Bővülhet a súlyponti kórházak köre

Harmincegyről harminckilencre növekedhet a kiemelt kórházak száma, miután a kabinet és az Országgyűlés egészségügyi bizottsága is támogatta a törvényjavaslat ezzel kapcsolatos módosító indítványait. A végső szót a parlament mondja ki. Eközben a Magyar Orvosi Kamara az Alkotmánybírósághoz fordult a közelmúltban elfogadott kamarai törvény miatt.

2006. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc intézmény kerülhet be a kiemelt, súlyponti kórházak körébe; az erről szóló bizottsági módosító indítványokat mind a kormány, mind a bizottság többsége támogatta az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén. Vidéken a soproni, a siófoki és a karcagi, míg Budapesten a főváros kezelésében lévő Bajcsy-Zsilinszky, az Uzsoki, a Szent Imre, a Szent János és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház kaphat kiemelt státust. A döntés értelmében 39-re emelkedhet a súlyponti kórházak száma az országban, azonban a végső szót az Országgyűlés mondja ki. Szintén zöld jelzést kapott az a bizottsági módosító javaslat is, amely a közép-dunántúli régióban az aktív ágyak számát 240-nel emelné a krónikus ellátási ágyszám terhére. Elutasította a bizottság és a kormány azonban azt az indítványt, hogy a Svábhegyi Országos Gyermekallergológiai, Pulmonológiai és Fejlődésneurológiai Intézet kerüljön a súlyponti intézmények közé.
Eközben a Magyar Orvosi Kamara az Alkotmánybírósághoz fordult a parlament által nemrég elfogadott kamarai törvény miatt. A szervezet diszkriminatívnak tartja, hogy a működő szakmai kamarák közül csak a három egészségügyi – orvosi, gyógyszerészi, szakdolgozói – köztestület kötelező kamarai tagságát törölték el, illetve a jogalkotás során a szaktárca nem vagy csak késve egyeztetett a szervezetekkel. 2007 első negyedévének utolsó napjáig még kötelező a kamarai tagság, utána azonban mindenkinek nyilatkoznia kell arról, hogy továbbra is tag szeretne-e lenne. Ha valaki ezt nem teszi meg, automatikusan törlik a nyilvántartásból. Herényi Károly kedden jelentette be, hogy Alkotmánybírósághoz fordul a kamarai törvény miatt. Az MDF frakcióvezetője szerint a törvény a jogalkotás folyamata miatt érvénytelen, mivel a kormány nem egyeztetett az érintettekkel.
Szintén tegnapi hír, hogy Szalay Ferenc, Szolnok fideszes polgármestere közölte, semmilyen demonstrációtól nem riadnak vissza, ha a helyi MÁV-kórház ügyében beadott módosító javaslatukat, miszerint az intézmény a jelenlegi szolgáltatási rendszerben működjön tovább, az Országgyűlés elutasítja. A polgármester maga kíván a tiltakozás élére állni. Leszögezte: nagyon jó ellátási színvonalon működő kórházról és rendelőintézetről van szó, amelynek ápolási, esetleg rehabilitációs intézménnyé alakítása mellett nem szólhat szakmai érv. 2001 és 2005 között a két szolnoki kórház, a Hetényi és a MÁV között feladatmegosztás jött létre, így most a MÁV-kórházban történik a reumatológiai, ortopédiai és mozgásszervi betegségek gyógyítása. A polgármester szerint ha a 420 ezer lakosú Jász-Nagykun-Szolnok megyében ez az ellátás a Hetényi-kórházba kerülne, ahol ennek pillanatnyilag nincsenek meg a feltételei, akkor ott olyannyira felduzzadna a betegek száma, hogy ez nagy gondokat okozna a betegellátásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.