Emlékező tiltakozó nagygyűlést tartott tegnap Budapesten, a Szabadság téren az elbukott kettős állampolgárságról szóló népszavazás második évfordulója alkalmából több politikai és civil szervezet. A rendezvényt, amelyen 1000–1500 ember vett részt, a Magyarok Világszövetsége szervezte, de csatlakozott hozzá többek között a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Lelkiismeret ’88 csoport is.
A szónokok beszédeikben felelevenítették a két évvel ezelőtti népszavazást megelőző hetek eseményeit, elítélték Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és néhány akkori kormánytag a kettős állampolgárság megadása elleni agitációját. – Emlékezni jöttünk és tiltakozni az ellen az országárulás ellen, amit Gyurcsány Ferenc tett két évvel ezelőtt – jelentette ki Gyetvay György Gergely, a rendezvény moderátora.
A megemlékezésen felszólalt a közelmúltban megválasztott Jobbik-elnök is. – A december 5-i kettős állampolgárságról szóló népszavazás a csonka Magyarország számára volt tragédia, a határon túliak, köszönik szépen, állampolgárság nélkül is magyarok tudnak lenni – hangsúlyozta Vona Gábor.
Szinte valamennyi szónok bírálta Gyurcsány Ferenc és a kormány politikáját, valamint a rendőrséget. A szónokok közül többen üzentek is a hatalom számára: „Semmi sem ért véget, most kezdődik!”, valamint „A Kossuth tér tovább él!” A rendezvényt követően a tömeg átvonult az Erzsébet térre, és csatlakozott a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom által szervezett fáklyás felvonuláshoz. Az emlékezők a Kempinski Hoteltől az Erzsébet hídig vonultak. Később, amikor a félezres tiltakozó tömeg – immár a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom szervezésében – a Markó utcába vonult, a „politikai foglyok” szabadon bocsátását követelve, több ponton is megbénult a Belváros forgalma
Tegnap Kaposvárott és Szegeden is megemlékeztek a a népszavazásról.
Erkölcs nélkül nincs politika. Az erkölcs és a politika összetartozásáról beszélt a kettős állampolgárságról tartott sikertelen népszavazás második évfordulóján Martonyi János, az Orbán-kormány volt külügyminisztere a Polgárok Házában tartott emlékesten tegnap. Erkölcs nélkül nincs igazi, sikeres politika, nemzetpolitika, külpolitika – mondta a volt külügyminiszter.
Martonyi János arra figyelmeztetett: a gyásznapokra is emlékezni kell, mert a gyalázat, a gyávaság, a szégyen, a kisszerűség és az árulás is része a nemzet történetének. Ugyanakkor hangsúlyozta: csak úgy lehet „megfordítani” a népszavazás bukását, ha nem hisszük el, akárhányszor mondják is, hogy erkölcs és politika két különböző dolog.
Tőkés László királyhágó-melléki református püspök a Polgárok Háza dísztermét és előterét megtöltő hallgatósága előtt a sikertelen népszavazást 1956-tal, illetve az idei szeptemberi–októberi eseményekkel állította párhuzamba. Mint mondta, egykor és 2004. december 5-én is nemzetárulás, idegen érdekek kiszolgálása és a magyar nemzet félrevezetése történt.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével