. Dióslaki Gábor az értékesítés lezárulta után lapunk kérdésére elmondta, bebizonyosodott, hogy a jegycserés privatizáció nem jelent megoldást a kárpótlási jegyek sorsának megnyugtató rendezésére.
Kérdésünkre, mi lehet az oka annak, hogy továbbra is folyik a jegyek felvásárlása, valamint a piaci pletykák szerint spekulánsok állhatnak a felvásárlás mögött, Dióslaki Gábor megalapozatlan híresztelésnek nevezte az értesüléseket. A felvásárlók által begyűjtött jegyeket ugyanis földárveréseken használják fel, s amíg az állami föld árusítása véget nem ér, addig lesz piaca a kárpótlási jegynek is. Ez azonban nem képes felszívni azt a 2–4 milliárd forint értékűnek becsült jegymennyiséget, amely még a jogosultak kezében van.
Dióslaki a spekulációs jegyfelhalmozás helyett inkább azt valószínűsítette, hogy sok magánszemély kezében lehet kis összegű jegy. Ennek nem jelentéktelen része határon kívül van. A környező országokból és Izraelből már jórészt felvásárolták, de a tengerentúlról, például az Egyesült Államokból – technikai okokból – kevés jegy került haza. A TEBÉSZ elnöke éppen ezért azt az álláspontot képviseli, hogy csak az jelenthet végső megoldást, ha az állam kijelöl egy határnapot, amely után a törvényben rögzített áron, 1740 forintért felvásárolja, és így vonja ki a forgalomból az értékpapírt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.