Szomorúan értesültem a tényről, de a kis- és középvállalkozások (kkv-k) körében nem okoz meglepetést az adat – mondta lapunknak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. A főként hazai tulajdonban lévő kkv-k régóta érzékelik, hogy baj van: az alultőkésített vállalkozások számára nehéz a hitelhez jutás, így nem is gondolhatnak beruházásra. A kormányzati megszorítások, az adóemelések, a munkáltatói terhek növekedése természetesen hozza magával a befektetők elbizonytalanodását – vélekedett Dávid Ferenc. Emellett további zavart okoz a kiszámíthatatlan szabályozási környezet. Példaként az elvárt adót, annak alkotmánybírósági vesszőfutását, majd az újabb közteher kivetésének bejelentését említette a főtitkár.
Mint a Központi Statisztikai Hivatal közzétette: tavaly az előzetes adatok szerint a beruházási tevékenység két százalékkal zsugorodott Magyarországon. Az adat alaposan rácáfolt az elemzői várakozásokra, hiszen ahelyett, hogy a választási évekre jellemző módon megugrott volna az invesztálási kedv, a beruházási ráta nem érte el a húsz százalékot, ami egy felzárkózó gazdaságban kirívóan alacsonynak számít.
Elemzői vélemények szerint a váratlan csökkenés a kormányzat fegyelmezetlen fiskális politikájának az következménye. Ez ugyanis a nemzetközi tapasztalatok szerint hosszabb távon aláássa a gazdasági növekedést.
Másodsorban a kiigazítás vállalatokat érintő kedvezőtlen hatását jelölték meg okként. A növekvő költségek mellett a cégek bővítési kedve is visszaesik.
Tavaly az államilag felfújt beruházási léggömb kipukkanásának voltunk tanúi – tette közzé Petschnig Mária Zita az mfor.hu hírportálon. Súlyosbítja a helyzetet, hogy hasonlóval a környező országok egyikében sem találkozhattunk. A beruházások visszaesésének legnagyobb talányát a feldolgozóipari invesztíciók viszszaesése jelenti – fejtegette a közgazdász. Különösen azért, mert ebben az ágazatban a fejlesztések már régóta lemaradásban voltak, miközben az európai konjunktúra javult. Az élelmiszeripar, a ruházati ipar visszafejlődése megmagyarázható. Ám ezt ellentételeznie kellett volna a legnagyobb súlyt jelentő gépipari ágazatoknak.
Az elemzők egyetértenek abban, hogy a visszaesés annak a kormányzati politikának a számlájára írható, amely rendre hirdetésekben igyekezett kedvező képet kialakítani a gazdaság állapotáról. Ráadásul „dübörgés” a közeljövőben sem várható: Petschnig szerint a beruházások csökkenése kedvezőtlen előjel a későbbi növekedési pálya dinamikájára nézve.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is