Helyszíni szemle W. Róberttel Móron

Rendőrnyomozók és kommandósok lepték el tegnap délben Móron az egykori Erste Bank környékét. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatóhelyettese, Zsombok György ezredes lapunkat arról tájékoztatta, hogy a bankfiókban elkövetett 2002-es példátlan mészárlás egyik gyanúsítottja, W. Róbert helyszíni kihallgatása folyt. Ennek részleteiről nem árult el semmit, de általánosságban megjegyezte: ilyenkor a kihallgatottal elmondatják ugyanazokat a tényeket, amelyeket jegyzőkönyvben már korábban rögzítettek. Ez az eljárás arra jó, hogy a helyszínen jobban felidézzék a történteket, s ezáltal pontosíthatók a vallomások.

2007. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI egy helyszínen tartózkodó szemtanútól úgy értesült: csaknem 50 rendőr jelent meg a móri bank helyén nem sokkal 12 óra után, amikor W. Róbertet, a móri bankrablás egyik gyanúsítottját vezették elő. A rendőrök kétszáz méteres körben lezárták a területet, csak az ott lakókat kísérték haza, idegenek pedig nem léphettek a vizsgálati helyszínre. A szemtanúk szerint egy rendőrségi helikoptepr is feltűnt a település fölött.
*
A gyanúsítottal csaknem egy kilométer hosszan hat háztömböt kerültek meg a rendőrök. W. Róbertet nem sokkal délután kettő óra előtt rabszállítóval elvitték a Fejér megyei településről.
Ismert: az NNI két tatabányai férfit, N. Lászlót és W. Róbertet gyanúsítja az öt évvel ezelőtti móri bankrablás elkövetésével. A gyanú szerint N. László ölte meg a bankfiókban tartózkodó nyolc embert. A rendőrségnek mostanra nemcsak személyi, hanem több tárgyi bizonyíték, így a gyilkos fegyverek is a rendelkezésére állnak.
Az RTL Klub Híradójának tegnap esti értesülései szerint a 34 éves W. Róbert bevallotta a kihallgatáskor, hogy rálőtt a biztonsági őrre, de a lövés nem talált. Őt a rendőrség azzal gyanúsítja, hogy a bank ajtajában állt a mészárláskor, és műszaki okokra hivatkozva elküldte az oda érkező ügyfeleket. W. Róbert állítja: a csaknem hétmillió forintos zsákmányból egy forintot sem kapott. Ügyvédje szerint védence nem a pénzért rabolt, hanem mert társa megfenyegette őt – közölte a kereskedelmi tévéadó híradója.
Korábban ugyanezért a bűncselekményért tényleges életfogytiglani büntetést kapott Kaiser Ede, a társának tartott Hajdú Lászlót pedig vád alá helyezték, tárgyalása áprilisban folytatódik.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára, Kondorosi Ferenc a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában arra a kérdésre, hogy indokolt-e a belső vizsgálat a rendőrségen a móri fiaskó miatt, úgy válaszolt: „szerintem feltétlenül, mert nyilvánvalóan valamin gellert kapott ez a nyomozás.” Kifejtette: „a bizonyítékok értékelése kérdéses pontja az eljárásnak. A tárca az igazságszolgáltatás menetének szabad utat enged. (…) Az viszont tény, az országos rendőrfőkapitánnyal konzultálunk arról, hogy indokolt-e, szükséges-e a rendőrségen belüli vizsgálat.” Az államtitkár szerint elképzelhető, hogy nem voltak megalapozottak az ügyben hozott ítéletek. Szerinte a rendőrség mellett az igazságszolgáltatás többi szereplőjének a működését is elemezni kell. Mint mondta, minden szakmai területnek – a rendőrségnek, ügyészségnek és bíróságnak – szüksége van a belső vizsgálatra. Lapunk megkereste Bene László országos rendőrfőkapitányt, aki nem kívánt nyilatkozni a móri ügyben. Mint mondta, nem találkozott tegnap Kondorosi Ferenc államtitkárral, mivel nem tudtak időpontot egyeztetni.
– Hogy a bíró elkövetett-e valamilyen eljárásjogi, vagy anyagi jogi hibát Kaiser elítélésekor? A válaszom az, hogy nem – mondta el lapunk kérdésére Frech Ágnes, a Fővárosi Bíróság büntetőkollégiumának vezetője. Amikor a Fővárosi Bíróság első fokon kihirdette az ítéletet, azt 33 tárgyalási napon folytatott bizonyítási anyag alapján tette. A bíró nemcsak a vád bizonyítékait vette számba, hanem a védelem által felhozott és a Kaiser számára alibit igazoló tanúkat is meghallgatta. Az nem vitás: az ebből levont következtetések felelőssége a bíróé. Viszont ez olyan jól sikerülhetett, hogy a másodfokú bíróság Kaiser esetében minimális változtatásokkal helybenhagyta az ítéletet – jegyezte meg a kollégiumvezető. – Kétségtelen az is, hogy a tárgyi bizonyítékok hiányoztak az ügyből, de az ítélet mégis kiállta a másodfok próbáját. Azt is határozottan állítom, hogy sem politikai, sem szakmai oldalról semmiféle nyomást nem gyakoroltak a bíróságra, hogy mutasson fel bűnöst a móri ügyben.
– Nehogy azt higgye, hogy a rendőrök most biztosak lehetnek az igazságban. Már volt háromféle igazság. Egyelőre túl keveset tudunk erről az új nyomozásról, én egyelőre úgy veszem, nem is létezik – tette hozzá Frech Ágnes.
A Fővárosi Főügyészség szóvivője, Morvai Attila lapunknak elmondta: ami Kaiser esetét illeti, van egy jogerős ítélet, amit egy jogállamban nem illik a rendkívüli jogorvoslatról szóló döntés előtt megkérdőjelezni. Többéves nyomozás és bírósági eljárás eredménye van az egyik oldalon, míg a másikon egy néhány napos nyomozás – fűzte hozzá. Kérdésünkre a szóvivő kijelentette: az ügyészségen nem volt semmiféle politikai, vagy más külső nyomás, ami arra irányult volna, hogy a móri ügyben mindenképp tettest kellene produkálni. Az eljárásban a közvetlen és közvetett bizonyítékok mérlegelése alapján emelt vádat az ügyészség, és ugyanazt tették később a bíróságok is, amikor a bizonyítékok mérlegelése alapján hozták meg az ítéletüket – fejtette ki Morvai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.