Kiemelt perek a bíróságokon

Nagy horderejű büntetőperek kezdődnek, illetve folytatódnak idén a főváros bíróságain. Egyszerre három maffiapert is tárgyalnak majd, és ismét terítékre kerülnek a több milliárd forint kárösszegű gazdasági bűncselekmények miatt indult eljárások.

2007. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan befejeződik az elsőfokú bizonyítási eljárás a Balaton királyaként emlegetett Szlávy Bulcsú megölése miatt indult perben a Pest Megyei Bíróságon. Az ügyészség képviselője várhatóan a jövő héten mondja el perbeszédét. A vád szerint W. László bosszúból rávette Szlávy bizalmasát, N. Gábort, hogy az egyik találkozójukra testőrök nélkül vigye el a főnökét. A vádbéli napon, 1997. június 31-én Szlávy egyedül jelent meg W. László budaörsi irodájában, ahol a harmadrendű vádlott, B. László fejbe lőtte a maffiózót. Szintén a megyei bíróság tűzi ki az első negyedévben a százhalombattai olajlopásban érdekelt huszonhét vádlott ügyét. A per azért érdemel figyelmet, mert többen a diósdi kettős emberölés és más bűncselekmények miatt indult nyomozásban is gyanúsítottak. A két ügyben számos átfedés található, összefüggéseiben pedig egy Pest megyei bűnszervezet üzelmei rajzolódnak ki. A Mol százhalombattai telepét a banda csaknem 41 millió forint értékű gázolaj ellopásával károsította meg. A vádlottak között két rendőr is szerepel.
A Budakörnyéki Bíróság tárgyalja a két évvel ezelőtti, törökbálinti raktárrobanás ügyét. A Pyro Technik Kft. négy vezetőjét több ember halálát okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel és robbanóanyaggal való visszaéléssel vádolják. A cég pirotechnikai raktára 2004. augusztus 5-én felrobbant, s a társaság három munkatársa életét vesztette, további öt személy nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.
Január közepén kezdődik a Pesti Központi Kerületi Bíróságon a Baumag-ügy tárgyalása. A tanácsvezető egyelőre négy határnapot tűzött ki. Az ügyészség az ingatlanszövetkezet vezetőjét, Balázs Lászlót többek között hűtlen kezeléssel, csődbűntettel, tőkebefektetési csalással és közokirat-hamisítással vádolja. Az ügynek további tizenegy vádlottja van, többek között az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjai. A vád szerint 13 ezer kisbefektetőt károsítottak meg több mint 30 milliárd forinttal.
Február végén folytatódik a kilencvenes évek egyik legnagyobb olajszőkítési ügyében a tárgyalás. A megismételt Energol-perben várhatóan márciusban hirdetik ki az új elsőfokú ítéletet. A bíróság tizenkilenc vádlott ellen folytatja az eljárást, akik az ügyészség szerint csaknem 6,7 milliárd forint kárt okoztak. A vádlottak közül hármat a kecskeméti maffiaperben már elítéltek bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt. Ugyancsak a Fővárosi Bíróságon folytatódik a Tasnádi Péter és tizenkét társa ellen indult eljárás. A társaságot az ügyészség egyebek mellett bűnszervezetben elkövetett, erőszakos és vagyon elleni bűncselekményekkel vádolja. Március 6-án áll a főváros ítélőszéke elé hazánk egyik legfélelmetesebb bűnözői csoportja. M. Róbertet és 26 társát több tucat, bűnszervezetben elkövetett cselekménnyel – köztük a három évvel ezelőtti óbudai bérgyilkossággal – vádolják. A móri bankrablás megismételt elsőfokú eljárására is hamarosan pont kerülhet. A Fővárosi Bíróságon folyó perben Hajdú Lászlót azzal vádolja az ügyészség, hogy lelőtt nyolc embert 2002. május 9-én a móri Erste Bankban. Most a bíróság tanácselnöke egy hazugságvizsgálat eredményére vár. A vizsgálat két olyan tanú szavahihetőségét támasztaná alá vagy cáfolná, akik korábban alkut ajánlottak a hatóságoknak, mondván: ismerik az igazi elkövetőket. Ehhez kapcsolódik a Pesti Központi Kerületi Bíróságon hamarosan kezdődő eljárás, amelyben a Budapesti Nyomozó Ügyészség hamis tanúzás miatt Kaiser Ede egykori barátnője és szülei, illetve a férfi egyik ismerőse ellen emelt vádat. Az ügyészség szerint a vádlottak a móri bankrablás tárgyalásán alibit igazoltak az életfogytiglani fegyházra ítélt bűnözőnek.
Másodfokon folytatódik a kilencvenes évek két nagy gazdasági büntetőügye, a Postabank-, illetve a Globex-per. Mindkettőt a Fővárosi Ítélőtábla tűzi ki az év első negyedében. Előbbiben a Fővárosi Bíróság első fokon felmentette a Postabank-ügy hét vádlottját – köztük Princz Gábor bankvezért –, őket összesen 34,6 milliárd forintos hűtlen kezeléssel vádolták. Utóbbi esetben pedig első fokon két és fél éves börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Bíróság a Globex Holding egykori vezérigazgatóját, Postáné Vellai Györgyikét hatvanrendbeli minősített sikkasztásért, négyrendbeli hűtlen kezelésért, csalásért és okirat-hamisításért. Esetében az ügyészség súlyosbításért fellebbezett. Szintén a táblabíróság dönt majd jogerősen az apagyilkosság miatt húsz évre ítélt Nógrádi Ádám sorsáról. Az egykori ferencvárosi labdarúgó, Simon Tibor agyonverésének ügyét pedig már ki is tűzték: a négy vádlott február elsején áll a Fővárosi Ítélőtábla elé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.