Disputa az élet és halál vízióiról

2007. 01. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecen kulturális életének egyik újabb színfoltja, a Debreceni Disputa című kulturális folyóirat 2006-ban negyedik évfolyamát zárta. A lap S. Varga Pál főszerkesztői irányításával megpróbál egyensúlyra törekvő, viszonylag teljes képet nyújtani a hazai irodalom minden irányzatáról. Tradicionalista és posztmodern alkotók életművéről olvashatunk olykor a szó jó értelmében tiszteletlen írásokat is, független értékítéletű, fiatal szerzőktől, akik nem kímélik a magyar irodalom úgynevezett szent teheneit sem. Úgy tűnik, Debrecen most is tudja, hogy érdemes tiszta lappal induló egyetemi hallgatók friss szemléletére támaszkodni.
Három kiváltképpen erőteljes, markáns írás adja meg a Debreceni Disputa napokban megjelent, utolsó 2006-os számának gondolati vezérfonalát. Csejtei Dezső szegedi filozófus Egzisztencia – továbbélés című tanulmánya a halál és a halhatatlanság, a konkrét és a metafizikai értelemben vett szabadság mitikus, mágikus, köznapi értelmezéséről elmélkedik egzisztencialista gondolkodók, Kierkegaard, Heidegger, Gabriel Marcel, Camus, Sartre költők, Rilke, Csorba Győző, Nemes Nagy Ágnes vagy a festőóriás, Rembrandt élet és halál víziói között tallózván. Csejtei Zarathusztra értelmezésével vallja: „Váltsátok hát meg a holtakat.” Magyarán: a metafizikai halhatatlanság Isten dolga, mi, földi létezők a tradíció értékeinek újraértelmezésével, újrafelfedezésével biztosíthatjuk az egyetemes művészet és gondolkodás óriásainak földi halhatatlanságát. Bakondi Lilla egyetemi hallgató Kiss Endre Friedrich Nietzsche evilági filozófiája című könyvét ismertetve értekezik a filozófiatörténet egykor irracionálisnak minősített-egyszerűsített szintézisteremtőjéről. Értelmezésében Nietzsche életművétől elválaszthatatlan a költői sejtelmesség, amelyet túl közvetlenül értelmezni hiábavaló volna.
Pósán László történész a Halálfelfogás, halálszemlélet című értékes dolgozatában a kereszténység előtti korszak halálfelfogásáról ír, amelynek lényege a halottak és az élők közötti távolság megtartása. Ahogy az Antigoné című Szophoklész-drámából is tudjuk, a megszégyenítés és a büntetés eszköze volt a végtisztesség megtagadása. (Ezzel az eszközzel élt a baloldali, totalitárius diktatúra is, gondoljunk csak a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában 1989-ig jeltelenül elföldelt hősökre.) Jézus és a kereszténység megváltoztatta a halálról vallott felfogást, a hívők számára a halál átmenetet jelent, egy teljesebb, boldogabb élet kezdetét. Ehhez a vezérfonalhoz a tudatos szerkesztés szép példájaként híven illeszkedik a lapszámban olvasható művek jelentős része, például Szénási Miklós író Minden rendbe fog jönni című, megrázó vallomásnovellája az elmúlásról.
(Debreceni Disputa, 2006. december.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.