Forró tavaszra számít Dél-Ázsia

Ha az Egyesült Államok csapatai létszámának emelése ellenére továbbra is képtelen lesz megfékezni az erőszakot Irakban, annak nagyon rossz hatása lesz a távol-keleti térségre. A terrorhálózatok ezen a területen próbálnak majd előrelépni, hogy végső céljukat, az iszlám kalifátust létrehozzák Dél- és Délkelet-Ázsiában – vélik nyugati elemzők. Tény, hogy a terrorizmus elleni háborút egyelőre nem nyerte meg senki, s a következő hónapokban fel kell készülni a harcmodor kisebb változásaira.

2007. 02. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt a háborút talán nem is lehet megnyerni, legalábbis a térség országai által bevetett terrorizmusellenes módszerek nem vezetnek feltétlenül eredményre. Az érintett államok kormányainak fel kell venniük a harcot a feltörekvő terrorcsoportok jelentette fenyegetéssel, annál is inkább, mert az ilyen szervezetek létrejötte mélyen gyökerező szociális-gazdasági okokkal magyarázható, amelyek ellen vajmi keveset tehetnek a megszokott eszközökkel. A rövid távú sikerek – mint például egy terrorcsoport vezetőjének elfogása vagy egy támadás meghiúsítása – nem változtat a harc lényegén, ez pedig a civil lakosság szívének elnyerése. Az persze kérdéses, hogy a délkelet-ázsiai országok kormányai valóban hajlandók és képesek-e stratégiájukat annyiban változtatni, hogy a nép egyetlen része se érezze magáénak a harcos elemek céljait. A következő hónapokban több terrorista támadásra számíthatunk, amelyek azonban inkább pánikkeltésre alkalmasak, nem nagyobb kár okozására.
A támadások elsősorban Thaiföldön, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken várhatók, ám nem szabad elfeledkezni az igen erős kasmíri Laskar-e-Taibáról és a Srí Lankán működő Tamil Tigrisekről, amelyek nagyon aktívak lettek az utóbbi időben. Ez a két szervezet nagyobb, sok halálos áldozattal járó támadásokat is képes végrehajtani. A Dzsemáa Iszlámíja vagy az Abu Szajjaf szervezetek ellen ugyan az utóbbi időben a hatóságok eredményesen léptek fel, így ezek egyelőre várhatóan nem fognak komolyabb akciót végrehajtani, ám a „nagyok” ideiglenes gyengélkedése azt eredményezheti, hogy a hozzájuk nem kötődő, névtelen, ám igen radikális terrorsejtek lépnek majd a porondra, amelyek kisebb méretű, ám ugyanolyan veszélyes lépéseket tesznek.
Kik is ezek a csoportok? A már említett nevek ismerősek. A Dzsemáa Iszlámíja fő célja egy iszlám állam létrehozása Dél-Thaiföldtől a Maláj-félszigeten és az indonéz területeken át egészen a Fülöp-szigetek déli részéig. A csoportnak jelenleg nagyjából ezer tagja lehet, s hogy nem több, az elsősorban az indonéz hatóságok állhatatos munkájának köszönhető. Tavaly a Dzsemáa Iszlámíja egyetlen embert sem ölt meg, egy évvel azelőtt viszont 49-et. Érdemes megemlíteni, hogy ehhez a szervezethez több, Thaiföldön működő csoportot is kötnek térségbeli elemzők, amelyek viszont több gyilkos merényletet is végrehajtottak, és öszszesen több ezer tagjuk is lehet. A kapcsolati hálózatról azonban csak elképzelések vannak, így nehéz megállapítani, melyik csoport mire képes, s meddig terjed a befolyása.
A Dzsemáa Iszlámíjához hasonlóan az iszlám állam kikiáltását tűzte ki célul az Abu Szajjaf, amely kizárólag a Fülöp-szigetek déli részén működik. Bár vezetőjét, Abdulradzsak Abubakar Dzsandzsalanit 1998-ban lelőtték, így a szervezet vesztett erejéből, ám továbbra is komoly fenyegetésnek nevezi. Náluk is veszélyesebb talán a Fülöp-szigetek Új Néphadserege, amely nem vallási, hanem ideológiai harcot vív. A kommunista hadsereg a szigetek védelmi szakértői szerint legalább hétezer tagot számlál, a nyolcvanas évek kezdete óta tartó harcuk során mintegy 40 ezer embert öltek meg. Jelenleg 2100 települést tartanak irányításuk alatt. A kormány és a kommunisták közötti tárgyalások 2004 óta szünetelnek.
A Laskar-e-Taiba a vitatott hovatartozású Kasmír Pakisztánhoz csatolásáért küzd, elsősorban indiai katonai alakulatok ellen hajtva végre merényleteket. A csoport a három legerősebb és legjobban felszerelt India-ellenes kasmíri terrorcsoport egyike, amely támogatást kap Pakisztántól is, legalábbis indiai gyanú szerint. A Laskar-e-Taiba vezetője azt helyezte kilátásba, hogy ezentúl szervezete India gazdasági erejét fogja támadni, azaz fel kell készülni a gazdasági főváros Bombay (Mumbai) és az információtechnológiai fellegvár, Bangalore elleni folyamatos terrorháborúra. Ebből ízelítőt kapott nemrég Bombay, mikor terroristák felrobbantottak több helyiérdekű vasutat, mintegy kétszáz ember halálát okozva.
A komoly gondokkal küzdő térségtől ugyan kissé távol esik, s kulturálisan is elkülönül Ausztrália, ám nem szabad kifelejteni a felsorolásból. Épp azért, mert az ötödik kontinens az ausztrálázsiai térség egyetlen nyugati típusú állama, így egyértelműen célpontot jelent a terroristáknak. Elemzők szerint Ausztrália immár beépült és „saját nevelésű” terrorcsoportokat is magáénak tudhat. A Dzsemáa Iszlámíja már a kilencvenes évek elején megérkezett az országba Canberra törekvései ellenére. A jövőben Ausztrália az eddiginél is szorosabb kapcsolatot kíván tartani a térség többi államával, hogy közösen léphessenek fel a fenyegetőkkel szemben. Akik persze az említett szervezeteken kívül az Ausztráliában élő mozlim fiatalok, közülük sokan szimpatizálhatnak az iszlamista radikálisok törekvéseivel (emlékezzünk a 2005. decemberi háborúra Sydney környékén!), valamint – bármilyen furcsa – a szélsőséges állatvédők. Ez utóbbi mozgalom valódi terrorcsoportként működik, bár se vallási, se politikai célja nincsen. Bár jelenleg a radikális mozlim fiatalokra összpontosít a terrorelhárítás, erre a nem megvetendő erejű társaságra is figyelmet fordítanak. Annál is inkább, mert mindenre elszánt állatvédők bizony Amerikában és Európában is vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.