Tüntetés a dolgozókért

Vezető fideszes politikusok részvételével szerveznek tiltakozó megmozdulást Győrben ma délután a kekszgyár tervezett elköltöztetése miatt. A polgármester nyílt levélben tett fel kérdéseket a tulajdonos Danone vezetőjének.

2006. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A győriek elvárják, hogy a kormány ugyanolyan határozottan lépjen fel a Győri Keksz üzem tervezett leépítésével és Székesfehérvárra telepítésével kapcsolatban, mint 2001-ben tette a Fidesz-kabinet. Többek közt ezért tiltakoznak ugyanazok a politikusok, Rogán Antal és Szijjártó Péter, akik öt évvel ezelőtt is felléptek a munkahelyek megmentéséért – mondta el Bakács László, a párt győri frakciójának sajtószóvivője.
Az üzem dolgozói úgy tudják, hogy a tervezett karcsúsítás a jelenleg 200 fővel működő üzem 40–120 dolgozóját érintheti. A helybelieket nem lelkesíti a lehetőség, hogy a keksz helyett gyógycukorkát gyártanak majd. A Negro jövő év január 2-tól kerül a cég birtokába, miután megegyezés született a márka két tulajdonosa, a Győri Keksz Kft. és a Nestlé Hungária Kft. között. A Negro gyártása azonban tíz dolgozónál többet nem igényel, így a jelenlegi munkatársak túlnyomó többsége nem maradhat a helyén.
A Danone 2001-es leépítési szándékát az akkor fideszes vezetésű gazdasági minisztérium, Matolcsy György miniszter és Glattfelder Béla államtitkár erőteljes közreműködésével megváltoztatta, mi több, a Danone ötszázmillió forintos fejlesztést hajtott végre, amely után a gyár a legkorszerűbbek közé került. Bakács tájékoztatása szerint a térség országgyűlési képviselői, köztük Szijjártó Péter kérdést tesznek majd fel a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium vezetésének arról, hogy miként kívánják megakadályozni a tervezett gyárleépítést.
Nyílt levélben fordult a Danone vezetéséhez Győr polgármestere a kekszgyártó üzem bezárásáról szóló hírekkel kapcsolatban. A Boris Bourdin ügyvezető igazgatónak szóló levélben Borkai Zsolt polgármester emlékeztetett, hogy amikor üzembe helyezték Győrött az akkor a régi csarnokok mellé épített, új üzemrészt, s átadták az új kekszgyártósorokat, azzal évi 17 ezer tonna keksz gyártására vált alkalmassá a több mint százéves üzem. A polgármester felkérte a Danone vezetőjét, hogy ne bocsásson el a győri üzemből dolgozókat. Emellett kérdéseket tett fel a cég terveiről. Többek között arról, mit kívánnak tenni, hogy megmaradjanak a munkahelyek. Figyelembe veszik-e a munkavállalók érdekeit, véleményét? Milyen változások várhatók jövőre, mik a távlati elképzelések, tervek a foglalkoztatást illetően? Magukra hagyják-e dolgozóikat a munkavállalási problémáik tekintetében? Borkai Zsolt rövid határidővel kért választ a város munkavállalóit érintő kérdésekre.
Lapunk megkereste a Danone vezetését, de lapzártánkig nem reagáltak kérdéseinkre. Lapértesülések szerint a vállalat szakszervezetével tárgyalnak, s az egyeztetés végéig nem nyilatkoznak.
Alain Locqueneux, a gyár akkori ügyvezetője 2001-ben azt mondta, hogy a győri üzem bezárásától azért álltak el, mert felismerték a győri emberek ragaszkodását a vállalathoz, s mert szembesültek azzal, hogy milyen nehezen találnának Székesfehérváron nagyobb létszámban munkaerőt. A mai tiltakozó akciótól a szervezők azt remélik, hogy a gyár francia vezetői felismerik, hogy a győriek viszonya a céghez 2001 óta nem változott, s ugyanúgy ragaszkodnak a gyárhoz és a márkához, mint akkor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.