A katonai elemzők által nagyon tisztelt jelentés egyúttal leszögezi, a nyári háború Libanonban nagymértékben csökkentette Izrael katonai erejét. Dzsóra Ejland tartalékos vezérőrnagy, az NBTI tagja közölte, ha az Egyesült Államok vagy Izrael meg akarja állítani Iránt, akkor „már tegnap, de legkésőbb holnap meg kell támadnia a nukleáris létesítményeket”. A jelentés egyúttal megállapítja, hogy Izraelnek csökkent a befolyása a közel-keleti eseményekben, s kudarcnak tekinti az Egyesült Államok iraki stabilitási törekvéseit. Ejland rámutatott, hogy az arab államok felismerték, Izrael erejének vannak korlátai. Ez arra ösztönözheti ezeket az országokat, hogy „indítsanak olyan katonai akciókat, amelyekről hat hónappal ezelőtt nem is álmodhattak”. A kutatóintézet egyébként úgy látja, Basár el-Aszad szíriai elnök gyenge, ezért nem lesz képes véghezvinni tárgyalási terveit Izraellel.
Ban Ki Mun dél-koreai diplomata, aki január elsejével átvette az ENSZ vezetését kedden kemény hangú levelet kapott Avigdor Liberman stratégiai ügyekért felelős izraeli minisztertől. A politikus azért ragadott tollat, mert nem értett egyet a világszervezet új főtitkárának véleményével, miszerint a Közel-Kelet problémáinak kulcsa az izraeli–palesztin viszály megoldása. „Ha a konfliktus kezelése Izrael és Palesztina között jól működik, a Közel-Kelet más problémáinak megoldása is valószínűleg követni fogja”, nyilatkozta Ban Ki Mun a Hankjóre című koreai lapnak. A politikus felszólította Ban Ki Munt, hogy függessze fel Irán tagságát az ENSZ-ben, s gyakoroljon nyomást a Biztonsági Tanácsra, hogy az olyan kemény szankciókat rójon ki a perzsa államra, „amilyet még nem látott a világ”. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök bejelentette, hazája megkezdte a nukleáris fűtőanyagok ipari méretű előállítását.
A gázai övezetben is nő a feszültség, miután két Fatah-fegyverest megöltek. Palesztin biztonságiak arra kérték az európaiakat és az amerikaiakat, hogy távozzanak a válságzónából.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat