Irán folyamatos forradalma

Huszonnyolc évvel ezelőtt győzött Iránban az iszlám forradalom, teljesen megváltoztatva ezzel a térség arculatát. Akkor született meg Irán mint önálló regionális középhatalom, amellyel számolni kell, akár tárgyalások, akár háború során.

2007. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többen is pályáztak a szövetségesek közül a második világháborús újragyarmatosítás idején Irán olajkincsére, a forrongó ország végül a szovjetek és a britek érdekszférájába került, élén az odaállított Mohammad Reza Pahlavi sahhal. A háború után Mohammad Mosszadeh kormányfő államosította a brit tulajdonú olajmezőket, amellyel kezdetét vette a gyakorlatilag máig tartó embargós időszak. A fekete aranyat vissza kellett szerezni, London pedig Washingtonban találta meg tervéhez a megfelelő partnert. A két nagyhatalom közös akciója során a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) sikeresen puccsot eszközölt ki, Mosszadehet pedig elmozdították helyéről. A Nyugat-barát sah uralma, miközben gazdaságilag prosperált, nem volt igazán humánus, angolszász szövetségesei segítségével minden belső ellenzéki próbálkozást csírájában elfojtott. A síita vezető, Ruholla Khomeini ajatollah már a 60-as években folyamatosan bírálta a sah rendszerét és az őt támogató Egyesült Államokat, amiért először börtönt, majd száműzetést kapott.
A tiltakozások azonban eredményre vezettek. 1979. február 1-jén óriási tömeg fogadta az Irakból hazatérő hosszú, ősz szakállú Khomeinit Teherán utcáin, aki tíz nappal később, rövid harc után magához is ragadta a hatalmat. A sah elhagyta az országot, a karizmatikus, szigorú síita főpap pedig népszavazásra szólított fel: akarják-e az irániak, hogy iszlám köztársasággá alakuljon a monarchia. Az igen válaszok aránya 98 százalék felett volt, így hirtelen elkezdték a változtatást.
Az irányítás a papság kezébe került, akik a hitük szerinti tiszta iszlám alapján egyengették az ország útját, miközben a mindennapi ügyeket világi személyek kezelték. A helyzet azóta sem változott semmit, már ami az ország berendezkedését illeti. Az új alkotmány rendelkezése szerint a Bölcsek Tanácsa, egy, a nép által közvetlenül választott 86 tagú testület fogja Khomeini halála után az ország legfőbb vezetőjét kijelölni. Khomeini ajatollah 1989-ben hagyta magára népét, utána a bölcsek Ali Hameneinek adták ezt a megbízatást, aki már a forradalom győzelme óta viselte a teheráni nagymecset pénteki imáján az előimádkozó tisztségét.
Iránban 1979 óta minden fontos ügyet a legfőbb vezető dönt el, így csak az ő hozzájárulásával érvényes egy választás vagy népszavazás, de ő jogosult egyedül hadat üzenni is. Vallási határozatai (fatvái) sajátos jogi helyzete miatt kötelezők, azoktól eltérni nem lehet. 2005-ben Ali Hamenei olyan fatvát hozott, amely szerint az iszlámmal ellentétes a nukleáris fegyverek tárolása, használata és gyártása. Ezt Irán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel való tárgyalásán is érvként használta, bizonyítandó, hogy nukleáris programja keretében nem atomfegyvert akar készíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.