Korrigálják Magyar hibáját

Kötelezővé tenné a felvételiző diákok számára az emelt szintű érettségit Draskovics Tibor. A kormánybiztos az államreform- bizottságnak írt jelentésében elismeri, hogy a középszintű vizsga felvételiként való elfogadása minőségrontáshoz vezetett a felsőoktatásban. Az ezt lehetővé tevő, jelenleg is érvényben lévő rendeletet még Magyar Bálint hozta. Az oktatási tárca azt állítja: módosítás nem lesz, csak a minőség szerepét erősítik.

2006. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb kormányzati kritika érte az utóbbi évek oktatáspolitikáját. Draskovics Tibor kötelezővé tenné a felvételizők számára az emelt szintű érettségit, mert szerinte a jelenlegi rendszer rontja a felsőoktatás minőségét. A most érvényben lévő szabályozás Magyar Bálint korábbi szabad demokrata miniszter nevéhez fűződik, aki az ellenzék, a szakma, a diákok és a szülők tiltakozását semmibe véve alakította ki a neki tetsző rendszert. A Magyar-féle szabályozás értelmében alacsonyabb fokú, középszintű vizsgával is be lehet kerülni a felsőoktatásba.
Az oktatási tárca szerint nincs szó az emelt szintű vizsga kötelezővé tételéről: az államreform-bizottság által elfogadott koncepcióban csak az áll, hogy felül kell vizsgálni a felsőoktatásba való belépés feltételeit, és erősíteni kell az emelt szintű érettségi szerepét, de a tárca ezt nem jogi szabályozással, hanem minőségbiztosítással kívánja megvalósítani.
A Fidesz emlékeztetett: a kétszintű érettségi eredeti koncepciójának alapeleme volt, hogy az emelt szintű, standard vizsga lesz a felsőoktatásba való belépés feltétele, a szabályt Magyar Bálint változtatta meg. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint pártja és a szakma régóta hangoztatja, hogy vissza kell térni az eredeti koncepcióhoz, és ez most a pontszámítás megváltoztatása miatt is indokolt lehet. Az emelt szintű vizsga kötelezővé tételével kiküszöbölhető lenne, hogy ismét alkotmányossági problémák merüljenek fel a számítás kapcsán, ráadásul jótékonyan hatna a minőségre is.
Emlékezetes: bár a Fidesz is egyetértett a kétszintű érettségi bevezetésével, sőt annak feltételrendszerét még az Orbán-kormány idején dolgozták ki, az ellenzéki párt mindvégig az emelt szintű vizsga egyetemi belépőként való alkalmazása mellett kardoskodott. Terveik szerint a továbbtanulni nem szándékozó diákoknak elegendő lett volna középszinten érettségizni, a felvételizők számára azonban kötelezővé tették volna az emelt szintű vizsgát, hiszen csak az egységes vizsgával lehetett volna biztosítani a diákok eredményének összehasonlíthatóságát. A rendszer megőrizte volna az egyetemi felvételi tekintélyét is, hiszen magasabb fokú tudást követelt volna a jelentkezőktől. Miután azonban 2002-ben ismét Magyar Bálinté lett az oktatási miniszter bársonyszéke, a liberális tárcavezető gyökeresen megváltoztatta a tervezetet, és saját elképzelései szerint formálta meg a jogszabályt. Ennek lényege, hogy a középszintű érettségi vizsgát is elfogadják felvételiként, de a magasabb fokú matúrákért tárgyanként hét pluszpontot kap a diák. A Magyar-féle szabályozás igazságtalanságok sorozatához, alkotmányos visszássághoz, valamint szülői tüntetésekhez vezetett, ráadásul a hibák jó részét máig nem sikerült korrigálni. Így például az újonnan vizsgázók eredményeit ma is százalékértékben fejezik ki, míg a korábban szerzett érdemjegyeket a jegynek megfelelő maximális százalékra számítják át, így például egy korábbi ötös osztályzat a hibapontoktól függetlenül 100 százalékot ér szemben egy idei 90 százalékos jelessel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.