Spórolás miatt hiánycikk a gyógyszer

Sok gyógyszer hiánycikk lett a patikákban. Az orvosok ugyanis tömegesen kezdték átállítani betegeiket olyan készítményekre, amelyeket az egészségbiztosító számítógépes programja a legolcsóbbként tüntet fel.

2007. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információhiány és a büntetéstől való félelem – a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) alelnöke szerint ez vezetett oda, hogy az orvosok tömegesen állítják át pácienseiket az eddig szedett orvosságokról más medicinákra. Hávelné Szatmári Katalin jelezte: sokan azt gondolják, létezik olyan előírás, amely szerint a doktoroknak kötelességük lenne az azonos hatóanyagú, egyenértékű készítmények közül a legolcsóbbat felírni.
Csakhogy ilyen előírás nincs, a jogszabály csak annyit mond: a beteget tájékoztatniuk kell a legolcsóbb gyógyszerről. Igaz, ha nem a legolcsóbbat rendelik, akkor a páciensnek alá kell írnia egy dokumentumot, hogy ragaszkodik a régi orvosságához. Félelmet pedig az keltett az orvosokban – véli Hávelné –, hogy a szakminisztérium javaslata szerint pénzbüntetéssel és kényszergyógykezeléssel sújtanák az orvosokat, ha az általuk felírt gyógyszerekhez összesen az országos átlagnál több tb-támogatást kell kifizetnie az államnak. Csakhogy ez a rendelet sem lépett hatályba, a kormány nem fogadta el. A patikákban mindenesetre hosszú hiánycikklisták jelentek meg. Sok helyen száznál is több terméket tartósan nem tudnak beszerezni. Hiány esetén a patikusnak fel kellene ajánlania az azonos hatóanyagú készítmények közül egy olcsóbbat. Csakhogy – mutat rá a viszszásságra Hávelné – a legolcsóbbnál már nincs olcsóbb. Ha másnapra sem tudják beszerezni a szert, akkor visszaküldik a beteget a rendelőbe.
A legolcsóbbak kiválasztását az egészségbiztosító számítógépes programjának kellene segítenie. (Ennek problémáiról korábban lapunk már beszámolt.) Küttel Sándor, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének alelnöke szerint a piac szereplői jobban tudtak volna igazodni a megváltozott igényekhez, ha időben tájékoztatják őket, melyik orvosság szerepel majd elől a listán. – Eddig gyógyszerbéke volt, de most az Egészségügyi Minisztérium felrúgta ezt a békét. Olyan, mintha a piac szereplőire folyamatosan lőnének – fogalmazott Bogsch Erik, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke. Mint mondta, nem viszonozzák ezt, továbbra is partneri viszonyra törekednek. A piac szereplői: a medicinák gyártói, a nagykereskedők és a patikusok most egyöntetűen állítják, hogy a kormány intézkedései káoszt okoztak a gyógyszerellátásban.

Kinevezték a tiszti főorvost. Február elsejétől Falus Ferencet, a Nyírő Gyula Kórház volt főigazgatóját nevezte ki országos tiszti főorvossá az egészségügyi miniszter. Falus azt hangoztatta, az ÁNTSZ szakembergárdájára támaszkodva meg tudnak felelni az egészségügy területén végbemenő reformok új kihívásának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.