Az utóbbi tíz év leggyengébb eredménye

Két százalékkal csökkentek a beruházások tavaly: a kormányzati sikerpropagandával szemben az utóbbi tíz év leggyengébb eredményét produkálta gazdaságunk. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségét nem lepte meg az adat, a kis- és középvállalkozások nehezen szánják rá magukat a beruházásra, hiszen alig lehet pénzhez jutni, s kiszámíthatatlan a szabályzó környezet.

2007. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szomorúan értesültem a tényről, de a kis- és középvállalkozások (kkv-k) körében nem okoz meglepetést az adat – mondta lapunknak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. A főként hazai tulajdonban lévő kkv-k régóta érzékelik, hogy baj van: az alultőkésített vállalkozások számára nehéz a hitelhez jutás, így nem is gondolhatnak beruházásra. A kormányzati megszorítások, az adóemelések, a munkáltatói terhek növekedése természetesen hozza magával a befektetők elbizonytalanodását – vélekedett Dávid Ferenc. Emellett további zavart okoz a kiszámíthatatlan szabályozási környezet. Példaként az elvárt adót, annak alkotmánybírósági vesszőfutását, majd az újabb közteher kivetésének bejelentését említette a főtitkár.
Mint a Központi Statisztikai Hivatal közzétette: tavaly az előzetes adatok szerint a beruházási tevékenység két százalékkal zsugorodott Magyarországon. Az adat alaposan rácáfolt az elemzői várakozásokra, hiszen ahelyett, hogy a választási évekre jellemző módon megugrott volna az invesztálási kedv, a beruházási ráta nem érte el a húsz százalékot, ami egy felzárkózó gazdaságban kirívóan alacsonynak számít.
Elemzői vélemények szerint a váratlan csökkenés a kormányzat fegyelmezetlen fiskális politikájának az következménye. Ez ugyanis a nemzetközi tapasztalatok szerint hosszabb távon aláássa a gazdasági növekedést.
Másodsorban a kiigazítás vállalatokat érintő kedvezőtlen hatását jelölték meg okként. A növekvő költségek mellett a cégek bővítési kedve is visszaesik.
Tavaly az államilag felfújt beruházási léggömb kipukkanásának voltunk tanúi – tette közzé Petschnig Mária Zita az mfor.hu hírportálon. Súlyosbítja a helyzetet, hogy hasonlóval a környező országok egyikében sem találkozhattunk. A beruházások visszaesésének legnagyobb talányát a feldolgozóipari invesztíciók viszszaesése jelenti – fejtegette a közgazdász. Különösen azért, mert ebben az ágazatban a fejlesztések már régóta lemaradásban voltak, miközben az európai konjunktúra javult. Az élelmiszeripar, a ruházati ipar visszafejlődése megmagyarázható. Ám ezt ellentételeznie kellett volna a legnagyobb súlyt jelentő gépipari ágazatoknak.
Az elemzők egyetértenek abban, hogy a visszaesés annak a kormányzati politikának a számlájára írható, amely rendre hirdetésekben igyekezett kedvező képet kialakítani a gazdaság állapotáról. Ráadásul „dübörgés” a közeljövőben sem várható: Petschnig szerint a beruházások csökkenése kedvezőtlen előjel a későbbi növekedési pálya dinamikájára nézve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.