Mekkai tárgyalás a tűzszünet után?

Tűzszünetben állapodtak meg a harcoló palesztin csoportok, ám a fegyveresek továbbra is a Gázai övezet városainak utcáin maradtak, jelentették szemtanúk. A lövöldözésbe egy nappal a három halálos áldozatot követelő eilati robbantás után Izrael is bekapcsolódott. A remények szerint a tervezett mekkai találkozó megoldást hozhat a belviszályra.

2007. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beköszöntött a tűzszünet hajnali három órakor a Fatah és a Hamász között, ám továbbra is szórványos lövöldözést lehetett hallani a városokban. Ennek ellenére nagyobb erőszakos cselekmény nem történt, így mégis kissé csillapodtak a kedélyek a Iszmail Haníje miniszterelnök, a Hamász képviselője és Mahmúd Abbász palesztin elnök egyik vezető tanácsadója megegyezése után. Ezek szerint minden harcos elhagyja az utcákat, befejezi a lövöldözést, s a pártok elengedik az elmúlt napokban elfogott túszokat. Ezzel egy időben a két párt képviselője azt hangoztatta, hogy folytatni kell a tárgyalásokat a nemzeti egységkormányról, amelyeket a szaúdi király meghívására Mekkában tartanak meg.
Ez persze egyelőre még nem biztos, de talán erre van a legtöbb esély. Abdullah szaúdi király az utóbbi időben igen aktív diplomáciai téren, köszönhetően többek között annak, hogy Mekka, az iszlám szent városa a királyságban fekszik, annak politikáját is nagymértékben irányítva. Elemzők szerint senki másnak nem lett volna esélye arra, hogy valóban hasznos és eredményes tárgyalásokat hozzon tető alá, mint a szaúdi uralkodónak, aki „a két szent hely őrzője” titulust viseli, utalva Mekkára és Medinára. Érdemes emlékezni arra is, hogy 1990-ben a szaúd-arábiai Taif városa adott otthont a libanoni polgárháborút lezáró béketárgyalásoknak. Akkor a szaúdiak azzal az utasítással irányították az egyeztetéseket, hogy addig senki nem hagyja el a Mekka tőszomszédságában fekvő várost, amíg meg nem születik a béke.
Nagy gond azonban, hogy egyelőre még senki nem utazott el Szaúd-Arábiába, pedig valóban nincs vesztegetni való ideje a palesztin pártoknak. Arab vélemények szerint a mostani tűzszünet sem ér többet, mint az eddigiek, mindkét oldalon egyre mélyebb az elégedetlenség, amely az idő előrehaladtával egyre rosszabb lesz. Musir al-Maszri, a Hamász egyik vezetője néhány napja megnyugtatott mindenkit: soha nem fogják a palesztinokat polgárháborúba taszítani. Az események azonban azt mutatják, hogy ez mégis lehetséges, s a Dár al-Hajat című arab lap véleménycikke szerint a palesztin frakciók mindazt a szenvedést képesek voltak rászabadítani a palesztinokra, amelyet az izraeli megszállás. Arról nem is beszélve, hogy a Hamász és a Fatah közti harcok során az évtizedeken át szem előtt tartott közös cél, a független Palesztina létrehozása teljesen eltűnt.
Izrael eddig nem avatkozott be a palesztin belháborúba. Tegnap – néhány órával az eilati öngyilkos merényletet követően – azonban újra elindultak a repülőgépek, és a karni átkelőhöz közel berobbantottak egy föld alatti alagutat. A hétfői merénylet kilenc hónapos nyugalom után következett be, állítólag az Izraellel semmiféle megállapodást aláírni nem hajlandó Iszlám Dzsihád akart „jó példával” elöljárni, bemutatva, ki is a palesztinok igazi ellensége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.