Bírálat Pozsonynak

Neszméri Sándor
2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákia még 2002-ben csatlakozott a Regionális vagy Kisebbségi nyelvek európai chartájához, ám azóta egyetlen törvényt sem fogadott el vagy módosított annak érdekében, hogy a nemzeti kisebbségek a nemzetközi dokumentumba foglalt módon használhassák anyanyelvüket. Erre figyelmezteti Robert Fico kormányát az Európa Tanács, és arra szólítja fel, hogy az ország a charta ratifikációs dokumentumokban vállalt kötelezettségeinek a lehető legrövidebb időn belül tegyen eleget.
Az Európa Tanács (ET) raportőrei a chartában foglaltak értelmében tavaly már másodszor ellenőrizték, miként tesz eleget Szlovákia a nemzetközi elvárásoknak. A dokumentumot ratifikáló országokat mindaddig ellenőrzi az ET, amíg nem állapíthatja meg, hogy az adott állam jogrendje teljes egészében tükrözi a charta kitételeit. A raportőröket tavaly még nemcsak a szlovák politikusok fogadták, hanem Csáky Pál akkori miniszterelnök-helyettes és Berényi József egykori külügyi államtitkár is – alapvetően ők mutattak rá arra, hogy bár a kisebbségi jogokért is felelős kormányalelnök hivatala meghatározta: Szlovákiában nyolc törvényt kell módosítani a nyelvhasználati jogok elérhetősége végett, de egyetlen előkészítése sem történt meg. Ennek következtében a szlovákiai kisebbségek mind a mai napig nem használhatják anyanyelvüket az igazságszolgáltatási eljárások során, a gazdasági életben, de korlátozott a helyi rádiózás és televíziózás lehetősége is. A városi televíziók például nem sugározhatnak élő műsort a kisebbségek nyelvén, mert csak olyan anyagot tűzhetnek műsorukra, amelyet már feliratoztak szlovák nyelven.
Ján Kubis külügyminiszter sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, hogy „az ET ajánlása nem a Fico-kormány bírálata”, hiszen a chartát még Mikulás Dzurinda kormányzása idején fogadták el, s ők vállalták, hogy két év alatt a nemzetközi dokumentumhoz igazítják az ország jogrendjét. Kubis nem tudta megmondani, miként reagál a bírálatra az új kormány, szavai szerint „az ET ajánlását egyelőre a szakértők elemzik”.
Magyar külügyi források arról tájékozattak, hogy Szlovákia négy módosító indítványban kifogásolta a szakértői bizottság megállapításait, és kérte, azok ne szerepeljenek a szöveg végső változatában. A bizottság eleinte hajlott arra, hogy elfogadja a szlovák fél igényét, ám a magyar diplomácia által kezdeményezett nemzetközi konzultációk után Pozsony végül visszakozott.
Közben tegnap életbe lépett a Kisebbségi nyelvek európai chartája Csehországban. Enek értelmében minden olyan csehországi városban és faluban, ahol a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek a lakosság több mint tíz százalékát alkotják, ezentúl szóban és írásban szabadon használhatják anyanyelvüket hivatali és bírósági ügyekben. „A gyakorlatban ez alapvetően a lengyel nyelv használatára vonatkozik a morva-sziléziai megyében, ahol több tucat településen haladja meg a lengyelek aránya a tíz százalékot” – mondta az MTI tudósítójának Milan Pospísil, a prágai nemzeti kisebbségi tanács titkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.