Fideszes össztűz a kórházleépítésre

Az Alkotmánybíróságon és a Fővárosi Bíróságon is megtámadja a Fidesz az egészségügyi miniszter kórházi ágyszámcsökkentésről szóló döntéseit. Az ellenzéki párt szerint ellátatlanul maradhatnak a betegek, hosszú várólisták alakulhatnak ki, s 60-70 intézmény válhat működésképtelenné. Molnár Lajos szerint a Fidesz túszként használja a betegeket, mögéjük bújva fenyegetőzik, ijesztget. Eközben kiderült: a közzétett területi ellátási kötelezettség hemzseg a hibáktól és az érthetetlen besorolásoktól.

2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beadványokat nyújt be a Fidesz a Fővárosi Bírósághoz, amelyben megtámadják az ágyszámcsökkentésről hozott közigazgatási határozatokat – közölte Mikola István, a párt egészségpolitikusa, miután válságtanácskozást tartottak a csütörtökön bejelentett egészségügyi döntések miatt. A tanácskozáson részt vett a párt több vezető politikusa, szakpolitikusa, valamint a kórházakat fenntartó megyei önkormányzatok és megyei jogú városok vezetője. – Nem lehet közigazgatási határozattal önkormányzati jogosítványokat elvonni, ugyanis az önkormányzatokat kétharmados törvény kötelezi a kórházak fenntartására és az ellátási kötelezettség biztosítására – hangsúlyozta a politikus. Hozzátette: komoly alkotmányossági aggályokat vet fel az egész egészségügyi reform, ezért a Fidesz újabb beadványokat nyújt be az Alkotmánybírósághoz. Közölte továbbá: megállapodtak abban, hogy nem fogják szolgai módon aláírni azokat az új finanszírozási szerződéseket, amelyeket az egészségbiztosítási pénztár – a kormányzat által szorítva – megküld majd az intézmények fenntartóinak és vezetőinek. – A kórházi struktúra átalakítása minden szakmai szempontot nélkülözve, politikai mutyik következtében alakult ki – fogalmazott Mikola István. Hozzátette, a megszűnő intézmények mellett legalább 60-70 kórház válik majd működésképtelenné.
*
Zombor Gábor országgyűlési képviselő, Kecskemét fideszes polgármestere elmondta: drámai a helyzet, hosszú várólisták alakulnak ki, az ellátáshoz való hozzáférés egyre nehezebb lesz, a betegek gyógyulása kétségessé válik.
Megdöbbentőnek nevezte a Fidesz reakcióját Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. Azt állította, az ellenzéki párt politikai akcióval túszul ejtette a lakosságot, s zsarolja azzal, hogy nem lesz ellátásuk. Ha a települési vezetők nem írják alá az intézmények új finanszírozási szerződését, azzal kimondják: nem akarják a saját kórházukban ellátni a területükön élőket. Így számukra majd más intézményt kell kijelölni, ahol garantáltan ellátják őket.
Az egy órával később tartott háttérbeszélgetésen a miniszter már némiképp mást mondott. Úgy fogalmazott, a kórházaknak területi ellátási kötelezettségük van, ami azt jelenti, hogy minden körülmény között fogadniuk kell a betegeket. Ehhez pedig az egészségbiztosító a finanszírozást is biztosítja. Azaz ugyanazt a megemelt finanszírozást utalják azok számára, akik nem írják alá az új szerződést, mint azoknak, akik aláírják. – A Fidesz úgy viselkedik, mint a bankrablók, akik az ott lévők mögül fegyvernek látszó tárggyal hadonásznak. Most az ellenzéki párt a betegeket, az egészségügyi dolgozókat és az intézményeket használja túsznak egy politikai vitában – tette hozzá. Az MSZP szóvivője, Nyakó István azt mondta, hogy a Fidesz napi pártpolitikai, nem pedig szakmai megfontolásokból támadja az egészségügyi reform intézkedéseit. Szerinte az ellenzéki párt „diktátumot” akar polgármestereire kényszeríteni, hogy akadályozzák a reformot.
Közben kiderült: hemzseg a hibáktól és az érthetetlen besorolásoktól a közzétett lista, elsősorban a területi ellátási kötelezettség meghatározásánál. Számos olyan település létezik, ahol a lakosok az ország eltérő pontjain lévő intézményekhez tartoznak különféle betegségeik esetén.
Ilyenek például a celldömölki gyermekek, akiket fül-orr-gégészeti ellátásra Győrben, gyermekszemészetre Budapesten, a Semmelweis Egyetem klinikáján, gyermek-tüdőgyógyászatra pedig Kaposváron fogadnak majd biztosan. Ha kardiológiai kezelésre van szüksége a gyermeknek, akkor Szombathelyre, ha gasztroenterológusra, akkor Pécsre kell utazniuk. Sokan értetlenségüknek adtak hangot amiatt is, hogy egy-egy intézményben bizonyos szakmacsoportok nem kaptak kötelezően ellátandó területet. Ilyen a Budai Irgalmasrendi Kórház, amelynek a belgyógyászaton belül működő kardiológiája eddig a Pest megyei infarktusos betegek jelentős részét ellátta. A belgyógyászat azonban most nem kapott területi ellátási kötelezettséget, így a szóban forgó Pest megyei pácienseket a III. kerületben található Szent Margit Kórházba szállítják, ott azonban nincs szívkatéteres labor, így a beteget a kerülő után nyilvánvalóan tovább kell szállítani, akár éppen az irgalmasrendi kórházba. Egy másik érdekesség: a Zuglóban található Uzsoki-kórház krónikus osztálya évtizedek óta elsősorban a XIV. kerületieket látta el. Most azonban ehhez az intézményhez nem a zuglói lakosokat sorolták területileg, hanem a XV. kerületieket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.