Csadorban a volán mögött

Jelenleg egyetlen országban tilos a nőknek autót vezetniük, ez pedig Szaúd-Arábia. Az ügy évtizedek óta foglalkoztatja az ország politikai vezetését és még inkább a csekély számú ellenzéket, valamint a nőszervezeteket. Reménykedni ugyan lehet, de nem feltétlenül érdemes, a királyság befolyásos hivatalnoka szerint előbb adnak szavazójogot a nőknek, mint jogosítványt.

2006. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szerepel az ország prioritásai között a téma – zárta rövidre az erről való kérdezősködést a belügyminiszter, Najef bin Abdal Aziz herceg, miután a helyi parlament, a csak tanácskozási jogkörrel felruházott as-Súra tanács egyik tagja felvetette a nők jogosítványhoz jutásának kérdését. Ellenzői szerint a törvény idejétmúlt, haszontalan és megfosztja a nőket számos olyan lehetőségtől, amely egyáltalán nem áll szemben az iszlám tanításaival. Támogatói is sok érvet sorolhatnak fel. Szerintük ha nő ül a volán mögé, akkor elveszíti nőiességét, amelyet pedig a királyságban nagyon fontosnak tartanak. Ráadásul olyan helyzetekbe kerülhet az autót vezető asszony, amely tiltott az országban. Egy szaúdi nő nem érintkezhet idegen férfiakkal semmilyen módon, az utcára is csak egy férfi kísérő jelenlétében léphet ki. Ha tehát jogosítványt adnak egy nő kezébe, az nem tudna tankolni, nem hívhatna szerelőt meghibásodott autójához, nem fizethetne útdíjat, nem állíthatná meg a rendőr. Pedig kétségkívül hasznos volna sok esetben, ha beülhetnének a nők a vezetőülésre. Nemrégiben nagy port kavart az az eset, amikor egy hölgy magát férfivé maszkírozta, hogy szívrohamot kapott apját beszállíthassa a klinikára.
A nők jogosítványa így valószínűleg még hosszú ideig álom marad, ám autójuk azért lehet a szaúdi hölgyeknek. Sőt, az ország gépkocsiállományának fele éppenséggel nők kezében van. Az ország szigorú társadalmi szokásai miatt bizony egyes autószalonok nőket is alkalmaznak eladókként, akik kizárólag az érdeklődő hölgyeket segítik a választásban. Az elfüggönyözött termekben megnézhetik az asszonyok a kiválasztott típust, az eladó készségesen válaszol a felmerülő kérdésekre, miközben egyikük sem vezetett soha autót. Vásárlás esetén pedig jön a sofőr, és hazaszállítja a boldog tulajdonost.
A szaúdiak az ilyen furcsaságok mellett sokszor szembesülnek a nők egyre hangosabb követelőzésével. Az egyetemi hallgatók több mint fele nő, ám tudásukat nem kamatoztathatják igazán, a társadalom ugyanis egyelőre nincs igazán felkészülve a befolyásos üzletasszonyok és cégvezető hölgyek elfogadására. A munkavállalóknak az országban jelenleg csak 5 százaléka képviseli a gyengébb nemet, azaz az egyetemi diplomák legtöbbször csak bekeretezve függnek a falon, esetleg otthon kidolgozzák doktori diszszertációjukat, amelyről a világhálón értekeznek. Ez ugyanis egyre elterjedtebb a királyságban, külön szubkultúraként jelent meg az ókonzervatív társadalomban. Egyes írópalánták – mint a titokzatos Mystique – rajongótábort is szerzett magának, s dzsiddai otthonából írja az ottani ízlésnek kissé túlzottan merész novelláit. Egyes esetekben ezek az írások akár erotikusnak is tekinthetők, ám az írónő hangsúlyozza, nem az ilyen irodalom meghonosítása a célja, egyszerűen ilyen gondolatai vannak. A novellák európai szemmel egyáltalán nem tartoznak a felnőtt kategóriába, kulturáltak, és főként szerelemről, mintsem testiségről szólnak. Mystique ugyan háttérben marad, nehogy hazája szigorú cenzorai megorroljanak rá tevékenysége miatt, ám talán nem kellene. Rijádban ugyanis nemrégiben megnyílt egy különleges fehérneműüzlet. Itt egy eldugott sarokban szexuális segédeszközöket árusít az eladó, mondván, semmiféle baja nincs a rendőrségnek a tevékenységével. A portékát nem hirdeti harsányan, de aki meg akarja venni azokat, azt nem lehet semmivel sem vádolni. „Az én eszközeimet egy házaspár tudja leginkább használni” – jelzi, hogy nem kell erkölcstelenségre gondolni.
Szaúd-Arábia ettől függetlenül mégis konzervatív elvek mentén működik. A vele egyre szorosabb szövetséget kötő többi Öböl-menti Együttműködési Tanács tagországa (Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Omán, Kuvait és Katar) hasonlóan regulázza a mindennapokat, ám ebben jócskán benne van az is, hogy a lakosság sem igazán hisz a liberális eszmékben. Az Emírségekben például nemrégiben átvette hivatalos taxiengedélyét egy hölgy, aki elsőként adta a fejét erre a szakmára, persze sok ember rosszallását kivívva. Az országban ugyan már öt éve törvény engedélyezi a gyengébb nem számára a személyfuvarozást, ám a férfiak nem igazán bíznak a női sofőrökben – ott sem. A női utasok viszont kifejezetten örülnek, hogy nem kell idegen férfi közelében lenniük, így az újítás a személyszállításban éppenséggel a konzervatív erőknek adott muníciót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.