Politikustársaimat óvnám attól, hogy először döntsenek, utána keressék a döntésükhöz a szakértői támogatást és az utólagos bizonyítékot – mondta Gyurcsány Ferenc hallgatóságának. A miniszterelnök szavait Molnár Lajos egészségügyi miniszter akár magára is vehette, hiszen az elmúlt hónapokban rendre az a kritika éri, hogy intézkedéseit nem vitatja meg a szakmával, vagy ha mégis, akkor véleményüket nem veszi figyelembe. A szaktárca Egészségbiztosítási Reform 2007– 2009 című konferenciáján a kormányfő azt kérte: akik értenek a témához, azok világosabban mutassák be a bizonyítékokat, elemezzenek, cáfoljanak! Ezeket a vitákat – hangoztatta – nem lehet megspórolni. – Voltak, akik azt mondták az elmúlt hetekben, hogy megakadt a reform. Ez nem igaz, a reform megy tovább. Nincs elbizonytalanodás a célok, a reform lényegét illetően és a politikai támogatás megadásában – nyomatékosított Gyurcsány, hozzátéve: „Végigvisszük a folyamatot, a kormány kiáll emellett. Nem fogom megengedni, hogy visszaforduljunk.” A vita szerinte a részletekről folyik, az érvek és ellenérvek ütköztetése után két hónap múlva döntés születhet – szögezte le. Megjegyezte, nem az a kérdés, hogy egy vagy több biztosító legyen a rendszerben – ettől még egy beteg sem lesz boldogabb –, hanem, hogy melyik az a rendszer, amely a legjobban szolgálja az emberek érdekeit.
Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-európai Egyetem vezérigazgatója kiállt a magánbiztosítói verseny mellett, szerinte ugyanis csak így érhető el a szolgáltatások minőségének ugrásszerű javulása, az esélyegyenlőség növekedése a hozzáférésben, valamint a szolgáltatások költséghatékonyságának javulása. – Ma is van verseny, csak éppen nem az orvosok versenyeznek a betegekért, hanem fordítva – mondta.
Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora úgy látja: nem a biztosítók száma a legfőbb kérdés, hanem az, miként lehetne többletforrást bevonni az egészségügybe.
Hans Hoogervorst holland egészségügyi miniszter is felszólalt a konferencián és elmondta, országa, ahol több-biztosítós modell működik, fokozatosan készült fel a változásokra. Történt járulékemelés, vizitdíj-bevezetés is, s bizonyos ellátásokhoz már kiegészítő biztosítást kell kötni.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről