Moszkva előretör a Közel-Keleten

Oroszország életet kíván lehelni az izraeli–palesztin béketárgyalásokba, ezzel pedig egyre komolyabb szerepet játszana a közel-keleti diplomáciában. Az Egyesült Államok és Izrael ugyanakkor kissé felemás csúcsot tart február 19-én, ahol nem tudják, miként tárgyaljanak a palesztin elnökkel.

2007. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Putyin II. Abdullah jordániai királlyal tárgyalt a közel-keleti tervekről, a kétoldalú kapcsolatokról, az iráni nukleáris programról, valamint a palesztin belső egységről. Putyin kijelentette, Moszkva részt akar venni a palesztin–izraeli békefolyamatban, amelyet megfigyelők úgy tekintenek, mint Moszkva diplomáciai előretörésének biztos jelét. Oroszország ugyan tagja a Közel-keleti Kvartett néven ismert csoportnak, amely közvetítőként vesz részt a békefolymat irányításában, ám úgy tűnik, a jövőben ennél többet akar.
Putyin útja Szaúd-Arábiából – Kataron át – Jordániába vezet, látogatásának kezdő és befejező állomása is olyan állam, amely komoly erőfeszítéseket tesz a béketárgyalások felújítására. A közel-keleti egyeztetések jövője egyelőre nem látható tisztán, ám Putyin müncheni beszéde arról árulkodik, hogy az Egyesült Államok és Oroszország közötti nézeteltérések erősödni fognak. Nem egy elemző rámutat, hogy Moszkva elsőként a hosszú időn keresztül amerikai érdekszférának számító Közel-Keleten mérkőzhet meg Washingtonnal.
Az Egyesült Államok képviselője legközelebb hétfőn vesz részt nagy jelentőségű találkozón, amikor Condoleezza Rice külügyminiszter Ehud Olmert izraeli kormányfővel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel tárgyal Jeruzsálemben. A remények az eredményekre ugyanakkor nem kimondottan rózsásak, ugyanis az izraeliek úgy vélik, a Hamászt is magába foglaló palesztin egységkormánnyal nem lehet tárgyalni.
Rice látogatása előzetesen az új amerikai diplomáciai időszakot jelentette volna, ám a mekkai találkozón kikristályosodott megoldás elvette a washingtoni terv erejét. Olmert tegnap kifejtette, szerinte nem szabad megszakítani a kapcsolatot az elnökkel, inkább nemzetközi nyomást kell kifejteni annak érdekében, hogy a palesztin kormány fogadja el Izraelt, a megállapodásokat, és hagyjon fel az erőszakkal. A találkozón elhangzott az is, hogy Izraelnek nem szabad Szaúd-Arábiának kárt okoznia.
Elképzelhető ugyanakkor, hogy Rijád szerepe felértékelődik. Szaúd al-Fejszál szaúdi külügyminiszter bejelentette, hazája nem látja akadályát, hogy Moszkva segítségével valósítsa meg békés célú nukleáris programját, amelyre Putyin is látott lehetőséget rijádi tárgyalásán. Atomprogramját Irán szintén orosz segítséggel dolgozta ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.