Az irodalomban valami megfeneklett

2007. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem elég, hogy az utóbbi évek elszántan kultúraellenes kultúrpolitikája miatt végveszélybe került a Magyar Írószövetség és a hazai könyvkiadás, sorsunkat azzal is nehezítjük, hogy mi magunk rémhíreket terjesztünk bizonyos fórumok és intézmények megszűnéséről.
Így járt a Magyar Írók Egyesületének folyóirata, a Lyukasóra is, amelyet tizenhat esztendővel ezelőtt hozott létre a Magyar Írókamara Gyurkovics Tibor Kossuth-díjas író-költő elnökletével. De tudjuk, akinek halálhírét terjesztik, annak hosszú élete lesz ezen a földön. Nagyon úgy tűnik, hogy a folyóiratokra is használható ez a vigasztaló népi bölcsesség. A leghitelesebb forrásból, a főszerkesztőtől, Elmer István József Attila-díjas írótól megtudtuk, hogy bár a lap idén sem kapott támogatást a Nemzeti Kulturális Alapprogramtól, a működése nem forog közvetlen veszélyben, de a mai világban ez is könnyen előfordulhat. Talán kevesen emlékeznek rá, de már alapításának harmadik évfolyamában, 1994-ben is komoly akadályok gördültek a lap működése elé, igaz, más természetűek, mint mostanában. A Horn-kormány kulturális minisztériuma megtiltotta a Magyar Írókamara név viselését, ekkor kényszerből alakult át a lapot működtető társulat Magyar Írók Egyesületévé.
A folyóirat a viszontagságok ellenére 1992 óta a hazai irodalmi paletta egyik markáns orgánumává terebélyesedett, a holdudvarához tartoznak alapítóként olyan jelentős művészek, mint Szakonyi Károly, Gyurkovics Tibor, Kiss Dénes, Mészöly Dezső, az elhunytak közül Lázár Ervin, Hernádi Gyula, Varga Domokos. A gárdához csatlakozott időközben Dobai Péter, Elmer István, Borbély László, Erős Kinga, Koditek Bernadett.
A szinte még tegnap elhunyt pályatársakra emlékezik a lap februári számának több írása. Korzenszky Richárd és Bobory Zoltán Nagy Gáspártól búcsúzik egy-egy költeménnyel. Lázár Ervinre egyik legjobb barátja, Szakonyi Károly, Határ Győzőre Kabdebó Lóránt irodalomtörténész emlékezik. A neotomista, újkatolikus líra egyik nagyságáról, Paul Claudel költő-filozófusról Szabó Ferenc teológus értekezik.
A lap a testvérmúzsák berkeibe is gyakran ellátogat. Borbély László riporterként Kő Pál szobrász műhelyébe látogat, ugyanő ír értő kritikát Csurka István utoljára 1971-ben bemutatott Döglött aknák című drámájának előadásáról, amely Cseke Péter rendezésében, a Turay Ida Színtársulat jóvoltából járja az országot. A folyóirat tehát ha nem is virul, de él. Megpróbál szembefordulni az országot uraló negatív hangulattal és a veszélyesen rossz irányba ható folyamatokkal, amelyeket Gyurkovics Tibor a Rekontra című állandó karcolatsorozatában így ír le: „Most az irodalomban valami végleg megfeneklett. Eltört volna?”
(Lyukasóra, a Magyar Írók Egyesületének lapja, február.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.