Változnak a gyógyszerár-támogatási kulcsok január 15-én – jelentette be az Egészségügyi Minisztérium államtitkára tegnap. A változás következményeként az eddig 90 százalékos támogatási kulcs 85-re, a 70 százalékos 55-re, míg az 50 százalékos támogatási mérték 25-re csökken – mondta Horváth Ágnes. A változás a fogyasztói árakban 0–18 százalékos emelkedést eredményezhet, ha a beteg a betegségcsoporthoz tartozó gyógyszerből az olcsóbbat választja a jövőben, ám a lakossági gyógyszerkiadások akár a 40 milliárd forintot is elérhetik, ha a páciens nem változtat gyógyszerelési szokásain – tette hozzá az államtitkár.
Ezeket a tanácsokat korábban ugyanezek a „szakértők” már a Fidesz-kormánynak is a figyelmébe ajánlották, de a polgári kabinet ellenállt ennek. – Ezek a változtatások az emberek terheit növelik, ezért nem értettünk egyet azzal, hogy a támogatási kulcsokat ilyen drasztikusan megváltoztassuk, ettől mereven elzárkóztunk – emlékezett vissza Horváth Zsolt, aki hozzáfűzte, roppant érdekes, hogy annak idején a polgári kormányzás alatt az MSZP azonnal fájdalmasan kiáltott fel, amikor néhány elavult szernél elvették a támogatást, most pedig ők sarcolják meg az embereket. Az ellenzéki politikus szerint a kormány elképesztő terhet rak a magyar családokra. – A vizitdíj harmincmilliárd, a receptdíj több milliárd, a támogatási kulcsok megváltoztatása pedig további negyvenmilliárd forintot vesz ki az emberek zsebéből – szögezte le a fideszes honatya, aki arra is figyelmeztetett: ez óriási teher és ez csak egy ágazat a sok közül. Horváth Zsolt hangsúlyozta, pénzbehajtás folyik, aminek az lesz a következménye, hogy sokan nem váltják majd ki a gyógyszert. – Rajtuk elhatalmasodhat a betegség, pedig a gyógyszer sokkal olcsóbb, mint a kórház – tette hozzá. A Népszabadság korábban azt is megírta, hogy az új rendelet szokásosnál jóval rövidebb határideje szoríthatja sarokba a gyártókat. Az új szabályozás ugyanis a korábbi 30 nap helyett mindössze nyolcat ad az orvosnak, a gyógyszerésznek és a gyártónak arra, hogy az árváltozásokhoz alkalmazkodjon. Szakértők szerint ennyi idő alatt képtelenség a raktárakat feltölteni, s mindez hosszú hetekre gyógyszerellátási gondokat okozhat.
A szakállamtitkár beszámolt arról is, hogy elkészült az a kormányrendelet, amely a patikaalapítást és a gyógyszertáron kívüli készítmények árusítását szabályozza. Öszszesen 300 készítmény kerülhet a gyógyszertáron kívüli elárusítóhelyekre, ilyenek többek között egyes savlekötők, hashajtók, vitaminok. – Várhatóan már az első negyedévben megjelenhetnek ezek a szerek patikán kívül is – tette hozzá Horváth Ágnes.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?