Még az utolsó napokban is fontos részletek derültek ki a vizitdíjjal kapcsolatban. Így például az, hogy a 18 éven aluliaknak csak alapesetben jár a mentesség. Nekik is emelt összeget, 600 forintot kell fizetniük akkor, ha például beutaló nélkül vesznek igénybe beutalóköteles szakrendelést, vagy házhoz hívják a háziorvost, s 1000 forintot, ha felkeresik az ügyeletet, pedig nincs szükségük sürgősségi ellátásra.
Rengeteg háziorvos úgy értelmezte a rendeletet, hogy a 18 év alattiak minden esetben mentességet élveznek. A kérdést azonban pontosították az Egészségügyi Minisztériumnál, s a szaktárcától kapott válaszból derült ki, hogy tévedtek. A mentesség ugyanis csak az „alaphelyzetre” vonatkozik, az említett speciális esetekben nekik is ki kell fizetniük az emelt összeget.
A szaktárca válaszából kiderült egy másik fontos részlet is. Azt már korábban tudni lehetett, hogy a szakrendelőben és a háziorvosnál külön-külön kell elérni a 20, vizitdíjjal kifizetett alkalmat (az erről szóló számlát vagy nyugtát össze is kell gyűjteni) ahhoz, hogy a későbbiekben befizetett összeget vissza lehessen igényelni. Most azonban az is tisztázódott, hogy a 20 igazolt alkalomba nem számítanak bele azok, amelyekért 600 vagy 1000 forintot fizetett a beteg. Tehát visszaigénylésnél 20 darab 300 forintról szóló befizetésigazolót kell felmutatni.
Az új információt interneten terjesztik egymás között a háziorvosok, hogy minél hamarabb felkészülhessenek az új helyzetre, ha esetleg eddig másként értelmezték a szabályozást.
A napokban nemcsak értelmezési pontosítások történtek, hanem jogszabály-módosítások is megjelentek a vizitdíj kapcsán. Nem lesznek ma célzott ellenőrzések a vizitdíj bevezetése miatt. Ugyanakkor a szaktárcánál, a megyei egészségbiztosítási pénztáraknál és a Doktorinfo elnevezésű információs telefonszolgálatnál megerősített ügyeletet tartanak – mondta Molnár Lajos egészségügyi miniszter. – Ehhez több telefonvonalat béreltünk – tette hozzá. Szerinte az intézmények túlnyomó többsége felkészült a vizitdíj beszedésére, ugyanakkor azt is elmondta: az indulás zavarokat okozhat, biztosan lesz sorban állás, főleg ott, ahol nem készültek fel megfelelően. Molnár Lajos azt reméli, a kezdeti nehézségeken hamar túl lesz a rendszer, addig pedig megértőnek kell lenniük a betegeknek és az orvosoknak. A szabályok szerinte csak azért olyan bonyolultak, mert egy szociálisan érzékeny, sokaknak mentességet és kedvezményeket adó vizitdíjrendszert dolgoztak ki.
Mikola István (Fidesz) tegnap ismét egyértelművé tette, hogy az ellenzéki párt elutasítja a vizitdíj minden formáját, a betegek bármiféle megsarcolását. Tegnap felhívta a kormány figyelmét: van még néhány óra, hogy ezt az egészet leállítsák. Emlékeztetett arra, hogy – mint arról lapunk is beszámolt – a kormány 220 millió forintot költ a vizitdíjjal kapcsolatos kommunikációra. Ez 733 ezer beteg vizitdíját jelenti, ami azt jelenti, hogy az első 733 ezer páciens finanszírozza ezeket a hirdetéseket.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások