Politikai lobbi az ágyszámdöntés mögött

Minden jel arra utal, hogy nem szakmai szempontok alapján osztották szét a kórházi ágyakat az országban. Lapunk alábbi összeállítása arról tanúskodik, hogy sokkal inkább a politikai befolyás, illetve az érdekérvényesítő képesség volt a döntő.

2007. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos jel szerint a kórházi ágyak elosztásánál fölülírta a szakmai szempontokat a politikai befolyás és a lobbizás. Erre utalhat többek között, hogy számos olyan intézmény kapott végül aktív férőhelyet, ahol az egészségügyi tárca szerette volna megszüntetni a gyógyító munkát.
A január 8-án közzétett Molnár Lajos-féle ajánlás ugyan csak tizenhárom kórháznál „vette a bátorságot”, hogy kimondja: nulla aktív férőhelyet javasol, további tizenkét intézménynél viszont javaslattétel nélkül bízta a döntést a regionális egészségügyi tanácsokra. Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára már akkor jelezte egy háttérbeszélgetésen, hogy a tárca „szíve szerint” ezeken a helyeken sem tartaná meg az aktív betegellátást. E tizenkét intézménynek azonban szinte mindegyike „megmenekült”, igaz, általában kevés férőhelyet kaptak a szocialista képviselőknek hétfőn kiosztott lista szerint. A siklósi és a pásztói kórház például 20-20, a kisbéri 30, a komlói és a móri kórház pedig 50-50 ággyal működhet tovább. Csakhogy nagyon alacsony aktívágyszámmal szakértők szerint nem üzemeltethető gazdaságosan és szakmailag biztonságosan egy intézmény.
Mindez arra utalhat, hogy a végső döntésnél „kiszolgálták” azokat a lobbikat, amelyek politikai karrierjük miatt abban voltak érdekeltek, hogy a helyi közvéleménnyel érzékeltessék: „megmentették a kórházat”. A szocialista pártelnöki székre pályázó Gyurcsány Ferencnek sem volt mindegy, hogy magára haragítja-e a kórházbezárásokkal és leépítésekkel az MSZP-tagság egy részét.
Érdekes az is, hogy miközben az eredeti javaslat szerint a fővárosban az aktív ágyak 30 százaléka, vidéken pedig a 20 százaléka szűnt volna meg, az új döntéssel az arány megfordult. Nagyobb mértékben csökkennek vidéken a férőhelyek, mint Budapesten, pedig évek óta harsogják a szakemberek, hogy a lélekszámot tekintve óriási a többlet a fővárosban.
Az utóbbi hetek lakossági tiltakozásainak nemigen volt haszna, úgy tűnik, a politikai kapcsolat és lobbi többet jelentett. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) dolgozói és betegei hiába álltak ki az intézmény mellett, a végső döntés elvette a korábban javasolt több mint 300 aktív ágyat az OPNI-tól. Hódmezővásárhelyen is 15 ezren tüntettek nemrég, ám itt még a januári miniszteri javaslatban szereplőnél is nagyobb mértékben csökken az ágyszám. A korábbi javaslat 161 aktív ágyat adott volna a kórháznak, míg az új döntés szerint csak 116-ot kap az eredetileg 315 férőhellyel működő intézmény. A Budai Gyermekkórházat több tüntetés, valamint a kormánypárti és ellenzéki politikusok közös tiltakozása sem tudta megmenteni, ebben az intézményben annak ellenére szűnne meg az aktív ellátás, hogy a korábbi javaslat még 80 aktív ágygyal számolt.
A szintén demonstráció színhelyévé vált kecskeméti repülőkórház sem menekült meg, itt a korábbi javaslatnak megfelelően most is nulla aktív férőhely szerepel. Voltak azért kivételek is: Nagyatád – ahol szintén voltak tüntetések – például az eredetileg javasolt 172 ágy helyett 177-et kapott, míg a korábban miniszteri javaslattétel nélkül álló Kisbér 30-at, a szolnoki MÁV-kórház pedig 58-at. Ez utóbbi eredmény nyilván nem független a szakszervezet demonstrációjától és sztrájkfenyegetésétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.