Törvénysértő a megyei átalakítás?

Tizenöt ponton sérti az önkormányzati törvényt a kormányszóvivő által csütörtökön bejelentett kormánydöntés, amely szerint 2007. január 1-jétől a megyei közigazgatási hivatalok jelenlegi rendszerét a regionális szervezeti modell váltja fel – vélekedik a Fidesz két országgyűlési képviselője.

2006. 12. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyi önkormányzatokról szóló törvény szerint a kormány a fővárosi, megyei közigazgatási hivatal vezetője útján biztosítja a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzését. Az alkotmány értelmében pedig a kormány rendelete és határozata a törvénnyel nem lehet ellentétes. – Ebből következik, hogy a kormány döntése nemcsak a kétharmados önkormányzati törvényt sérti, de ellentétes az alkotmánnyal is – áll Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese és Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének fideszes elnöke közös közleményében.
A Kormányszóvivői Iroda válaszában azt írta, a jelek szerint a Fidesz képviselői nem ismerik az Országgyűlés döntéseit, ezért rossz kiindulópontból téves következtetéseket vonnak le a közigazgatási hivatalok átszervezésével kapcsolatban. Így állhat elő az a helyzet, hogy harcba szállnak egy olyan kormánydöntés ellen, ami évente mintegy 700 millió forintos megtakarítást hoz az adófizetőknek – ráadásul úgy, hogy eközben jobb kiszolgálást kapnak az okosabban megszervezett hivataloktól.
Az ellenzéki honatyák viszont úgy látják, a döntés – tartalmát tekintve – veszélyezteti az önkormányzatok törvényességi ellenőrzését, ezáltal az állampolgárok jogorvoslathoz való jogát is.
Répássy Róbert lapunknak elmondta, elképzelhető, hogy a jövőben nem minden ügyet lehet majd elintézni a megyei kirendeltségeken, s az állampolgároknak adott esetben száz kilométert is meg kell tenniük ahhoz, hogy élhessenek az önkormányzati döntések elleni jogorvoslati lehetőségükkel.
A közleményben az ellenzéki politikusok leszögezik: elfogadhatatlan és antidemokratikus, hogy a kormány az önkormányzati választások elvesztése miatt előbb költségvetési eszközökkel, most pedig alkotmánysértő rendelettel bünteti az önkormányzatokat. Úgy vélik, a kabinet döntéseivel nem politikai ellenfeleinek, hanem az önkormányzatok segítségére szoruló embereknek okoz károkat. A legnagyobb ellenzéki párt képviselői felszólítják ezért a kormányt, hogy vonja vissza a törvénysértő döntését, és térjen viszsza az alkotmányosság útjára.

Kaposvár a befutó. A somogyi megyeszékhely lesz a központja január 1-jétől a Dél-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatalnak, amelynek Pécsett lesz a Baranya megyei, Szekszárdon a Tolna megyei kirendeltsége. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.