Gyurcsány utasított, de már nem emlékszik

A miniszterelnök az MTV székházának ostromakor éjfél után a TV2-nek azt nyilatkozta: „kifejezetten utasítást adtam, hogy a televíziót meg kell védeni”. Ehhez képest Gyurcsány újabban azt állítja, nincs bizonyíték arra, hogy őt közvetlen felelősség terhelné az őszi eseményekért. Eközben egy szabálysértési perben beidézett rendőr beismerte: felettesei utasítására vette le október 23-án az azonosító jelvényt. Kiderült az is, hogy átszervezték azt a bírói tanácsot, amelyik másodfokon törvénytelennek minősítette számos tüntető letartóztatását.

2007. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden rendelkezésre álló eszközzel, törvényes keretek között, a leghatározottabban és ebben külön is kifejezetten utasítást adtam (egy rendőr tábornoknak – a szerk.), hogy a televíziót meg kell védeni – szó szerint ezt nyilatkozta a TV2-nek Gyurcsány Ferenc tavaly szeptember 18–19-én, a köztévé székházának ostromakor. (Az erről készült felvételt tegnap a fidesz.hu internetes oldal hozta nyilvánosságra.) Ezzel szemben a miniszterelnök a Nap-keltében hétfőn gyakorlatilag korábbi nyilatkozatát megcáfolva azt állította: azon túl, hogy a rendőrséget a kormány irányítja, egyetlen bizonyíték sincs arra, hogy őt közvetlen felelősség terhelné az őszi eseményekért, így a köztévé ostrománál történtekért. Gyurcsány ezzel együtt „szemétkosárba illőnek” minősítette a Civil Jogász Bizottság jelentését, amely éppen őt nevezte meg az őszi események fő felelősének.
Gyurcsány ominózus nyilatkozatát Orbán Viktor is fölidézte kedden a TV2 Tények című műsorában, hozzátéve: ha a kormányfő szeptemberben utasításokat adott a rendőrségnek, miért lett volna ez másképp október 23-án?
Bárdos András műsorvezető erre visszakérdezett: valóban ezt mondta volna Gyurcsány Ferenc, mert erre ő nem emlékszik.
*
Ugyanakkor tény, hogy a kormányfővel is éppen Bárdos készítette az interjút, aki lapunknak elmondta: „Ez egy kérdés volt, interjú közben nem szokott kijelentéseket tenni, reméli, most sem tett”.
Eközben Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter tegnap azt nyilatkozta, a tárca jogászai vizsgálják, milyen jogi lépéseket tegyenek Orbán Viktor kijelentése miatt, amely szerint a rendőrség politikai utasításra hajtott végre brutális akciókat békés polgárok ellen október 23-án. Korábban az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium háromnapos ultimátumot adott Orbánnak, hogy kérjen elnézést, de a volt miniszterelnök ezt nem tette meg.
Petrétei bejelentette: várhatóan a jövő héten a kormány elé kerülhet a Gönczöl-bizottság jelentésével kapcsolatos előterjesztés, és reményei szerint az idén felülvizsgálják a rendőrségi törvényt. Arra a kérdésünkre, miért volt szükség Kacziba Antalnak, a Gönczöl-bizottság tagjának nyugállományú rendőr altábornaggyá történt előléptetésére, a miniszter azt válaszolta, Kacziba most lett 60 éves, és ebből az alkalomból történt az előléptetés. Hozzátette, az eset nincs összefüggésben a Gönczöl-bizottság ténykedésével. Ismeretes, a kormányhatározattal fölállított Gönczöl-bizottság az IRM infrastruktúráját használta, és három tagja is kormányzati tisztségviselő volt.
Eközben az október 23-i tömegoszlatásban részt vevő egyik rendőr a Pesti Központi Kerületi Bíróságon beismerte, hogy felettesei utasítására vette le az azonosító jelvényét. A rendőrt egy szabálysértési ügyben idézték a bíróságra, amelyben az egyik kereskedelmi bank közép-európai projektmenedzserét gyanúsítják rendzavarással. A kanadai–magyar kettős állampolgárságú férfit azért állították elő, mert október 23-án éjszaka nem hagyta el az Erzsébet híd környékét. A rendőri intézkedés során a férfinak 13 különböző sérülést okozott a hatóság.
A BRFK kommunikációs osztálya közben arról tájékoztatta lapunkat, hogy készül Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány új határozata a Kossuth téri kordonról, amelyben konkrét határidőt tűznek ki annak fönntartására. Hozzátették: a határidő kitűzése nem jelenti feltétlenül azt, hogy a kordont ezután „bizonyosan” lebontják, mivel „a fővárosi rendőrség munkatársai folyamatosan elemzik a kialakult közbiztonsági helyzetet és a biztonsági kockázatot”. Gergényi a folyamatos kockázatelemzés utáni javaslatok alapján dönti majd el, hogy visszavonja-e korábbi intézkedését, vagy újabb határidőt jelöl meg a kordon fönntartására – tájékoztatott a BRFK.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.