A rendezvényen – amelyről még a távirati iroda sem tudósított – bemutatták Siklósi Beatrix riportfilmjét a szeptember–októberi budapesti utcai erőszakról. Az összeállításban megszólaltatták azt a férfit is, akinek gumilövedékkel lőtték ki a szemét a rendőrök október 23-án, valamint több sértettet, akik ártatlanul estek áldozatául a nemzeti ünnepen lezajlott rendőrattaknak. A rendőrségtől a filmben csak Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szólalt meg, mert – mint Siklósi Beatrix elmondta – a rendőr áldozatokkal nem beszélgethettek.
Balog Zoltán, a parlament emberi jogi bizottságának fideszes elnöke a konferencián a magyar Országgyűlés útvesztőiről beszélt, ahol „eltűnnek” a személyes felelősök. A magyar parlament sajnos nincs abban a helyzetben, hogy felállítson egy tisztességes vizsgálóbizottságot – jelentette ki a képviselő.
Emlékeztetett arra, hogy a szakbizottságok együttes üléséről a kormánypárti politikusokkal karöltve vonult ki a rendvédelmi szervek vezetősége, majd a szocialisták közölték: akkor mennek el a következő ülésre, ha azon nem lesznek ott az emberi jogi szervezetek. Végezetül nyilvánosan megvádolták az ellenzéket, és zárt ülést rendeltek el – tette hozzá a képviselő. Megjegyezte: nyolcszor interpellált az Országgyűlésben a rendőri túlkapásokról, és egyszer sem kapott választ, ráadásul az áldozatokat a képviselők kigúnyolták, a vétkeseket pedig megtapsolták az ülésteremben. Ezek a tapasztalatok vezették arra, hogy a nemzetközi fórumokhoz, az Európai Parlamenthez forduljon, ahol rendhagyó módon több mint százan jelentek meg a meghallgatásukon, és Európa igazságügy-minisztere, Franco Frattini egész stábja rögzítette az elhangzottakat – mondta a politikus, aki szerint a közszolgálati távirati iroda és a Magyar Rádió mégis bagatellizálta az eseményt. Kifejtette: a rendőrség is áldozata a szeptember–októberi eseményeknek, hiszen politikai célokra használták fel a hatóságot. – Az áldozatoknak viszont elégtételt kell kapniuk, meg kell találni a túlkapások személyes felelőseit, és garanciák kellenek politikai, jogi és erkölcsi értelemben is arra, hogy ilyen törvénytelenségek soha többé ne fordulhassanak elő Magyarországon – szögezte le a politikus.
A konferencián többek között felszólalt Morvay Krisztina büntetőjogász, az október 23-i eseményeket vizsgáló civil szakmai bizottság vezetője, Münnich Iván agressziókutató és Schanda Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense is. Schanda Balázs arra hívta fel a figyelmet, hogy az emberi méltósághoz, élethez való jog korlátozhatatlan; a rendőrség egyik legfontosabb feladata éppen ezeknek a jogoknak a védelme kell hogy legyen.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?