Harcos nagygyűlésen az alapellátásban dolgozók

Finanszírozásuk megduplázását és a nemrég megszüntetett eszköz- és ingatlantámogatás visszaállítását követelte több mint háromezer, alapellátásban dolgozó orvos egy tegnapi nagygyűlésen. A szakminisztérium azonban egyértelművé tette: többletfinanszírozás nincs, csak más területekről vonhatnának el pénzt.

2007. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtelt a Nemzeti Sportcsarnok tegnap az alapellátásban dolgozók nagygyűlésén, ahol a több ezer résztvevő magasabb finanszírozást követelt. – Ellehetetlenítik a munkánkat, már nem művelői, hanem szenvedői vagyunk az alapellátásnak – fogalmazott felszólalásában Éger István. A Magyar Orvosi Kamara elnöke elmondta: az alapellátásban dolgozók csőd közeli helyzetbe jutottak, választaniuk kell, hogy a rezsiköltségeket fizetik-e ki, vagy a bérköltségeket. Eközben pedig hihetetlen adatszolgáltatási és adminisztrációs terhet rónak rájuk a döntéshozók – tette hozzá.
Éger István három dobozban 3200 szerződésmódosítás iránti kérelmet adott át Székely Tamásnak, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettesének. A dokumentumokban finanszírozásuk duplájára emelését, az eszköz- és ingatlantámogatás visszaállítását követelik, valamint azt, hogy a kamara tárgyalhasson az orvosok nevében a finanszírozási feltételekről.
A kamara elnökének felszólalását a tömeg állva, vastapssal fogadta, míg Székely Tamásét füttyszó és „a kormány mondjon le”, „rendőrállam” bekiabálások kísérték. Éger István úgy fogalmazott: „mi most nagyot akarunk, mert kis dolgokkal már nem megyünk semmire”. Arra a kérdésre, hogy mi a következő lépés, ha a kormány nem teljesíti követeléseiket, úgy felelt: az alapellátásban nem értelmezhető a munkabeszüntetés, mint kényszerítő eszköz, ezért valószínűleg csak a tegnapi nagygyűléshez hasonló lépésekkel tudják nyomatékosítani követeléseiket.
Miután átvette a 3200 szerződésmódosítási indítványt, Székely Tamás, az OEP főigazgató-helyettese elmondta: a hivatal csak a jogszabályok alapján köthet szerződést. A rendelkezésre álló pénzt pedig az Országgyűlés a költségvetésben határozta meg.
Éger hangsúlyozta: az OEP valóban nem döntéshozó ebben a kérdésben, ezért inkább az Egészségügyi Minisztérium álláspontját szerette volna megismerni. A szaktárca azonban méltatlan módon nem képviseltette magát a nagygyűlésen – szögezte le. – Utólag értesültem arról, hogy a minisztérium jogi osztályáról valaki ott volt, de hivatalosan nem mutatták őt be, így sem megismerni, sem szót adni nem tudtunk neki – fogalmazott.
Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára sajtótájékoztatón reagált a nagygyűlésen elhangzottakra. Sajnálatát fejezte ki, hogy a résztvevők nem tudtak kérdezni a tárca képviselőjétől, pedig az ott ült az „Egészségügyi Minisztérium” tábla mögött – mondta. Az államtitkár bemutatta egy háziorvos bankszámlakivonatát, amelyből kiderült, hogy a finanszírozásuk alaptétele, az úgynevezett kártyapénz januári 420 700 forintos tétele kismértékben meghaladta a decemberi 418 900 forintot, igaz, a pénz – állítása szerint – egy adminisztrációs hiba miatt két részletben érkezett meg. Az eszköz- és ingatlantámogatás megszüntetését szerinte a vizitdíjból befolyó összeg jócskán pótolja majd. A dupla finanszírozás igényére úgy válaszolt: erről csak akkor lehetne tárgyalni, ha a kamara megjelölné, hogy mely területről vonna el pénzt hozzá.
Az alapellátásban dolgozók azonban kiállnak amellett, hogy jelentősen romlott a pénzügyi helyzetük. Átlagos finanszírozásuk havi 480-550 ezer forint között mozog, noha a megnövekedett kiadások fedezéséhez 912 ezer forint kellene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.