Gázszámlák: tízmilliárddal tartozik a lakosság

Megrendülhet a gázszolgáltató cégek pénzügyi helyzete is, ha tartósan megmarad a több mint tízmilliárd forintos lakossági díjhátralék – mondta lapunknak a Magyar Gázipari Egyesülés igazgatója. A szakember abban bízik, hogy a télen felhalmozott tartozást a nyár folyamán apránként azok is ki tudják fizetni, akiket most megoldhatatlan feladat elé állított a köbméterenként száz forintos gázár.

2007. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint tízmilliárd forintnyi gázszámlát nem fizettek be a lakossági gázfogyasztók az előző három hónapban – erősítette meg lapunk kérdésére Molnár Gábor, a Magyar Gázipari Egyesülés igazgatója. A szakember hangsúlyozta, hogy ez az összeg az egyesülés gázszolgáltató tagvállalatainak összesített adata, az egyes cégek kintlévőségeire nem lehet következtetést levonni belőle.
A kifizetetlen gázszámlák megszaporodása több ok együttes fennállása miatt következett be. Az egyik ok a gáz árának emelkedése, bár ebben az évben maga a gáz ára nem változott. Utoljára tavaly augusztusban történt emelés, igaz, ennek hatása a téli hónapokban, januárban és februárban jelentkezett. Az mindenképp tény, hogy egy év alatt a vezetékes gáz ára 58,9 százalékkal drágult, s az emberek a korábban 60-70 forintos helyett százforintos gázárral szembesülnek. Ráadásul öt százalékkal emelkedett az energiahordozó általános forgalmi adója, ami tovább növelte a számlák végösszegét.
*
Ugyanakkor január 1-jétől életbe lépett az új ártámogatási rendszer, amely a korábbi gyakorlattal szemben az alanyi jogon történő támogatás helyett rászorultság igazolásához köti a támogatást, amely a rászorultság mértékétől függően változó nagyságú. Így nemcsak azok fizetnek január óta lényegesen többet a gázért, akik nem jogosultak támogatásra, de azok is, akik a korábbinál kisebb árkiegészítést kapnak.
De nem csak a fenti két ok miatt lett magasabb a vártnál a fizetendő számla. Az idei év enyhe időjárása ellenére a szolgáltatók olyan részszámlákat küldtek a fogyasztóknak, mintha a tavalyi tél gázfogyasztása ismétlődne meg. Ennek az az oka, hogy a cégek az utóbbi években áttértek egy olyan rendszerre, amelyben évente csak egyszer olvassák le a gázórát, és a fogyasztók havonta az elmúlt évek átlagos gázfogyasztása után fizetnek. Ezt a részszámlázásos módszert a fogyasztók maguk választhatták. Enyhe teleken ez több, mint a valós fogyasztás, keményebb teleken viszont kevesebb, vagyis egyfajta kiegyenlítő szerepe van – fejtegette Molnár Gábor. Ez a tény azonban nem érhette váratlanul a fogyasztókat, mert amikor a cégek áttértek erre a rendszerre, írásban módosították a szerződést a fogyasztókkal. Növelte a panaszok számát, hogy az egyik szolgáltató január végén tért át az említett résszámlás rendszerre. A szolgáltatók üzletszabályzatai egyébként rögzítik, hogy évente egyszer az ügyfelek áttérhetnek a gázóra havonta történő leolvasására, illetve közlésére.
Bár a kifizetetlen számlák felszaporodása nem érhette váratlanul a cégeket, hiszen a jelentős árváltozások idején ez rendszeresen előfordul, jelentős finanszírozási terhet jelent, ami – ha tartósan fennmarad – megrendítheti a gázszolgáltatókat. A kintlevőségek átlagos mértékéről nem kívánt nyilatkozni a Magyar Gázipari Egyesülés igazgatója, de elmondta, hogy a jelenlegi tízmilliárdos növekmény jelentős mértékű. Az egyesülésnél abban bíznak, a fogyasztók élnek azzal a lehetőséggel, hogy részletekben kifizetik a hátralékukat.

Enyhe tél, kisebb távfűtésszámla. Egy átlagos, 52 négyzetméteres budapesti lakás februári távfűtésszámlája 22 327 forint volt, tavaly ugyanekkor 24 747 forint, azok esetében, akik nem részesülnek gázár-támogatásban – adta közre a Főtáv Zrt. A 2400 forint különbség hátterében az utóbbi tíz év legenyhébb tele áll. Januárban 6,3, februárban 3,7 fokkal volt melegebb az átlagosnál. A különbséghez azonban azt is tudni kell, hogy 2006-ban 2,1 fokkal hidegebb volt az idő az átlagnál, s a távhő árát 12 százalék áfa terhelte. Szeptember 1-je óta viszont már 20 százalék az áfa. Igaz, tavaly még alanyi jogon járt a gázár-kompenzáció. Akik a legmagasabb összegű támogatásra jogosultak, azok februárban 11 780 forintot fizettek egy átlaglakásban, egy éve 16 801 forintot.
A 241 ezer budapesti távfűtéses lakásnak megközelítőleg negyedében, 85 962-ben élők nyújtottak be támogatási kérelmet. A kompenzációra jogosultak legnagyobb része, 31,8 százaléka a legmagasabb összegű támogatást kapja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.