Játszma a frekvenciákkal?

Szakértők szerint fennáll a veszélye annak, hogy kiárusítják a nem polgári felhasználású frekvenciák tartalékait a távközlő és műsorszóró szolgáltatóknak. Ennek első lépése lehet, hogy a honvédelmi miniszter helyett a kancellária látja el a kormányzati frekvenciagazdálkodás felügyeletét.

2006. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyártól a honvédelmi minisztertől a Szilvásy György kancelláriaminiszter által irányított Miniszterelnöki Hivatal felügyelete alá került a Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatal. A kormányzati szerkezetátalakításról hozott döntések sorába illeszkedő lépés fél éve nem váltott ki visszhangot, holott szakértők szerint a változásnak komoly következményei lehetnek. Mivel ez a szervezet látja el a nem polgári célú frekvenciagazdálkodással kapcsolatos közigazgatási feladatokat, fennáll a veszélye annak, hogy megindul a titkos információátadáshoz és egyéb célokra fenntartott tartalék frekvenciák értékesítése a következő években.
A katonai frekvenciák felszabadítását ugyan szinte lehetetlenné teszik a nemzetközi megállapodások, de a kormány számos nem polgári felhasználó szervezetnél tervez leépítéseket. A nem polgári felhasználók között vannak például a titkosszolgálatok, a határőrség vagy a pénzügyőrség is, ahol jelentős átszervezéseket indítottak el a kormányzati reformra hivatkozva az elmúlt fél évben. Valamilyen formában a kormány összevonná a polgári és katonai nemzetbiztonsági szolgálatokat.
*
Vagyis az Információs Hivatal, a Nemzetbiztonsági Hivatal, a Katonai Felderítő Hivatal, a Katonai Biztonsági Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által használt tartalék frekvenciák egy része is felszabadulhat.
Az értékesítésnek, illetve koncesszióba adásnak több módozata lehetséges. Bérbe adhatnak felszabaduló frekvenciákat távközlési, mobiltelefonos, hírközlési, internetes szolgáltatóknak, ez eddig is jól jövedelmező bevételi forrása volt az államnak. A későbbiekben ugyanakkor könnyebben tervezhetik az új (rádió- és televízióadások korszerű szórására alkalmas) digitális frekvenciarendszert is a nem polgári használatban lévő frekvenciák felszabadításával. A digitális műsorszórásról még nem fogadtak el törvényt, így azt nem tudni, ki dönthet majd az új rendszerű országos sugárzásra jelentkezők pályázatairól, de az valószínű, hogy nagy lesz a tülekedés.
Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó szakértő szerint van lehetőség arra, hogy a nem polgári célra használt tartalék frekvenciákat átadják távközléssel vagy műsorszórással foglalkozó szolgáltatóknak, de egyelőre nem fogalmaztak meg ilyen szándékot az új felügyeleti szervnek számító Miniszterelnöki Hivatal részéről. Közcélokra szolgáló, katonai és nemzetbiztonsági szempontból fontos frekvenciák átadását viszont nem engedik a nemzetközi jogszabályok. Ez rendkívül veszélyes is lenne, hiszen a nem polgári célú frekvenciákon folyik például az érintkezés a NATO-szervezetekkel, a híradós felderítés vagy a repülésirányítás. Az ilyen frekvenciák nem megfelelő használata azonban nem példa nélküli, Oroszországban ugyanis nagy port vert fel az az eset, amikor a frekvenciák gondatlan használata miatt zavarokat okoztak egy űrhajó irányításában.
A polgári felhasználású frekvenciák nagy részét azonban Magyarországon már kiárusították, ezért is nagy lehet az igény új, hasznosítható frekvenciákra. A Nemzeti Hírközlési Hatóság felmérése szerint ráadásul a múlt évben a hírközlési szolgáltatásokat a felhasználók több mint 99 százalékban tudták igénybe venni, de az előfizetők jelentős része nem vagy nem teljesen volt elégedett a frekvenciákhoz jutó szolgáltatókkal.
A Honvédelmi Minisztérium és a Miniszterelnöki Hivatal egyelőre nem tudott válaszolni azokra a kérdéseinkre, hogy miért volt szükség a frekvenciagazdálkodási hivatal átadására, és hogy tervezik-e nem polgári hasznosítású frekvenciák felszabadítását, értékesítését, illetve bérbeadását a jövőben.
A Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatalnak kormányrendeletben megszabott feladata, hogy engedélyezze a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás körébe tartozó rádióállomások, rádióhálózatok és rádiótávközlő rendszerek telepítését, illetve üzemben tartását, és ellenőrizze ezek működését. Az tehát biztos, hogy a hivatal átadásával Szilvásy Györgynek erre a folyamatra nagyobb rálátása lesz majd. Mint ismeretes, a kancelláriaminiszter Gyurcsány Ferenc bizalmasai közé tartozik, míg Szekeres Imre honvédelmi minisztert inkább a kormányfő párton belüli ellenlábasai közé szokták sorolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.