Újabb milliárdos teher

Beigazolódott az a feltételezésünk, hogy pénzbehajtásra készül a kormány – jelentette ki Horváth Zsolt, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja arra reagálva, hogy a kormány átszabja a gyógyszerárakat.

2006. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változnak a gyógyszerár-támogatási kulcsok január 15-én – jelentette be az Egészségügyi Minisztérium államtitkára tegnap. A változás következményeként az eddig 90 százalékos támogatási kulcs 85-re, a 70 százalékos 55-re, míg az 50 százalékos támogatási mérték 25-re csökken – mondta Horváth Ágnes. A változás a fogyasztói árakban 0–18 százalékos emelkedést eredményezhet, ha a beteg a betegségcsoporthoz tartozó gyógyszerből az olcsóbbat választja a jövőben, ám a lakossági gyógyszerkiadások akár a 40 milliárd forintot is elérhetik, ha a páciens nem változtat gyógyszerelési szokásain – tette hozzá az államtitkár.
Ezeket a tanácsokat korábban ugyanezek a „szakértők” már a Fidesz-kormánynak is a figyelmébe ajánlották, de a polgári kabinet ellenállt ennek. – Ezek a változtatások az emberek terheit növelik, ezért nem értettünk egyet azzal, hogy a támogatási kulcsokat ilyen drasztikusan megváltoztassuk, ettől mereven elzárkóztunk – emlékezett vissza Horváth Zsolt, aki hozzáfűzte, roppant érdekes, hogy annak idején a polgári kormányzás alatt az MSZP azonnal fájdalmasan kiáltott fel, amikor néhány elavult szernél elvették a támogatást, most pedig ők sarcolják meg az embereket. Az ellenzéki politikus szerint a kormány elképesztő terhet rak a magyar családokra. – A vizitdíj harmincmilliárd, a receptdíj több milliárd, a támogatási kulcsok megváltoztatása pedig további negyvenmilliárd forintot vesz ki az emberek zsebéből – szögezte le a fideszes honatya, aki arra is figyelmeztetett: ez óriási teher és ez csak egy ágazat a sok közül. Horváth Zsolt hangsúlyozta, pénzbehajtás folyik, aminek az lesz a következménye, hogy sokan nem váltják majd ki a gyógyszert. – Rajtuk elhatalmasodhat a betegség, pedig a gyógyszer sokkal olcsóbb, mint a kórház – tette hozzá. A Népszabadság korábban azt is megírta, hogy az új rendelet szokásosnál jóval rövidebb határideje szoríthatja sarokba a gyártókat. Az új szabályozás ugyanis a korábbi 30 nap helyett mindössze nyolcat ad az orvosnak, a gyógyszerésznek és a gyártónak arra, hogy az árváltozásokhoz alkalmazkodjon. Szakértők szerint ennyi idő alatt képtelenség a raktárakat feltölteni, s mindez hosszú hetekre gyógyszerellátási gondokat okozhat.
A szakállamtitkár beszámolt arról is, hogy elkészült az a kormányrendelet, amely a patikaalapítást és a gyógyszertáron kívüli készítmények árusítását szabályozza. Öszszesen 300 készítmény kerülhet a gyógyszertáron kívüli elárusítóhelyekre, ilyenek többek között egyes savlekötők, hashajtók, vitaminok. – Várhatóan már az első negyedévben megjelenhetnek ezek a szerek patikán kívül is – tette hozzá Horváth Ágnes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.