Félmillió kislány hiányzik Kínából

Demográfiai katasztrófa előtt áll Kína. Kimutatások szerint legalább félmillió leány hiányzik a mostani nemzedékből, akik egyszerűen nem születtek meg az „egy gyermek” politika következtében. Az egykor sok nyugati szakértő által is támogatott program azonban emberi katasztrófák millióit okozta, s félő, hogy a most dinamikusan növekvő Kína botladozni kezd majd emiatt.

2007. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kínában 1949–74 között évente két százalék felett volt a lakosság számának növekedése. A kormány döntéseinek következtében ez 1,5 százalékra lassult a 70-es évek végére, amikor még drasztikusabb lépésre szánták el magukat a pekingi döntnökök. 1979-ben vezették be az „egy gyermek” politikát, amely a többségi han nemzetiségű kínaiak számára csak egy gyermeket engedélyez, a renitensek komoly büntetésre számíthatnak, magasabb adót kötelesek fizetni, vagy akár munkahelyüket is elveszíthetik. A városokban a terv be is vált, ott a statisztikák szerint egy asszonyra életében 1,2 gyermek születése jutott, ám a vidéki területeken a születésszám soha nem csökkent 2,5 alá.
A lányok pedig gyakorlatilag eltűntek. Kínai szakértők szerint a feltűnően kevés lánygyermek a szörnyű csecsemőhalandósági ráta miatt van, ám ez csak a hivatalos magyarázat. Sokkal valószínűbb az, hogy a szülők a lányok születését egyszerűen nem jelentik be. Az adoptálást azonban igen, ez pedig azt mutatja, hogy Kínában a 80-as években magasra szökött a befogadási kedv. 1987-ben félmillió gyermeket fogadtak be a kínaiak, miközben az „egy gyermek” program beindulása előtt mindössze 200 ezret. Az adoptált gyermekek között 27–36 fiú jutott száz leányra, ami azt mutatja, hogy a lányokat sokkal nyugodtabb szívvel hagyják magukra. A kislányok ugyanis felnőve elhagyják az otthont, még hozományt is visznek magukkal, amelylyel az egyébként is szegény családjukat koldusbotra juttathatják. A fiúk ellenben magukhoz veszik a feleségüket, és egész életükben gondját viselik szüleiknek.
A program hatását könnyű ellenőrizni, elég csak elmenni egy kínai óvodába. A BBC beszámolója Hujcsou (Huizou) városában sokat elárul. Az óvoda vezetője elmondja, egyik csoportjukban 39 fiúra nyolc lány jut, és ezzel nincsenek egyedül. A nevelés szempontjából is káros a felborult arány, ugyanis a kislányok átveszik a fiúk agresszív stílusát. A csöppségek pedig előbb-utóbb felnőnek, és akkor mi lesz a pár nélkül maradt emberekkel? Kínai becslés szerint 2020-ra harmincmillió felnőtt szembesül majd azzal, hogy egyszerűen neki nem jutott nő, aki hozzá tudna menni feleségül. Hajnan (Hainan) szigetén már most elértek oda, ahová évtizedek múltán jut majd a szárazföld. A harmincas éveikben járó fiatalok részére nem maradtak nők. Mindenki elment, hogy munkát találjon a városokban, a férfiak magukra maradtak. Hajnan szigetén 100 nőre 130 férfi jut a kimutatások szerint, ezzel a sziget érdemelte ki a legrosszabb arányt egész Kínában. A probléma sokkal súlyosabb annál, hogy a férfiak maguk készítik a vacsorájukat, és egyedül ülnek be a moziba. Pekingnek mielőbb választ kell adnia a kérdésre, mit tesz majd a „férfifelesleggel”, egy ilyen óriási birodalomra nézve a jelenség ugyanis több mint veszélyes. A magányos férfiak elégedetlenkedését valahogy le kell vezetni, erre pedig szakértők szerint csak úgy van mód: valahogy lekötik őket, egy olyan helyen, ahol sok magányos férfi van, s nem baj, ha fölösleges energiáik a felszínre törnek. Ezt a helyet hadseregnek hívják.
A Kínai Tudományos Akadémia kutatóinak azért vannak nagy terveik a jövőre nézve, tudósai ugyanis összeállítottak egy húszkötetes dokumentumot, amely a 2050-re várható helyzetet elemzi. Az élettartam 71,8 évről 85-re fog nőni, a lakosság többet fog tanulni, de kevesebb energiát fog felhasználni a mostaninál. Kínában ugyanis a másik fő gondot az energiahiány okozza. Az is biztos azonban, hogy a tervekkel ellentétben nem 2050-re éri el a 1,5 milliárdos lélektani határt Kína lakossága, hanem már 2033-ra. Ennélfogva a munkaképes lakosság évente 10 millióval nő, nekik munkát is kell adni, ez pedig felemészti a gazdaság eredményeit. Lányok nélkül ugyan kissé csökken majd a természetes szaporodás, ám leállni nem fog, a kínai lakosság pedig hihetetlen öreggé válik: elemzések szerint 2040-re 460 millióan lesznek a hatvan év felettiek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.