Ellehetetlenülhetnek a megyei jogú városok

Szinte lehetetlen helyzetbe hozta a 2007. évi központi költségvetés önkormányzatokat érintő fejezete a megyei jogú városokat, amelyeknek egyre kevesebb pénzből kellene fedezniük az alaposan megnövekedett kiadásokat. A megyei jogú városok hitelfelvétellel, elbocsátásokkal és intézményi átszervezéssel próbálnak úrrá lenni a gondokon, de akad olyan város is, ahol a beruházások egy részét fel kellett függeszteni.

2007. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecen idei költségvetését elfogadta az önkormányzat közgyűlése, a büdzsé bevételi és kiadási főösszege egyaránt 45,86 milliárd forint. – Az önkormányzat ebben az évben az ISPA-támogatással megvalósuló csatornázási beruházással együtt összesen több mint 12,7 milliárd forintot fordít fejlesztésre, ami így meghaladja az éves költségvetés húsz százalékát – mondta Pajna Zoltán, a város alpolgármestere. Az idén 4,5 milliárd forint hitel felvételére kényszerül a város, ezzel hitelállománya újra eléri az 1998-as szintet. Ugyanakkor a beruházásra fordított összeg nagyságrendileg nagyobb a hitelállománynál, így Debrecen vagyona ebben az évben is jelentősen gyarapszik. A 4,5 milliárd forintos hitelből 2,5 milliárd forint egy korábbi hitel visszafizetésére szolgál. A költségvetési megszorítások miatt csak feszes gazdálkodással lehet biztosítani azt, hogy az önkormányzat bevételeit realizálja. Debrecen idei központi költségvetési támogatása a három évvel ezelőtti szintnek felel meg, miközben jelentősen nőttek a közüzemi szolgáltatási díjak, valamint az intézményi bérjellegű kiadások. Pajna Zoltán szerint végre szükség lenne valóban a feladatokhoz rendelni a központi forrásokat, vagyis meg kellene hozni a 2002 óta esedékes államháztartási reform önkormányzatokra vonatkozó intézkedéseit. Jelentős gazdálkodási nehézségeket okoz ugyanis az, hogy míg az önkormányzatok végzik a kötelezően ellátandó feladatokat, addig ezek állami finanszírozásának aránya mindössze hatvanszázalékos.

Kaposvár: Kétmilliárd forint hiányzik. Kaposvár kompenzációs költségvetést készített, amelynek összeállításánál az motiválta a helyi politikusokat, hogy miként kompenzálják a kormány megszorításait – jegyezte meg Szita Károly polgármester (Fidesz). Mint elmondta, a központi költségvetés megszorító intézkedései mind az önkormányzatot, mind pedig intézményeit érinti, egyúttal hangsúlyozta: más városokkal ellentétben azonban nem a fűnyíróelvet választották, nem azt, hogy jelentős számban elbocsátanak dolgozókat, vagy bezárnak oktatási intézményeket. Arra törekedtek, hogy minél kevesebb veszteséggel tudják ellensúlyozni a működéshez biztosított csökkenő állami támogatást. Az oktatási intézményekről szólva elmondta: ezen a téren várható a legnagyobb változás ebben az évben. Intézményeket nem zárnak be, de esetenkénti összevonás és a kormány kötelező két óra emelése miatt pedagógusok elbocsátása is elkerülhetetlen lesz. A településvezető az oktatási intézmények működtetésének nehézségét szemléltetve kiemelte: két évvel ezelőtt az állami normatívát kétmilliárd forinttal, a múlt évben már több mint 2,7 milliárd forinttal egészítette ki az önkormányzat. A költségvetés főösszege 22 milliárd forint, amely több mint kétmilliárd forint hiányt tartalmaz. – Rendkívül nehéz év elé nézünk, de ha mindent megteszünk, akkor a mi lelkiismeretünk nyugodt lehet – tette hozzá Szita Károly.

Pécs: Négyszáz embert bocsátanak el. Szigorú, takarékos gazdálkodást irányoz elő, valamint a hitelállomány további jelentős növekedését tartalmazza Pécs 2007. évi költségvetése, amelyet a város baloldali többségű közgyűlése elfogadott. A büdzsé szerint a baranyai megyeszékhely az idén összesen 36 milliárd forintból gazdálkodik, ennek 90 százalékából a személyi, működési kiadásokat fedezik. Mivel az összbevétel a főösszegnél alacsonyabb, 32 milliárd forint, a város négymilliárd forint hitelfelvételre szorul. Ebből egymilliárd forintot költenek működési kiadásokra, a többit fejlesztésekre, azon belül az Európa kulturális fővárosa és a Pólus program beruházásaira, a víz- és szennyvízhálózat korszerűsítésére. Az újabb hitelfelvétel komoly terheket ró a városra, hiszen Pécsnek az elmúlt évekből így is 10,3 milliárd forint fejlesztési és 3,4 milliárd forint folyószámlahitele van, s bár 2007-ben több mint félmilliárd forintot visszafizet, beruházási hitelállománya az idén meghaladhatja a 13,5 milliárd forintot, míg a folyószámla-hitelkerete megmarad. A költségvetés ezért is szigorú és a kiadások mérséklését rögzíti. Ennek értelmében négyszáz álláshely szűnik meg, ebből háromszáz pedagógusi, száz pedig a városházán és az önkormányzati fenntartású kulturális intézményekben.

Salgótarján: Teljes intézményi átalakulás. Az előzetes hírekkel ellentétben nem lesznek intézménybezárások Salgótarjánban, ám az elfogadott 2007. évi költségvetés értelmében jelentős változások történnek az óvodai, iskolai ágazatban. A városban szeptembertől hét óvodai csoport szűnik meg. Az óvodai igazgatósághoz hasonlóan júliustól központi általános iskolát hoznak létre, amely hét tagintézménnyel működik majd, emellett a város hat középiskolája közül kettőt-kettőt összevonnak. Az óvodákban, iskolákban, valamint a József Attila Művelődési és Konferenciaközpontban összesen 95 álláshelyet szüntetnek meg. A tízmilliárd forintból gazdálkodó megyei jogú város költségvetését 565 millió forintos hiánnyal fogadták el, ezt 400 millió forintos működési, illetve 165 millió forintos felhalmozási hitel felvételével finanszírozzák. Székyné Sztrémi Melinda, a Fidesz–KDNP vezetésű közgyűlés polgármestere azt hangsúlyozta, hogy 2006-hoz képest 577 millió forinttal kevesebb központi forrást kap a város. Beruházásokra, a központi megszorítások miatt 2007-ben csak másfél milliárd forintot költhet a település, ami fele a tavalyi összegnek. Salgótarján első embere kiemelte, szinte a lehetetlent valósította meg a város azzal, hogy az októberben megörökölt óriási hiányt le tudták dolgozni. – Nagyon kemény és felelősségteljes munkát igényel mindenki részéről, hogy teljesíteni tudjuk ezt a szigorú költségvetést – szögezte le a fideszes városvezető.

Szolnok: Felfüggesztett beruházások. Szolnok önkormányzata 21,6 milliárd forintos kiadással, illetve 2,3 milliárd forintos hiánnyal fogadta el a 2007-re szóló költségvetését. A központi pénzügyi megszorítások miatt a hiánnyal megegyező mértékű hitel felvételét, valamint több városi felújítási-fejlesztési program végrehajtásának idei felfüggesztését rögzítették a rendeletben. Mint a költségvetési rendeletből kiolvasható: az önkormányzat sportpálya-fejlesztési, járdaépítési és burkolatfelújítási, valamint útfelújítási programjának 2007-re ütemezett részének végrehajtását felfüggeszti. Azoknak az önkormányzati intézményeknek az élére, amelyek harminc napon túli tartozása eléri az egymillió forintot, és ezt a tartozást rövid idő alatt nem tudják egy hónap alá szorítani, biztost neveznek ki. A városban 210 közalkalmazotti státus szűnt meg, és 13 szakmacsoport oktatását ősztől már nem indítják el. Szalay Ferenc, a város fideszes polgármestere tragikusnak ítéli a helyzetet. – Több mint ötmilliárd forintos adósságállományt örököltünk, amihez a központi megszorítások miatt további hitelt vagyunk kénytelenek felvenni – jegyezte meg a városvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.