A győriek elvárják, hogy a kormány ugyanolyan határozottan lépjen fel a Győri Keksz üzem tervezett leépítésével és Székesfehérvárra telepítésével kapcsolatban, mint 2001-ben tette a Fidesz-kabinet. Többek közt ezért tiltakoznak ugyanazok a politikusok, Rogán Antal és Szijjártó Péter, akik öt évvel ezelőtt is felléptek a munkahelyek megmentéséért – mondta el Bakács László, a párt győri frakciójának sajtószóvivője.
Az üzem dolgozói úgy tudják, hogy a tervezett karcsúsítás a jelenleg 200 fővel működő üzem 40–120 dolgozóját érintheti. A helybelieket nem lelkesíti a lehetőség, hogy a keksz helyett gyógycukorkát gyártanak majd. A Negro jövő év január 2-tól kerül a cég birtokába, miután megegyezés született a márka két tulajdonosa, a Győri Keksz Kft. és a Nestlé Hungária Kft. között. A Negro gyártása azonban tíz dolgozónál többet nem igényel, így a jelenlegi munkatársak túlnyomó többsége nem maradhat a helyén.
A Danone 2001-es leépítési szándékát az akkor fideszes vezetésű gazdasági minisztérium, Matolcsy György miniszter és Glattfelder Béla államtitkár erőteljes közreműködésével megváltoztatta, mi több, a Danone ötszázmillió forintos fejlesztést hajtott végre, amely után a gyár a legkorszerűbbek közé került. Bakács tájékoztatása szerint a térség országgyűlési képviselői, köztük Szijjártó Péter kérdést tesznek majd fel a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium vezetésének arról, hogy miként kívánják megakadályozni a tervezett gyárleépítést.
Nyílt levélben fordult a Danone vezetéséhez Győr polgármestere a kekszgyártó üzem bezárásáról szóló hírekkel kapcsolatban. A Boris Bourdin ügyvezető igazgatónak szóló levélben Borkai Zsolt polgármester emlékeztetett, hogy amikor üzembe helyezték Győrött az akkor a régi csarnokok mellé épített, új üzemrészt, s átadták az új kekszgyártósorokat, azzal évi 17 ezer tonna keksz gyártására vált alkalmassá a több mint százéves üzem. A polgármester felkérte a Danone vezetőjét, hogy ne bocsásson el a győri üzemből dolgozókat. Emellett kérdéseket tett fel a cég terveiről. Többek között arról, mit kívánnak tenni, hogy megmaradjanak a munkahelyek. Figyelembe veszik-e a munkavállalók érdekeit, véleményét? Milyen változások várhatók jövőre, mik a távlati elképzelések, tervek a foglalkoztatást illetően? Magukra hagyják-e dolgozóikat a munkavállalási problémáik tekintetében? Borkai Zsolt rövid határidővel kért választ a város munkavállalóit érintő kérdésekre.
Lapunk megkereste a Danone vezetését, de lapzártánkig nem reagáltak kérdéseinkre. Lapértesülések szerint a vállalat szakszervezetével tárgyalnak, s az egyeztetés végéig nem nyilatkoznak.
Alain Locqueneux, a gyár akkori ügyvezetője 2001-ben azt mondta, hogy a győri üzem bezárásától azért álltak el, mert felismerték a győri emberek ragaszkodását a vállalathoz, s mert szembesültek azzal, hogy milyen nehezen találnának Székesfehérváron nagyobb létszámban munkaerőt. A mai tiltakozó akciótól a szervezők azt remélik, hogy a gyár francia vezetői felismerik, hogy a győriek viszonya a céghez 2001 óta nem változott, s ugyanúgy ragaszkodnak a gyárhoz és a márkához, mint akkor.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának