Gazdaságélénkítésért adóreformot cserébe

2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ideje visszatérni a vállalkozók javaslataihoz – állítja Cséfalvay Zoltán közgazdász, a Fidesz tavalyi Gazdasági konzultációjának szóvivője, aki szerint a konvergenciaprogram sarokszámai alkotta keretek között is ki lehet törni a jelenlegi csökkenő gazdaság, növekvő adók, csökkenő állami bevételek ördögi köréből.
– Az egyik hetilapbeli írásában felrótta a Fidesznek, nem hasznosítja kellőképpen a Gazdasági konzultáció idején összegyűlt vállalkozói javaslatokat. Mások úgy vélik, azóta akkorát változott a helyzet, hogy nem lehet a választások előtti értékelésre stratégiát építeni.
– Az alapvető helyzet – sajnos – nem változott. Azóta is alacsony a foglalkoztatás, kevés munkavállalónak kell kitermelnie sok eltartott járandóságát. Csakhogy a Gyurcsány-kormány rossz irányba indult el, amikor a foglalkoztatást terhelő adókat és járulékokat emelte meg. Ennek következtében ugyanis a vállalkozók még inkább a szürke- vagy feketefoglalkoztatásra kényszerülnek, így még kevesebb legálisan foglalkoztatott fizeti majd a megemelt adót, ezért végül a megemelt adók ellenére is csökkent az állam bevétele. Ráadásul lassul a gazdaság növekedése, és csökken a belső fogyasztás is. Ez olyan ördögi kör, amiből csak radikális, a munkát terhelő adók és járulékok csökkentésével lehet kitörni.
– De a konvergenciaprogram nem teszi lehetővé az adóbevétel csökkenését még rövid távon sem!
– Mindig van választási szabadság. A kormány megteheti, hogy miközben csökkenti a munkát sújtó közterheket, bevezet egy új vagyoni típusú adót, mondjuk az ingatlanadót. Meglátásom szerint az ebből származó bevételek ellensúlyozhatják a bevételkiesést, így a konvergenciaprogram sarokszámai teljesülhetnek.
– Csakhogy az ingatlanadó egyik változata, a luxusadó csúfosan megbukott…
– Nemzetközi példák bizonyítják, hogy megvalósítható az ingatlanadó, ráadásul hatékonyabb és igazságosabb, mint a jövedelem típusú közterhek. A kacsalábon forgó paloták tulajdonosai fizessenek sokat, a szerény lakásokban élők keveset vagy semmit. Azért mondom, hogy hatékony, mert míg most az adóhatóság megfeszül, hogy a magas közterhek elkerülésére ilyen-olyan úton szerzett jövedelmeket felkutassa, addig az ingatlan viszonylag könnyen adóztatható, mert látható. És van még egy előnye: az ingatlanadó a helyi önkormányzatok bevételét gazdagíthatja, ezzel csökkenhet a központi költségvetés újraelosztásának súlya. Ez helyes irány, ugyanis az központi igazgatás – hiába szüntette meg a közigazgatási államtitkári posztot, és tettek néhány spórolásra utaló gesztust – valójában nem hajlandó visszafogni a költekezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.