További veszteség a megyei önkormányzatok számára, hogy az ellátotti létszámhoz kapcsolódó fajlagos normatívák is átlagosan 3-4 százalékkal csökkennek, amely megyénként több száz millió forintos bevételcsökkenést eredményez. Tehertételt jelent az is, hogy a nehéz pénzügyi helyzetek kezelésére szolgáló, úgynevezett önhikis (önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került önkormányzatok) pályázatból a megyei önkormányzatokat egyszerűen kizárják. Alapgond, hogy a megyéknek az egyre kevesebb pénzből kellene fedezniük az alaposan megnövekedett kiadásokat. Itt ugyanis jelentős többletterhet jelent a közüzemi díjak és egyéb szolgáltatások drasztikus emelkedése, de ugyancsak érintené a megyék költségvetését a MÁV-nál és a Volánnál tervezett árnövelés.
*
Nógrád megyében a közgyűlés vezetése előzetesen úgy kalkulál, hogy a kiadási oldal növekedése és a bevételi oldal csökkenése 700-800 millió forintos veszteséget jelent az önkormányzat számára.
– A szocialista kormányzat einstandot hirdetett, elvesz az emberektől közvetlenül, és elvesz az önkormányzatokon, iskolákon, kórházakon keresztül. A kabinet nem erre kapott felhatalmazást az emberektől. A központi költségvetés emberietlen, nélkülözi az együttérzést. Ez a költségvetés a hazugság ára – szögezte le Becsó Zsolt, a Nógrád Megyei Közgyűlés fideszes elnöke.
Nem rózsásabb a helyzet az ország keleti végein sem, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében felkészültek a legrosszabbakra. – A mi megyénket a megszorítások különösen érzékenyen érintik, hiszen amúgy sem dúskáltunk az anyagiakban. A tervezett intézkedéseknek köszönhetően tovább súlyosbodik a helyzet, több mint 650 millió forintra becsüljük azt az összeget, ami jövőre kiesik a költségvetésünkből – közölte Fülöp István, a megyei közgyűlés fideszes elnöke, aki elárulta: mindenképpen meg akarják tartani az intézményeiket és azok lakóit (idősek, tanulók), de még kérdéses, hogy ez jövőre sikerül-e. A politikus szerint az a legkegyetlenebb az egészben, hogy a kormány gyakorlatilag halálos ítéletet mondott ki bizonyos intézményekre, s ezt a fideszes önkormányzatokkal akarja végrehajtatni. Fülöp István kitért arra is, hogy a tervezett Volán- és MÁV-díjemelések az önkormányzatokat is érintik, de a legtöbbet az emberek zsebéből vesznek ki. – Mi vagyunk a legmesszebb a fővárostól, nekünk kell a legtöbbet utaznuk, ha el akarunk jutni az ország szívébe – tette hozzá.
Komárom-Esztergom megyében az idei juttatásokhoz viszonyítva körülbelül 780 millió forinttal kap kevesebbet jövőre az önkormányzat. – Azon a jogcímen kapunk kevesebbet, hogy a nem kötelező feladatok ellátására nem ad az állam pénzt. A gond csak az, hogy már idén is 500 millió forinttal kevesebbet adtak a kötelező feladatok ellátására, mint kellett volna – jegyezte meg Völner Pál, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke, aki elmondta, menekülnek előre, próbálják növelni a bevételeket és csökkenteni a kiadásokat. – Úgy dolgozunk, mintha lenne értelme – tette hozzá.
Az ország nyugati felében a megszorítás szintén komolyan érezteti majd hatását, Zala megyében az előzetes számítások szerint jövőre 593 millió forinttal rövidül meg az önkormányzat költségvetése. – Ez az összeg már így is óriási, de a jövő évre áthúzódó, már elhatározott központi béremelések, az áfaemelés, illetve a közüzemi díjak 2006-os bázison számított hatása további 290 millió forint kiadást jelent majd. Ez azt jelenti, hogy összesen csaknem 900 millió forinttal rosszabb lesz a helyzetünk, mint az idén – közölte Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, aki kitért arra is, hogy megszorításokkal körülbelül 300 millió forintot tudnak spórolni, a maradék 600 milliót már csak intézmények megszüntetésével, leépítésekkel lehet kompenzálni. – Ez már nem megszorítás, hanem csapás és megvonás – tette hozzá.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?