Gombhoz kabát

Nem szükséges mindenre elszánt helytörténésznek lenni ahhoz, hogy az embert napokra a monitor elé szögezzék a nemrégiben megjelent digitális térképek, amelyeken hazánk szinte minden várát, kunyhóját, fáját, bokrát megtekinthetjük – például Mária Terézia korából. Bár egyedülálló missziót végez a kiadványokat megjelentető Arcanum Kiadó, jó ideje ár ellen kénytelen úszni.

2006. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fantasztikus értékek lapulnak a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban, amelyek a nagyközönség számára is izgalmasak lehetnek – mutat rá Somfay Örs történész, az Arcanum Kiadó munkatársa. – Az ott újra felfedezett, hazánkat is bemutató XVIII. századi katonai felmérést adtuk ki először, és az idén Bécsben digitalizáltuk a teljes Habsburg Birodalom első és második katonai felmérését, azaz nyolcezer A1-es méretű, kézzel festett térképet. Az első felmérés az 1756 és 1763 között vívott hétéves háború, a második a napóleoni háborúk után készült. Mindegyiket elvesztették a Habsburgok, ezért volt szükséges pontos, részletes térképeket készíteni a hadsereg számára, amelyek léptéke hasonló a mai turistatérképekéihez. A digitalizálás nagy munka volt: az eredeti kiadványok beszkennelése mellett fel kellett építeni a programhátteret is, amely képes az egyes szelvények egybeépítésére, ugyanakkor lehetővé teszi a birodalom több mint húszezer településnevének keresését. Információtartalmuk miatt nem csak a történészeknek lehetnek fontosak ezek a térképek: geológusok, ökológusok, vízügyesek, erdőmérnökök, bányamérnökök, családtörténészek, lokálpatrióták, földmérők, régészek mind haszonnal tanulmányozhatják őket. Utóbbiak például olyan épületmaradványokat, alaprajzokat kutathatnak így, amelyek ma már nincsenek meg; a mérnökök megszemlélhetik a folyók vonalának a változásait. A szlovákokkal folytatott tokajibor-vita már lezárult ugyan, ám éppen a katonai felmérések időszakában határozták meg azt a szőlővidéket – a mostani érvek között be lehetett volna vetni ezeket a térképeket is.
– Az interneten hozzáférhető, zavarba ejtően részletes műholdas térképek, az autós navigációban terjedő PDA-megoldások, a digitális térképtárak korában nem könnyű lépést tartani a piacon a technológiával.
– A második katonai felmérést már georeferáltuk, vagyis koordinátákkal láttuk el az ELTE Geofizikai Tanszékének űrkutató csoportja munkatársainak a segítségével. Ez azt jelenti, hogy a kétszáz éves második felmérés esetében 50–100 méteres pontossággal tudtuk meghatározni az adott helyeket a térképen. Az első felmérés még nem egységes vetületi rendszerben készült, a XVIII. század derekán még nem tudták a szakemberek, hogyan kell a Föld görbületét leképezni, így ennek pontossága „csupán” 1000 méter. Jó húsz évvel később, a második feltérképezés során már az egész birodalmat a Cassini-féle vetületi rendszerben rajzolták meg, amely 50 méteres precizitást biztosított, s ez fantasztikus teljesítmény. A programunk ezt a régi rendszert konvertálja át a ma használt vetületi rendszerek bármelyikére.
– Az Arcanum Kiadó szép rögeszméje, hogy olyan anyagokat tegyen széles körben hozzáférhetővé, amelyek rendkívüli értékeik ellenére sokszor elfeledve lappanganak a közgyűjteményekben. Kellő piacot jelent a honi értelmiség e kiadványok számára?
– Két évvel ezelőtt jelent meg az első katonai felmérés, akkor teljes mértékben igazolta elképzelésünket. De mindig az első a legérdekesebb. Kiadványaink értékesítését az is nehezíti, hogy az emberek valójában nem is tudnak azokról a kincsekről, amelyeket előbányászunk a levéltárak mélyéből. Nem tanítják ezeket az iskolában, s amit nem ismerünk, arra nyilván nincs is igényünk. Nehéz piacot építeni. A könyveket évszázadok óta használják az emberek, a számítógépes adathordozóktól még idegenkednek. Sokan félnek attól is, hogy utóbbi kiszorítja a könyvet, ami óriási félreértés: könyvből olvasnak az emberek, a CD- és DVD-ROM-nál pedig a kereshetőség a fontos. Nehogy az legyen Magyarországon is, mint Ausztriában, hogy egyszerűen leépítik a levéltárakat, mert az illetékeseknek fogalmuk sincs arról, milyen értékek vannak ott. Ezért kellene mindenképpen támogatni e kiadványokat akkor is, ha a megjelentetésük nem rentábilis. Trianon után rengeteg anyag maradt Ausztriában, amelyeket közösen használhatunk; innen jött az ötlet, hogy az osztrákokkal közösen készítsük el ezt a hatalmas vállalkozást. A bécsi levéltárak támogattak is, de közben kiderült, hogy az ottani gazdasági igazgató elsősorban üzletet látna a kiadványokban – így kérdésessé vált, hogy ki tudjuk-e adni a katonai felmérés nyugat-európai részeit is. Ausztriában nem tapasztaltuk, hogy közgyűjteményi anyagokat digitalizálnának a levéltárak. Magyarország ilyen szempontból nem áll rossz helyen Európában.
– Itt jelenhetne meg az állami szerepvállalás, hiszen nemzeti közkincsekről van szó.
– Sajnos egyre kevesebb pénzük van az állami finanszírozásban működő gyűjteményeknek, ezért egyre kevesebb megbízást kapunk digitalizálásra, archiválásra. Ha emiatt elsorvad az Arcanum, az elmúlt tíz-tizenöt évben felhalmozott tapasztalatot a világ legnagyobb cége sem fogja tudni néhány éven belül megszerezni. Jóllehet új trendet jelent a Google, amely megkezdte a Digital Library (digitális könyvtár) projektet, millió könyvoldalt digitalizálva, kezdetben persze számos technikai próbatétellel szembesülve egyszersmind. Hogy egy kutató professzionális módon használhassa a digitalizált dokumentumokat, ahhoz a szöveges résznek 99,99 százalékban pontosnak kell lennie, mert ha karakterhibák vannak, a kívánt szakaszt már nem találja meg a keresőprogram.
– Nem tartanak attól, hogy több testhosszal megelőzték a hazai digitális társadalmat?
– Ezekkel a kiadványokkal valóban nagy robbanás előtt áll a bölcsésztudomány. A keresőprogramokkal és azzal, hogy a levéltárak digitálisan hozzáférhetővé válnak, évtizedek spórolhatók meg a kutatásban. Példa erre másik új kiadványunk is, Gyalay Mihály Magyar igazgatástörténeti helységnévtára, amelyen még a teljes vasúthálózat is megtalálható minden megállóval. Digitális térképprojektünk része a levéltárban őrzött egyedi térképek kiadása. Nemrégiben a Magyar Országos Levéltárral kezdtünk el egy közös munkát, a kamarai térképek az elsők, amelyek megjelentek ebben a sorban: a Habsburg Birodalomban a kamarához tartozó mindenféle ügy kapcsán készült térképek gyűjteménye az Aggteleki-cseppkőbarlang térképeitől a vízügyi, kataszteri, birtokrendezési, várostérképekig. Kiadtuk Vas megye első kataszteri térképeit is, amelyek akár a mai napig kiható jogi kérdésekben is fontosak lehetnek. Korábban elkészítettük Budapest térképeit a török kortól napjainkig, és most ehhez kapcsolódóan kezdtük kiadni a Budapest Főváros Levéltárával közösen Pest város Építő Bizottmányának építési tervrajzait.
– A kormányzat szakadatlanul hangsúlyozza a digitális építkezés szükségességét. Mindebbe nem férne bele ezeknek a levéltári anyagoknak a demokratizálása?
– Az Arcanum a magyar kultúra kincseinek digitalizálását és kiadását kultúrmissziónak tekinti. A levéltárak anyagi forrásaikhoz mérten partnerek ebben a munkában. Tény, a pénz évről évre kevesebb, egyéb állami forrásokhoz pedig nem tudunk hozzájutni. Készítettünk egy tanulmányt a Nemzeti Digitális Alapprogram számára, meghatározván a Nemzeti Alapkönyvtár tartalmát, amelynek digitalizálása néhány milliárd forintba kerülne. A kormányzat „digitális vagyon fejlesztése” címen minden évben hasonló nagyságrendű öszszeget költ el, de ennyi pénzért elvárható eredményt nem tapasztalunk. Az idén rendkívül nehéz helyzetben vagyunk, minden pénzünket a katonai felmérések megjelentetésére költöttük, s pillanatnyilag a bécsi levéltár döntésére várunk. Ráadásul teljes mértékben elapadtak a magyar állami források. Minden financiális probléma ellenére próbálunk előremenekülni, elkezdtük Magyarország összes történelmi térképét digitalizálni. Ebben az évben százezer térképpel végeztünk.
– Az ön által említett alapkönyvtár részben igen elavult kötetekből állna.
– Ez igaz. Ám a digitális változat elősegíti, hogy gyorsabban elkészüljenek a frissítések. Számos anyagot tudnék mondani a Magyar népzene tárától kezdve Magyarország régészeti topográfiájáig, amelyeket fontos volna digitalizálni, csakhogy a Nemzeti Kulturális Alap lesöpri az asztalról pályázatainkat. Ráadásul új távlatokat nyitna, ha e műveket a hozzájuk tartozó zenével vagy térképekkel kapcsolnánk össze. A megszorításokat mindig a kultúra területén kezdik, amit már a tavalyi év elején megéreztünk. Hozzáteszem, ha legalább a véleményünket kikérnék, ha együttműködhetnénk a minisztériumokkal, akkor sokkal kevesebb pénzből sokkal többet tudnánk elérni. Nem csak számítógépes eszközökre kell költeni, nem hardverpályázatokat kell kiírni a könyvtárak, levéltárak számára, hogy aztán olyan tízmilliós értékű szkennereket vásárolhassanak, amelyeket esetleg egyszer-kétszer használnak, majd a pincében porosodnak. Ésszerűbb, ha magáncégek ruháznak be, de akkor adjanak nekik munkát. A megpályázható pénzből digitalizálni kell, nem eszközöket vásárolni. Az intézmények folyamatosan fejlesztik a szoftvereket, miközben még nem áll rendelkezésükre a rendszerezendő tartalom. Ha már birtokukban van egy százmillió karakteres anyag, ahhoz kell szoftvert szerezni, nem pedig gombhoz kabátot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.