Tüntetés a Capitolium előtt

Nem lehet tovább hallgatni – mondta a százezres tüntetőseregnek vasárnap Jane Fonda a washingtoni Capitolium előtti téren. Ezen a helyen 1969-ben 250 ezer ember gyűlt össze, hogy tiltakozzon a vietnami háború ellen. Bár az amerikai kormány az utóbbi időkig mindent megtett, hogy ne mossák össze az iraki és a vietnami háborút, a lakosság többségének a hasonlóság több mint szembeszökő.

2007. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincnégy évvel a vietnami háború elleni tiltakozás után ismét Jane Fonda állt a pódiumon a National Mallon, és ismét a harcok befejezésére szólított fel. „Szomorú, hogy még mindig ezt kell tenni” – mondta az egykori „Hanoi Jane”. A színésznőről mindenki tudta, hogy ellenzi a háborút – 1972-ben, a vietnami háború idején Hanoiba is ellátogatott, hogy a kommunista észak-vietnami hadsereg rohamsisakjában, légvédelmi ütegek között fotóztassa magát –, ám mostani megszólalása igazi meglepetés. A hanoi kalandból ugyanis nem jött ki jól, sokan bírálták, hogy a honfitársai ellen harcoló kommunisták mellé állt. Évekkel később Fonda bocsánatot kért a fotó miatt, ám a háborúhoz való viszonyán nem változtatott.
Az amerikai főváros emblematikus tere számos tüntetést látott az ország történelme során. Itt mondta el „Van egy álmom” beszédét Martin Luther King Jr. 1963-ban, 200 ezer tüntető előtt. A feketék jogaiért küzdők 1955-től kezdve hallatták a hangjukat, utcai felvonulásokat szerveztek, petíciókat írtak alá, erőszakmentes és erőszakos úton egyaránt küzdöttek jogaik elismeréséért. 1962-ben Robert Kennedy szenátor, az elnök öccse kijelentette: „Az íreket egykoron nem szívesen fogadták be. Most egy ír katolikus az Egyesült Államok elnöke. Nem kérdés, hogy az eljövendő negyven évben egy néger is betöltheti ezt a pozíciót.” Nem rajta múlt, hogy jövendölése nem teljesedett be, eleddig csak fehér ember foglalta el az ovális irodát. Martin Luther King később megszervezte a szegények menetét is, amely Mississippi államból vitte volna a „szegények hadseregét” Washingtonba. A polgári jogi aktivistát a program befejezése előtt, 1968-ban lelőtték.
Hozzá hasonló nagy hatású vezetője azóta sem volt a civil amerikaiaknak, ám egyes hírességek rendszeresen megjelennek a kormány- és háborúellenes tüntetéseken. A mostani tiltakozó akción is felszólalt Tim Robbins amerikai színész, aki a novemberi félidős választásokat „egyértelmű jelzésnek” nevezte, amely a háború befejezésére szólít fel. Hozzá hasonlóan a tiltakozások állandó résztvevője Sean Penn, aki korábban újsághirdetésben kérte az elnököt, ne támadja meg Irakot. Penn 2002-ben Irakba utazott, 2005-ben pedig részt vett Teheránban a pénteki imán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.