Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén tett javaslatot a halasztásra. Az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere szerint senki nem gondolhatja komolyan, hogy több milliárd forintos éves költségvetésű intézmények működtetési szerződéseit ilyen „kutyafuttában”, „diktátumszerűen” és „zsarolással, fenyegetéssel tetézve össze lehet hozni”. Felhívta a figyelmet arra, hogy vannak olyan intézmények, amelyek tegnap reggel – a hatálybalépés előtt három nappal – még mindig nem kapták meg az új szerződés tervezetét. Így nincs miről és nincs kivel tárgyalni – szögezte le, majd hozzátette: soha nem beszéltek arról, hogy az ellenzéki vezetésű települések, illetve megyék nem írják alá a szerződéseket, hanem azt mondták, tárgyalni kívánnak a kérdésről. A politikus szerint óriási gond van az ÁNTSZ-nél a működési engedélyek kiadásával is, mert a tisztiorvosi szolgálat szakemberei nem tudják, mire adják ki az engedélyt, hiszen csak régi struktúra van, új még nincs.
Ódor Ferenc, a Borsod Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, a Megyei Önkormányzatok Szövetségének vezetője egy Mikola Istvánnal közösen tartott sajtótájékoztatón azt kérte, hogy ne diktátumokat küldjenek, és ne zsarolják a kórházigazgatókat azzal, mi lesz, ha nem írják alá a szerződéseket. Úgy vélte, még nem késő, hogy a kormányzat meggondolja magát, és időt adjon a tárgyalásokra. A Fidesz kezdeményezését a bizottság leszavazta. Mikola István kora este Molnár Lajos egészségügyi miniszterrel is megbeszélést folytatott. Ezt követően az ellenzéki politikus kijelentette: aggasztó, nehéz és kaotikus helyzetet lát az egészségügyben. Mikola szorgalmazta: a miniszter és a kormányoldal vegyen részt a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ülésein, hogy szembesüljenek a betegszervezetek álláspontjával. A fideszes képviselő a finanszírozási szerződések körül kialakult helyzetet méltatlannak tartja. – Az ellen tiltakozunk, hogy a szerződéseket úgy írják alá, hogy előtte nem beszélik, gondolják végig – jelentette ki Mikola István. Azt javasolta, hogy a kormány hosszabbítsa meg az átalakítások április 1-jei határidejét. Molnár Lajos nem tartotta indokoltnak a határidő meghosszabbítását, mert szerinte a szerződési feltételek nagy részét ismert törvények rögzítik. Az álláspontok tehát nem közeledtek, ugyanakkor a miniszter szerint a vitás kérdésekről tárgyalások kezdődhetnek a Fidesz és a szaktárca, illetve a kórházfenntartó önkormányzatok és az egészségbiztosító között.
Horváth Ágnes, a minisztérium államtitkára délután azzal érvelt a halasztás ellen, hogy minden intézmény legkésőbb kedden megkapta az új szerződések tervezetét, így elegendő idő áll rendelkezésre az aláíráshoz. Mégis volt olyan kórházvezető, amelyik tegnap délután is azt állította lapunknak, hogy nem kapta meg a dokumentumot. Horváth Ágnes erre annyit mondott: meg kellene nézniük az e-mailjeiket.
A dunaújvárosi kórházban egyelőre még meg sem kapták a finanszírozási szerződéstervezetet. – Szívesen aláírnánk, ha lenne mit – jelentette ki Dorkota Lajos, a város fideszes alpolgármestere, aki elmondta: ma ülésezne a közgyűlés a városban, ahol meg kellene tárgyalni a tervezetet, de egyelőre nincs miről beszélni. A helyi kórház információi szerint ráadásul az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 1540-re kívánja csökkenteni a teljesítményvolumen-korlátot (tvk), amely egymilliárd forint forráskiesést okozhat. A Baranya megyei kórházat fenntartó megyei közgyűlés egészségügyért felelős alelnöke ellenben úgy nyilatkozott, hogy az adott feltételek mellett nem köti meg a kórház az egészségbiztosítóval a szerződést. Mindezt Horváth Zoltán azzal indokolta, hogy a kórház menedzsmentje már kiszámolta az új, április elsejétől várható OEP-finanszírozás összegét. A pontos számvetés elkeserítő mérleget mutatott. Az öszszegzés a megyei kórház esetében havonta 70 millió forint hiánnyal számol, amely évente 800 millió forint veszteség csak a Baranya megyei kórháznak.
Rácz Jenő, a Veszprém Megyei Kórház vezetője, volt egészségügyi miniszter nem sokkal azelőtt kapta meg az új finanszírozási szerződés tervezetét, hogy lapunk munkatársával beszélt. Elmondta: a tartalmáról rögvest egyeztet a megyei közgyűlés vezetőivel, s így döntenek majd, hogy aláírják-e azt.
Továbbra sem lehet tudni, hogy hány intézmény nem írja alá a szerződéseket április 1-jéig. Többen többféleképpen értelmezik azt is, hogy mennyivel lesz alacsonyabb az alá nem író intézmények finanszírozása. Erre a kérdésre napok óra nem hajlandó egyértelmű választ adni az egészségügyi tárca és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Tegnap Horváth Ágnes is kibújt a válaszadás alól.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte