Sürgősségi ellátás nélkül Várpalota

Tarthatatlannak ítéli a városi betegellátásban kialakult helyzetet Várpalota önkormányzata, miután a helyi kórházban megszűnt a sürgősségi ellátás, a mentők pedig központi többletforrások híján nem tudnak javítani szolgáltatásuk színvonalán. A település vezetése attól fél, hogy ebben a helyzetben csak idő kérdése, mikor omlik össze a betegellátás Várpalotán.

2007. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várpalotai városi kórházban mind az aktív, mind a sürgősségi betegellátás megszűnt január elsejétől. – Először arról volt szó, hogy mind a két ellátást csak március 31-én szüntetik meg. Később azonban kiderült, hogy az időpontot három hónappal előre hozták – közölte Németh Árpád, Várpalota fideszes polgármestere, aki már korábban megkereste a mentőket, hogy a kialakult helyzetben próbáljanak meg javítani a szolgáltatásuk színvonalán a városban.
A Veszprém megyei településen jelenleg két mentőkocsi van. Az egyik folyamatosan, napi 24 órában, kiemelt mentőegységként dolgozik. Ebben az autóban többletfelszerelés található, van benne egy félautomata defibrillátor és több különböző rögzítőeszköz is. Ezenfelül hétköznap nappal, reggel héttől este hétig a városban dolgozik egy esetkocsi is, amelyen egy orvos, egy szakápoló és egy gépkocsivezető teljesít szolgálatot.
A probléma azonban az, hogy a várpalotai körzet ellátási területe meglehetősen nagy. – A két kocsi körülbelül egy 25-30 kilométer sugarú körben mozog, évente 5-6 ezer feladatot látnak el, amelyeknek 30 százaléka direkt mentési feladat – közölte Czirner József, a Közép-dunántúli Regió Mentőszervezet orvos-igazgatója, aki szerint a gondot az okozza, hogy ezeknek körülbelül egyharmada, 500-600 eset, éjszakára esik.
Azzal, hogy a várpalotai kórházban megszűnt a sürgősségi ellátás, a betegeket Veszprémbe kell szállítani, így a mentőknek a sérültekkel hoszszabb utat kell megtenni, mint korábban. Ebből következik, hogy a kocsik hoszszabb ideig vannak úton, s kevesebbet töltenek el a városban. – A helyi önkormányzat az ellátás színvonalának javítása érdekében azt kérte tőlünk, hogy a csak hétköznap nappal működő esetkocsi éjszaka és hét végén is dolgozzon – mondta Czirner József, aki hozzátette, megérti a várpalotai önkormányzat aggályait, de a fejlesztésre, amely egy évben több mint hatvanmillió forintot igényelne, nincs pénz, átcsoportosítani pedig nem tudja erőiket.
– Ahhoz más városból kellene elvonnom egységet, hogy a várpalotaiak kérésének eleget tudjak tenni – hangsúlyozta Czirner József, aki hozzátette, ez pedig érthetően lehetetlen. A mentők tehát az önkormányzat által kért fejlesztést csak központi forrásból tudnák megvalósítani, de erre nem kapnak pénzt.
A helyzet így tarthatatlannak tűnik a várpalotai önkormányzat számára, mint mondják, ez az állapot az ellátás ellehetetlenüléséhez vezethet. – Szerdán megbíztam az önkormányzat egészségügyi bizottságának elnökét, hogy összefogva a helyi orvosokkal találjon megoldást a helyzetre – jegyezte meg Németh Árpád, aki hozzáfűzte, két megoldás van: vagy visszaállítja az intézmény jelenlegi működtetője a sürgősségi ellátást, vagy megkeresik annak a lehetőségét, hogyan tudják visszavenni a kórházat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.