A helyi önkormányzatokról szóló törvény szerint a kormány a fővárosi, megyei közigazgatási hivatal vezetője útján biztosítja a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzését. Az alkotmány értelmében pedig a kormány rendelete és határozata a törvénnyel nem lehet ellentétes. – Ebből következik, hogy a kormány döntése nemcsak a kétharmados önkormányzati törvényt sérti, de ellentétes az alkotmánnyal is – áll Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese és Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének fideszes elnöke közös közleményében.
A Kormányszóvivői Iroda válaszában azt írta, a jelek szerint a Fidesz képviselői nem ismerik az Országgyűlés döntéseit, ezért rossz kiindulópontból téves következtetéseket vonnak le a közigazgatási hivatalok átszervezésével kapcsolatban. Így állhat elő az a helyzet, hogy harcba szállnak egy olyan kormánydöntés ellen, ami évente mintegy 700 millió forintos megtakarítást hoz az adófizetőknek – ráadásul úgy, hogy eközben jobb kiszolgálást kapnak az okosabban megszervezett hivataloktól.
Az ellenzéki honatyák viszont úgy látják, a döntés – tartalmát tekintve – veszélyezteti az önkormányzatok törvényességi ellenőrzését, ezáltal az állampolgárok jogorvoslathoz való jogát is.
Répássy Róbert lapunknak elmondta, elképzelhető, hogy a jövőben nem minden ügyet lehet majd elintézni a megyei kirendeltségeken, s az állampolgároknak adott esetben száz kilométert is meg kell tenniük ahhoz, hogy élhessenek az önkormányzati döntések elleni jogorvoslati lehetőségükkel.
A közleményben az ellenzéki politikusok leszögezik: elfogadhatatlan és antidemokratikus, hogy a kormány az önkormányzati választások elvesztése miatt előbb költségvetési eszközökkel, most pedig alkotmánysértő rendelettel bünteti az önkormányzatokat. Úgy vélik, a kabinet döntéseivel nem politikai ellenfeleinek, hanem az önkormányzatok segítségére szoruló embereknek okoz károkat. A legnagyobb ellenzéki párt képviselői felszólítják ezért a kormányt, hogy vonja vissza a törvénysértő döntését, és térjen viszsza az alkotmányosság útjára.
Kaposvár a befutó. A somogyi megyeszékhely lesz a központja január 1-jétől a Dél-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatalnak, amelynek Pécsett lesz a Baranya megyei, Szekszárdon a Tolna megyei kirendeltsége. (MTI)

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok