Mezőkovácsháza jellegzetes alföldi kisváros, Békés megye délkeleti részén helyezkedik el. A román határ közelében fekvő, a lét-nemlét határán egyensúlyozó település földrajzi helyzetéből adódóan távol esik a fővárostól, valamint a fejlett ipari központoktól. Erre a vidékre érkezve, az embernek olyan érzése támad, mintha a világ végére sodródott volna: oda, ahol évtizedekkel ezelőtt megállt az idő. Budapestről Szegedig, kihasználva az autópálya adta lehetőségeket, többé-kevésbé gyorsan és zökkenőmentesen haladhattunk. A gondok akkor jelentkeztek először, amikor a Tisza-parti megyeszékhelyet elhagyva, a 43-as főúton Makó felé folytattuk utunkat. Az utak minősége egyre rosszabb lett, a fejlett, modern civilizáció nyomai lassan eltűntek, számtalan félreérthetetlen jel tett arról tanúbizonyságot, hogy a régió lakosságát, a dél-alföldi térségnek ezt a részét az elmúlt években magára hagyták. Még Makó előtt, Ferencszálláson egy bizonyára évekkel ezelőtt csődbe ment téesz mellett haladtunk el. A mezőgazdasági járműpark a szabad ég alatt parkolt, úgy tűnt, a gépeket hosszú ideje nem használták, a szerkezetek vasalkatrészeit alaposan megrágta az idő vasfoga.
Terhes örökség
Makó után azonban, ha úgy tetszik, még elszomorítóbb látvány fogadott. Kilométereken keresztül haladtunk a pusztában, az óriási sík terület nyomasztó egyhangúságát csak egy-egy romos tanya törte meg. Később egy, a földjén dolgozgató gazdálkodó házaspár mellett hajtottunk el. A gazda éppen a sártól tisztította meg az ekét, a ló prüszkölve türelmetlenkedett, a gazdaasszony pedig a fából készült szekeret igazgatta. A házaspárra nézve egyértelművé vált számomra, hogy ezek az emberek nem azért dolgoznak mert megéri, hanem azért, mert szeretik a földjüket, évszázadokon keresztül őseikbe ivódott a gazdálkodás szeretete. Pitvaroson újabb lepusztult téesz és romos házak egész sora bizonyította, hogy ez a régió is a rendszerváltás vesztesei közé tartozik. A főúton továbbhaladva pedig egyre gyakrabban jött szembe a volt szocialista blokk egy-egy csodaautója, máshol már csak elvétve közlekedő Wartburg, Lada vagy éppen Trabant jelezte, hogy errefelé mennyire dübörög a gazdaság és milyen nagy a jólét.
Ilyen élmények után érkeztünk meg Mezőkovácsházára, ahol a település vezetése a városházán fogadott minket. A hivatalban a korábbi polgármester ügyeiről érdeklődtünk, a közelmúltban ugyanis nagy sajtóvisszhangot kapott, hogy elítélték a város előbbi vezetőjét. Mint ismert, Szarvas Attilát idén január 9-én háromrendbeli gazdasági előny jogosulatlan felhasználásának bűntettében, háromrendbeli magánokirat-hamisítás vétségében és folytatólagosan elkövetett társadalombiztosítási csalás bűntettében ítélték el. A bíróság a férfit nem jogerősen három évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától is, és kimondta: a vádlott csak a börtönbüntetés háromnegyed részének letöltését követően bocsátható feltételesen szabadlábra. Az ügyész Szarvas Attila vonatkozásában a büntetés súlyosbítása miatt jelentett be fellebbezést. Ha az ítélet jogerőre emelkedik, akkor a volt településvezetőnek le kell töltenie egy korábbi jogerős ítélettel kiszabott egy év tíz hónapos börtönbüntetést is. Úgy hírlik ráadásul, hogy Szarvas Attilának egy 500 millió forintos csalás gyanúja miatt a Központi Kerületi Bíróságon fut egy másik ügye is.
Bakos István, Mezőkovácsháza jelenlegi független polgármestere lapunknak elmondta, ő az előző ciklusban alpolgármesterként tevékenykedett a településen, és akkoriban számtalan szabálytalanságot fedezett fel az önkormányzat pályázatai kapcsán történt kifizetéseknél, illetve egyes önkormányzati beruházásokkal kapcsolatban, s ezért fordult még évekkel ezelőtt a rendőrséghez. Bakos István megjegyezte, amikor 2002-ben Szarvas Attila elnyerte Mezőkovácsháza polgármesteri székét, nem volt erkölcsi alapja arra, hogy elfoglalja hivatalát, hiszen korábban jogerősen egy év tíz hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság.
Törvénytelenségek minden szinten
Varga Gusztáv alpolgármester szerint azonban erről Szarvas Attila akkor még hallgatott, így az MSZP-támogatással győztes polgármester 2002-ben megkezdhette működését. Bakos István szerint ettől kezdve törvénytelenségek egész sora történt Mezőkovácsházán. – Az ügyeket három csoportba lehet osztani, mi annak idején a Városgazdálkodási Kft.-nél tapasztaltak miatt tettünk először feljelentést. Az önkormányzat cégénél olyan működési hiányosságokat észleltünk, ami arra engedett következtetni, hogy Szarvas Attila a céget pénzügyi machinációkra használja fel – jegyezte meg Bakos István, aki hozzáfűzte: ugyanilyen törvényellenes működést tapasztaltak magánál az önkormányzatnál is, és ezért is feljelentést tettek. Mint mondja: Szarvas Attila a közelmúltban ezért kapott nem jogerősen 2 év 6 hónapos börtönbüntetést. A polgármester szerint ugyancsak komoly problémák mutatkoztak a Dél-Békés megyei önkormányzatok társulása körül, amely mostanában szűnt meg. – A társuláson belül létrehoztak egy Humánerőforrás Kht.-t, amelynek megalakításánál is több trükköt elkövettek. Úgy hozták létre, hogy több polgármester nevét és adatait felhasználták, akik erről semmit sem tudtak. Szarvas Attiláék ezért, az elkövetett közokirat-hamisításért jogerősen pénzbüntetést kaptak – jelentette ki Bakos István, aki kiemelte: a Humánerőforrás Kht. csak arra volt jó, hogy különböző pénzek utazzanak ide-oda. A mostani vezetés szerint azonban ezen túlmenően fiktív számlázások, jogtalan jutalom- és szabadságkifizetések, homályos üzemanyag-tankolások és kilométer-elszámolások, trükkös pályázatok maradtak hátra az előző négy évből. – Szarvas Attila nem ismerte a közbeszerzés fogalmát, az ilyen rendeletet eltöröltette – tette hozzá Bakos István. Ezekre az Állami Számvevőszék vizsgálata is rávilágított. A mostani polgármester úgy véli, Szarvas Attila miatt körülbelül 500 millió forint kár érhette a várost. Mezőkovácsháza első embere szerint ez egy bűnszövetkezet, egy maffia, az a gazdasági összefonódás, ami a rendszerváltás előtti időszak beszervezett és pozícióban hagyott emberei által működik.
Cserbenhagyott vállalkozók
Szarvas Attila nem csak a pénzügyi trükkjeiről vált ismertté, a vezetési stílusával is sokakat magára haragított. – Amit a fejébe vett, azt minden áron véghez akarta vinni, akármibe is került. Nem válogatott az eszközökben – közölte Molnár Józsefné, önkormányzati képviselő, aki a helyi általános iskolában tanárként dolgozik, s egyben vezeti az intézmény szakszervezeti csoportját.
A helyiek persze – lévén, hogy egy kisvárosról van szó – sokat hallottak arról, hogy az előző ciklusban mi történt, illetve mi nem történt a településen. Kardos Sándor vállalkozó a saját bőrén tapasztalta az előző városvezetés „áldásos” tevékenységét. – Az előző garnitúra a térség összes vállalkozóját idecsábította, az ittenieket pedig gazdaságilag megfojtotta – közölte a vállalkozó, aki hozzátette: miután nem tudtak „tejelni”, nem tudtak pénzt visszacsöpögtetni a zsebekbe, így nem kellettek. Kardos Sándor szerint minden értelemben sokba került az elmúlt négy év a településnek, a következő évek rámehetnek arra, hogy egyenesbe hozzák a város költségvetését. Egy középkorú férfi – aki a körülbelül 30 kilométerre fekvő Orosházára jár be dolgozni – is értesült a volt polgármester ügyeiről. Mint mondta, nem sok jót hallott róla. Néhány utcával arrébb egy hölgy éppen a háza előtt ácsorgott, amikor szóba elegyedtünk vele. Elmondta, az elmúlt ciklusban semmi értékelhető nem történt Mezőkovácsházán. – Ha tetszik, ha nem, kimondom: az előző polgármester négy év alatt tönkretette a várost, majd elment – panaszkodott a középkorú asszony, aki hozzátette: csak meg kell nézni, milyen rosszak a kövesutak, a járdákon nem lehet közlekedni, s mindez azért van, mert semmire nem volt pénz. Kiemelte: nincs munkahely, sokakat kiköltöztetnek az önkormányzati lakásokból, mert fizetésképtelenné váltak. A hölgy elsősorban arra kíváncsi, hogy hová lett a pénz, ezzel a kérdésével azonban a városban nincs egyedül.
Szerettük volna megkérdezni az üggyel kapcsolatban Szarvas Attilát, Mezőkovácsháza volt polgármesterét, de a városházán nem tudtak segíteni abban, hogy hol tudjuk utolérni. Elmondták, az expolgármester az önkormányzat telefonját is visszaadta már, de úgy, hogy előzőleg óriási számlát halmozott fel. Tudomásuk szerint évek óta meg sem fordult a bejelentett lakóhelyén. A tudakozóban szintén nem akadtunk a volt városvezető elérhetőségére.
Orbán Viktor: A héten két megdöbbentő hír is napvilágot látott