Bizakodik a miniszteri biztos

A jövő csütörtökön életbe lépő vizitdíjrendelet végrehajtható, ha mindenki együttműködően áll hozzá – állítja Ari Lajos miniszteri biztos. Az utolsó pillanatig sok értelmezési kérdésre kell választ adni, de mint lapunknak elmondta, egyébként sem lehet minden esetet törvényben szabályozni.

2007. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő csütörtökön bevezetik a vizitdíjat. Fél attól a naptól?
– Nem félek, mi mindent elkövettünk, hogy a technikai feltételeket megteremtsük a rendszer működéséhez. Nyugodt a lelkiismeretünk.
– Ezek szerint nem látja indokoltnak, hogy – mint azt Mikola István (Fidesz) is kezdeményezte – elhalasszák a bevezetést?
– Mikola István politikus, én pedig a végrehajtó székében ülök. Mindenkinek megvan a maga mondandója. Egyébként szerintem a magyar lakosság döntő többsége jogkövető magatartást gyakorol, s eleget tesz majd a jogszabályi előírásoknak.
– Már ha alkalmazhatók lesznek a jogszabályi előírások a való életben… Úgy látja, hogy megfelelően tájékoztatták a lakosságot és a szolgáltatókat is a részletekről?
– A szolgáltatóknak nagyon sok információt juttattunk el kiadványok formájában, rengeteg fórumot szerveztünk, és én magam is sokat szerepeltem a médiában. Hogy ebből „mi jött át”, azt még nem tudom megítélni. A központi információáramlás jó volt, a lakosság tudja, hány forint kell fizetnie. A készpénzes fizetés mindenhol működik majd, s a szükséges nyomtatványok is megvannak. A rendelet végrehajtható, ha mindenki együttműködően áll hozzá.
– Mások – s nem csak ellenzéki politikusok – azért kevésbé látják rózsásnak a helyzetet. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szerdai ülésén a képviselők legalább kéttucatnyi vitás élethelyzetet vázoltak fel a vizitdíjjal kapcsolatban.
– Nem vagyok orvos, az orvosi szituációk megítélése nem az én tisztem. Azt gondolom, hogy a törvény szerint kell eljárni, az extrém eseteket jegyzőkönyvezni kell, amit mi összegyűjtünk, kiértékelünk, s eldöntjük, hogy szükséges-e a jogszabályok pontosítása.
– Nem érzi úgy, hogy bizonytalan, ki minősül sürgős esetnek vagy cukorbetegnek, s ezáltal mentességet élvezőnek?
– A sürgős szükség peremfeltételeit az egyetemen tanítják, most a jogalkotók pontosították, hogy melyek azok a sérülések, betegségek, amelyek azonnali ellátást igényelnek. Meghatározták a mentesség feltételeit, illetve azt a nyolc krónikus betegségcsoportot is, amelynél nem kell vizitdíjat fizetni.
– Az említett definíció szerint a nem nyílt lábtörés nem minősül sürgős esetnek. Elképzelte ön azt a jajgató beteget, amelyiknek azt mondják, hogy ellátása nem sürgős, és kifizettetik vele a vizitdíjat?
– Ónos eső idején a traumatológiákon sok ember vár töréssel, a nem nyílt töréseket később látják el, előbb jönnek a súlyos esetek. Ez egy szakma, ahol el kell tudni dönteni, hogy a beteg állapota milyenfajta beavatkozást igényel.
– Mit tenne ön intézményvezetőként ennél kellemetlenebb szituációban, amikor a beteg bekopogtat önhöz, és azt mondja: nem tudom kifizetni a kórházi napidíjat?
– Felvesszük a jegyzőkönyvet, aláírjuk, és minden megy a maga adminisztratív útján. Meghallgatjuk, hogy mi az oka a fizetésképtelenségének.
– A napokban még jogszabály-módosításon is dolgoznak a jogalkotók. Ez nem arra utal, hogy a részleteket nem dolgozták ki kellő körültekintéssel?
– Minden egyeztetésen, minden fórumon adódnak újabb és újabb helyzetek, amelyekre jogszabályi szinten kell választ adni. De még időben vagyunk, a jövő héten minden szolgáltató megkapja a változásról szóló tájékoztatót. Egyébként sem lehet minden esetet törvényben szabályozni.
– Megválik posztjától, ha sok probléma lesz a rendszerrel?
– Ez a megbízatás határidőhöz kötött, önmagától megszűnik március elején.
– Mit gondol, alkalmas lesz a vizitdíj arra, hogy csökkentse a felesleges orvos-beteg találkozásokat, és megszüntesse a hálapénzt? Többek között ezzel indokolta a kormány a bevezetés szükségességét.
– A magyar egészségügy egyik legnagyobb problémája a paraszolvencia, amiből ki kell lábalni. Az út sok lépésből áll, lehet, hogy ez az első lépés. Ennyit a paraszolvenciáról. Az indokolatlan orvoshoz fordulás kicsit nehezebb kérdés, majd meglátjuk a tapasztalatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.