A Levegő Munkacsoport a 2007-es költségvetési törvényjavaslatot vizsgálva tanulmányában felsorolja azokat a szerveket, amelyeknél a tervek szerint jelentős létszámleépítést hajtanának végre. A javaslat szerint a környezetvédelmi felügyelőségektől 178, a nemzeti parkoktól 91, az ÁNTSZ-től 1511 főt bocsátanának el. Ez utóbbi újabb 28 százalékos létszámleépítést jelentene azután, hogy az idén már elbocsátották a szolgálat dolgozóinak tíz százalékát. A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivataltól 7 főt (28 százalék), a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségtől 68 főt (35 százalék), a közlekedési felügyeletektől 218 főt (csaknem 10 százalék), az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól 53 főt bocsátanának el. A tanulmány szerint további leépítések várhatók a növényvédelmi szolgálatnál is.
*
A Levegő Munkacsoport attól tart, hogy a tervezett létszámleépítések hatására veszélybe kerül a hatóságok működése. – Az összehasonlítás nehézségei miatt nem tudtuk pontosan megállapítani, hogy az említett hatóságoknál a jelenlegi színvonal megőrzése, illetve kis- mértékű javítása mekkora összeget igényel, ezt összességében 10–15 milliárd forintra tehetjük – áll a tanulmányban. A környezetvédő szervezet rámutat arra, hogy ebből az összegből 5–8 kilométer autópálya építhető meg. – Úgy véljük, hogy 5 kilométer autópálya megépítése messze nem ér annyit, mint az ország hírnevének további csorbítása, versenyképességünk gyengítése, valamint a lakosság biztonságának lerontása, alkotmányos jogainak megsértése. Javasoljuk, hogy az autópálya-építések támogatására előirányzott 210 milliárd forintból legalább 10 milliárd forintot csoportosítsanak át az említett hatóságok tevékenységének támogatására – érvel a tanulmány.
A legkomolyabb megszorítás az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot (ÁNTSZ) érinti. Az országos tiszti főorvos az Országgyűlés egészségügyi bizottsága ellenőrző albizottságának tegnapi ülésén maga is elismerte, problémás az ÁNTSZ átszervezése, a szolgálat kritikus időszakához érkezett. – Nagyon nehéz a kormánydöntésnek és a majdani törvényi szabályozásnak megfelelni úgy, hogy a szakmaiság ne sérüljön, s a lakosság közegészségügyi és járványügyi biztonsága ne szenvedjen csorbát – jelentette ki Bujdosó László, aki a költségvetésről szólva elmondta, jövőre 4,5 milliárd forinttal csökken a szolgálat pénzügyi kerete, és ezt a veszteséget csak létszámleépítéssel tudja pótolni. Az ÁNTSZ vezetője kifejtette, a működési költségek 80 százaléka bérköltség, a fennmaradó 20 százalék sem a működésre megy el, nincs lehetőség arra sem, hogy a dologi költségeken spóroljanak. – A pénzügyi terheket növelni fogja, hogy 2008-ban csaknem 3,5 milliárd forintos oltóanyag-beszerzést kell kifizetnünk – jelentette ki Bujdosó László.
A szervezeti átalakítással kapcsolatban az országos tiszti főorvos elmondta, hogy a munka-egészségügyi terület átkerül az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőséghez (OMMF), s ezzel párhuzamosságok jöhetnek létre. Megjegyezte, a munkaegészségügy nem választható le az ÁNTSZ többi területéről, hiszen egy szakember többféle területen is tevékenykedik, így nem képzelhető el, hogy a dolgozót félig átadják az OMMF-nek. Ha pedig teljes egészében a munkaügyi felügyelőség foglalkoztatja a szakembert, akkor az ÁNTSZ egyéb feladatainak elvégzéséhez lesz kevés a munkaerő.
A jövőben az ÁNTSZ működteti az egészségügyi dolgozók munkáját vizsgáló etikai hatóságokat is. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elmondta, teljességgel elhibázottnak tartja ezt a lépést.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok