Feltörnék a totópiacot

Kötelességszegési eljárással revolverezi Magyarországot az EU, hogy nyissa meg a sportfogadási szolgáltatások piacát, vagyis mondjon le az állami monopóliumról. Veres János pénzügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, hogy a kormány nem tervezi a szerencsejáték-piac további megnyitását. Az Európai Bizottság fellépése nyomán viszont a Pénzügyminisztérium gondolkodási időt kért.

2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahhoz, hogy ma Magyarországon egy vállalkozás szerencsejátékot indítson – akár a világhálón –, állami koncessziót, illetve engedélyt kell kiváltania, akkor is, ha egy másik tagállamban már engedélyt kapott. Ezt a helyzetet elégelte meg az Európai Bizottság, amely úgy határozott, hogy véget vet a sportfogadási szolgáltatások előtt álló akadályoknak Magyarországon, Dániában és Finnországban.
A bizottság immáron másodszor szólítja fel hazánkat az érintett jogszabályok módosítására. A korábbi felszólító levelekre kapott válaszok alapján ugyanis a brüsszeli testület arra jutott, hogy a kifogásolt rendelkezések nem felelnek meg a hatályos uniós jognak. Ha a bizottság két hónapon belül nem kap kielégítő választ, az ügyet az Európai Bíróság elé utalhatja.
A kormány nem tervezi a szerencsejáték-piac további megnyitását, és nem szándékozik lazítani a szerencsejátékok szervezésének feltételein sem – nyilatkozta korábban Veres János. A pénzügyminiszter akkor még úgy vélekedett, hogy a szolgáltatási irányelv alapján nem terheli uniós kötelezettség a magyar államot. Bár a brüsszeli bizottság döntése új helyzetet teremtett, a magyar kormány most sem siet álláspontja módosításával. Legalábbis lapunk kérdésére a Pénzügyminisztériumban azt mondták, a kormány kihasználja a kötelességszegési eljárás keretében rendelkezésére álló két hónap gondolkodási időt, és csak akkor alakítja ki álláspontját. Laptársunk kérdésére pedig a PM-ben úgy nyilatkoztak, hogy a jelenlegi szabályozás megfelelő. Ennek értelmében ma még nem tudni, hogy módosul-e a szerencsejáték-törvény, vagy szembe megy az ország a brüsszeli állásponttal, s bíróság elé áll.
Az ügy előzményei tavalyelőttre nyúlnak vissza, amikor felmerült, hogy a szerencsejátékokat egységes uniós irányelvekben kellene szabályozni. Az európai szerencsejáték szövetségeket tömörítő Euromat spanyol elnöke, Eduardo Antoja amellett kardoskodott, hogy nincs szükség egységes szabályozásra. A lengyel, szlovák, román és magyar szövetségek ezzel ellenkező véleményen voltak. A kelet-európaiak úgy vélték, az új demokráciákban még elkel a brüsszeli iránymutatás.
A vita gyökere természetesen gazdasági érdekekre vezethető viszsza: a szerencsejátékokból származó haszon az államok fontos bevételi forrása. Nem csoda, hogy sok országban nem akarnak osztozni rajta a magáncégekkel. Hazánkban a Szerencsejáték Rt. adatai szerint 2005-ben a játékgépek után 36,2 milliárd forint volt az adóbevétel, a kaszinók játékadójából 2,92 milliárd forint jött be, a sportfogadásból pedig közel kétmilliárd forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.