Még kormánypárti politikusok is káosztól tartanak, s úgy látják: a lakosságot nem tájékoztatták megfelelően. Közben a Fidesz azt kezdeményezte, hogy legalább egy évvel halasszák el a vizitdíj bevezetését.
Mikola István, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője, volt egészségügyi miniszter elmondta: ennyi felkészülési időre biztosan szükség volna, mert a rendszer jelenleg kidolgozatlan, és óriási káoszt okoz majd. Rengeteg dolog tisztázatlan a beszedés módjával és a mentességet élvezőkkel kapcsolatban.
*
Mikola István elhibázottnak tartja a vizitdíj bevezetését, amely szerinte nem tölti be eredeti célját, azaz nem váltja ki a hálapénzt, és nem csökkenti az indokolatlan orvoshoz fordulást sem.
Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca államtitkára rögvest közölte: nem halasztják el a bevezetést. A jövő héttől a kórházakban infopultot működtet a tárca, ahol tájékoztatják az érdeklődőket a részletekről. A háziorvosok is megkapták a tájékoztató füzeteket – tette hozzá.
Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága tegnap rendkívüli ülésén Ari Lajos vizitdíjért felelős miniszteri biztost hallgatta meg a felkészülés részleteiről. A beszámolóból kiderült, hogy kezdetben szinte kizárólag csak készpénzzel lehet majd fizetni, a beszedést egy ezzel megbízott személy vagy automata is végezheti. Vizsgálták, hogy milyen készpénz-helyettesítő eszközöket lehetne bevetni, de egyelőre nem várható, hogy bármelyik széles körben elterjedjen. A bankkártyás fizetés ellen szól, hogy annak különdíja van, így a betegnek többet kellene fizetnie, s pénzbe kerülne a kártyalehúzó telepítése is. Gondoltak továbbá arra, hogy az autópálya-matricához hasonlóan mobiltelefonon is lehessen fizetni, de itt főként a nyugtaadás tűnt megoldhatatlannak. Vizsgálták annak lehetőségét is, hogy a Magyar Posta vizitbélyeget adjon ki, de végül – a hamisítás veszélye és a beváltás nehézségei miatt – ezt elvetették. Ugyanakkor helyi kezdeményezések vannak, egyes háziorvosok például tízdarabos vizittömb kiadását tervezik.
Ari Lajos beszámolt arról, hogy a háziorvosnál, a szakrendelőben és a kórházban csak forintot kötelesek elfogadni, valutát nem. Viszszajáróról is a szolgáltatónak kell gondoskodnia. Fizethet a beteg csupa egyforintossal ugyanúgy, mint húszezressel. Ari Lajos felvetette, hogy beszerezhető pénzrollnizó berendezés, ugyanúgy, mint aprópénzváltó, igaz, ezek darabja sok tízezer forintba kerül. Célszerű lehet még körülbelül 20 ezer forintért UV-szűrőt is vásárolni – sorolta tovább a praktikus eszközöket. A sort a vizitdíj-automatával zárta. Hozzátette: az egyik megyei kórházban úgy döntöttek, hogy jutalékért megbíznak egy céget a pénzbeszedéssel. A miniszteri biztos intenzívebb központi kommunikációt sürgetett, s – mint mondta – erre ígéretet is kapott a minisztériumtól. Nem volt elégedett a lakosság tájékoztatásával Béki Gabriella (SZDSZ) sem. Mint mondta: az emberek sok mindent félreértenek. Sokan tévesen azt gondolják például, hogy húsz orvos-beteg találkozó után az összes addig befizetett pénzt visszaigényelhetik. Mások azzal nincsenek tisztában, hogy a húsz alkalmat külön-külön kell számolni a háziorvosnál és a szakrendelőnél. Béki szóvá tette azt is, hogy miközben a vizitdíj bevezetésének egyik indoka az volt, hogy csökkentsék a szükségtelen orvos-beteg találkozások számát, aközben egyre több szakrendelésre kell háziorvosi beutaló. Nagy Kálmán (Fidesz) azt vetette föl, hogy ki fogja elbírálni, melyik beteg minősül sürgős esetnek, s ezáltal vizitdíjmentesnek. Ennek szabályozásával kapcsolatban Ari is bizonytalannak tűnt, azt tanácsolta a doktoroknak, hogy kétes helyzetekben inkább minősítsék „sürgősnek” a beteget. Ugyanilyen nehéz lesz eldönteni valakiről, hogy cukorbetegnek minősül-e, s mely panaszok függnek össze alapbetegségével. Mentességet ugyanis csak ezen esetekben kaphat. Felvetették azt is, mi történik, ha a beteg egy nappal hamarabb, zárójelentés és napidíjfizetés nélkül távozik a kórházból. A napidíjat ugyanis csak a zárójelentés átadásakor lehetne elkérni tőle. Csáky András (MDF) azt nehezményezte, hogy a tárca nem képviseltette magát az ülésen, a politikai tartalmú kérdésekre pedig a köztisztviselők nem tudtak válaszolni. Az az ülés közben derült ki, hogy a gazdasági államtitkár jelen volt, de elkésett, így nem tudott felelni a kérdésekre, igaz, szemmel láthatóan nem is akart. Amikor egyesek felvetették, hogy ismét feltennék a kérdéseket, Kökény Mihály (MSZP) azzal hárította ezt el, hogy ahhoz a bizottság kétharmados többsége kellene. Garai István (MSZP) azt mondta: noha megszavazta a vizitdíj-bevezetésről szóló törvénytervezetet, most mégis érez némi lelkiismeret-furdalást.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről