Megtagadnák a vizitdíj beszedését

Egy debreceni orvos interneten terjesztett levelében arra buzdítja a betegeket és a doktorokat, hogy tagadják meg a vizitdíj befizetését, illetve beszedését. Bár a szakmai szervezetek és a vizitdíjért felelős miniszteri biztos is tud hasonló kezdeményezésekről, nem tartanak attól, hogy tömegessé válik a polgári engedetlenség.

2007. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vészesen közeledik február 15., a vizitdíj bevezetésének napja. Orvosok és betegek rettegnek tőle, mivel a felkészületlenség, a kapkodás, a kiszolgáltatottság érzése miatt az orvosi rendelőkben akár cirkuszi felfordulások, hisztérikus tömegjelenetek, de mindenképpen az elégedetlenség megnyilvánulásai várhatók. Mindez alapjaiban veszélyezteti az egyébként nyugalmat igénylő, kölcsönös bizalomra épülő gyógyítást – olvasható a levélben.
– Hiába volt sztrájk és munkabeszüntetés többször is az egészségügyben, a szakminisztérium mindig keresztülverte akaratát – indokolta akcióját lapunknak Nagy Attila debreceni orvos, az orvostudomány kandidátusa. Szerinte a vizitdíj bevezetésének megakadályozására van a sztrájknál sokkal egyszerűbb, munkabeszüntetéssel nem járó, az egészségügyi ellátást nem veszélyeztető módszer. – Nem sztrájkolni kell, hanem egységesen megtagadni a vizitdíj befizetését és beszedését – szögezte le.
*
Nagy Attila kérdésünkre úgy fogalmazott: február 15-e lehetne a véleménynyilvánítás napja, amikor minden orvos a 300 forintos díj befizetése nélkül látja el betegeit, a páciensek pedig enélkül is bátran keresik fel orvosukat. Az erről szóló internetes levél Nagy doktor állítása szerint nagyon sok mindenkihez eljutott már. Mint mondta, több orvos jelezte, hogy akár hajlandó lenne a vizitdíj megtagadására.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke annyit mondott: akadt, aki őt is megkereste ilyen kezdeményezéssel, de a kamara ennek szervezésében nem vesz részt, hiszen az akció törvénysértésre buzdít. Kertai Aurél, a MOK háziorvosi szekciójának elnöke is hallott már hasonló kezdeményezésről a kollégáitól. Nem hiszi azonban, hogy egy ilyen akció széles körben elterjedne a háziorvosok között.
– Ilyen esetben az orvosoknak kellene befizetniük a biztosítónak 300 forintot. Így a valós veszteségük már 600 forint, hiszen 300 forintos bevétel helyett 300 forintos kiadás terheli őket – ezt már Ari Lajos, a vizitdíjért felelős miniszteri biztos mondta a törvény rendelkezéseire hivatkozva, aki szerint ez már elegendő indok ahhoz, hogy az akció ne váljék tömegessé. – Melyik orvos engedheti meg magának, hogy évente milliós tételt dobjon ki az ablakon? – tette fel a kérdést. Ari úgy vélte, a biztosító ellenőrzését is magával vonhatja a törvényi kötelezettség megtagadása.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke nem tud hasonló kezdeményezésről egyetlen fekvőbeteg-ellátó intézményben sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.