Hadjárat a megyei intézmények ellen

Növekvő működésihitel-felvétel, milliárdos hiány, tömeges, kényszerű elbocsátások – ezek a leggyakoribb kifejezések a megyei önkormányzatok idei költségvetéséről szóló közleményekben. A 2007-es központi büdzsé ugyanis olyan mértékben megkurtította a megyék bevételeit, hogy az önkormányzatok a lét- nemlét határára sodródtak, több helyen komoly átszervezéssel és elbocsátásokkal menekülnek a csőd elől.

2007. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007. évi központi költségvetés megyei önkormányzatokat érintő fejezete szinte kezelhetetlen helyzetet teremtett. A megyék számára biztosított szja-részesedés 45 százalékos csökkenése a 19 megye esetében több mint tízmilliárd forintos kiesést jelent a bevételi oldalon. További veszteség a megyei önkormányzatok számára, hogy az ellátotti létszámhoz kapcsolódó fajlagos normatívák is átlagosan három-négy százalékkal csökkentek, amely megyénként több száz millió forintos bevételcsökkenést eredményez. Tehertételt jelent az is, hogy a nehéz pénzügyi helyzetek kezelésére szolgáló, úgynevezett önhikis (önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került önkormányzatok) pályázatból a megyei önkormányzatokat egyszerűen kizárták. Alapgond, hogy a megyéknek az egyre kevesebb pénzből kellene fedezniük az alaposan megnövekedett kiadásokat. Itt ugyanis jelentős többletterhet jelent a közüzemi díjak és egyéb szolgáltatások drasztikus emelkedése, de ugyancsak érinti a megyék költségvetését a MÁV és a Volán árnövelése.
Elbocsátás Bács-Kiskunban
– A Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés hitelfelvétellel, az intézmények működési kiadásainak csökkentésével fogadta el a közelmúltban a megye költségvetését, amelyben jelentős bizonytalansági tényező a megyei kórház központi finanszírozásának csökkenése. A költségvetés koncepciója csaknem másfél milliárd forintos, döntően működési hiányt tartalmazott, ezt végül ötszázmillió forintra sikerült csökkenteni, amely kétszázmillió forint fejlesztési célú hitelfelvétellel egészül ki – ismertette Bányai Gábor. A közgyűlés elnöke kiemelte: Bács-Kiskun megye önkormányzatának költségvetése a Gyurcsány-csomag életbelépését mutatja, de nem engedték, hogy ez a megye teljes ellehetetlenítését jelentse. Beszámolt arról, hogy a kormányzati szándék megvalósulása 15 százalékos leépítést, több mint 400 ember elbocsátását jelentette volna, de ennek sikerült ellenállni, ennek dacára 93 – döntően az oktatásban dolgozó ember – munkahelye valószínűleg áprilistól megszűnik.
Milliárdos hiány Baranyában
– A Baranya megyei önkormányzat az idén 14,7 milliárd forintból gazdálkodik, és takarékos költségvetés mellett is a tavalyihoz hasonló, 1,3 milliárd forintos hiánnyal számol – tájékoztatott Hargitai János, az önkormányzat közgyűlésének fideszes elnöke, aki hozzátette: a hiányt folyamatos hitelfelvételekből pótolják, egyúttal rendszeresen törlesztik a tavalyról maradt, 1,5 milliárd forint adósságukat.
– Így a hitelállomány év végére várhatóan nem haladja meg a jelenlegi szintet – tette hozzá. Az elnök beszámolt arról is, hogy bár csökkent a folyó működési bevételek és kiadások különbsége, az állami hozzájárulás 2006-hoz képest 580 millió forinttal kevesebb lesz, továbbá növekedett a korábbi hitelek törlesztőrészleteinek nagysága. Hargitai János hangsúlyozta: a nehéz gazdasági helyzet következtében az idén takarékos gazdálkodást vezettek be. Ennek részeként a hivatalnál nyolc, az intézményeknél 44 álláshelyet szüntettek, illetve szüntetnek meg. A közgyűlés kiadásait bizottságok felszámolásával, összevonásával harmadával csökkentették, a nemzetközi kapcsolatok kiadásait húszmillió forinttal mérsékelték.
Fejér megye öröksége
Több mint 1,2 milliárd forint hiányzik a Fejér megyei önkormányzat költségvetéséből annak ellenére, hogy négy hónap alatt félmilliárd forinttal sikerült javítani a pénzügyi helyzetét. Ezt Gombaszöginé Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke közölte, aki hozzáfűzte, a hiány oka, az előző közgyűléstől „örökölt” átgondolatlan hitelpolitika, az ésszerűtlen gazdálkodás és a meggondolatlan, pénzügyi tranzakciók miatti adósságspirál, valamint a kedvezőtlen pénzügyi helyzet. Az önkormányzat átgondolt és szakszerű gazdálkodással törekszik a hiány további, az év végéig felére történő csökkentésére. – Hihetetlen erőfeszítéseket kell tennünk, hogy a kötelező feladatokat el tudjuk látni – panaszkodott Gombaszöginé Balogh Ibolya, aki hozzáfűzte, annak ellenére nem terveznek „fűnyírószerű” létszámleépítést, hogy a kormányzat erre ösztönözné az önkormányzatokat. Az elnök asszony kiemelte azt is: a költségvetés gondjait növeli, hogy a különféle központi támogatások elvonásával, illetve csökkentésével ötszázmillió forinttal csökken az önkormányzat bevétele.
Hitelkényszer a Jászságban
A központi pénzügyi megszorítások miatt 550 millió forintos hitelfelvételre kényszerül Jász-Nagykun-Szolnok megye önkormányzata. Ebből a pénzből várhatóan kétszázmillió forintot a munkabérek fedezetére, míg 350 millió forintot a működésre fordítanak. A költségek lefaragása érdekében intézményi és hivatali összevonások is szükségesek, a megye intézményeinél hatszázalékos leépítés várható. Az álláshelyek megszüntetése legnagyobb arányban a hivatalt érinti, az irodák létszáma csökken. Az eddig önállóan működő közbeszerzési iroda megszűnik, munkáját a pénzügyi és beruházási iroda veszi át. Az európai integrációs iroda a térségfejlesztési irodához kapcsolva szervezi a megye külügyeit. A közgyűlés döntött az általa működtetett fegyverneki Angolkert Otthon és a törökszentmiklósi pszichiátriai betegek otthonának összevonásáról is. – Az szja-részesedés 45 százalékos csökkenése esetünkben 420 millió forint kiesést eredményez – közölte Fejér Andor közgyűlési elnök, aki kiemelte, nagyon feszes költségvetési gazdálkodási évre számít a bevételek csökkenése és a kiadások növekedése miatt.
Nógrád: bérmegvonás
A Nógrád megyei önkormányzat 974 millió forintos hiánnyal fogadta el 2007. évi költségvetését, a pénzügyi helyzet miatt az intézményi struktúra átszervezésére kényszerülnek. A konkrét összevonásokról csak áprilisban tárgyalnak, arról azonban már döntöttek, hogy 125 munkakört szüntetnek meg, amely valamennyi önkormányzati intézményt érint. Az önkormányzat igyekezett a leghumánusabban megoldani a leépítést, a folyamatokba bevonták az érintett intézmények vezetőit is. Becsó Zsolt (Fidesz), a Nógrád megyei önkormányzat elnöke elmondta: a központi támogatásoknál és az átengedett forrásoknál kieső 533 millió forint súlyosan veszélyezteti az önkormányzat feladatellátási kötelezettségét, az intézmények működését. Kiemelte, a forrásszerzési lehetőség is szűkül azzal, hogy 2007-ben a megyei önkormányzat már nem pályázhat az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű önkormányzatoknak elkülönített támogatásra. Tavaly ebből a keretből 150 millió forintot nyert el a nógrádi önkormányzat. A képviselők jóváhagyták, hogy a költségvetés helyzetére való tekintettel folytatni kell a garantált illetményen felüli, munkáltatói jogkörben adható bérelemek, pótlékok folyamatos megszüntetését. Csökkentik a vezetői posztok számát is. Arról is határoztak, hogy a hat hónapnál hosszabb ideje üres álláshelyeket elvonják az intézményektől.
Somogyi vészforgatókönyv
A Somogy Megyei Közgyűlés egyhangú döntéssel fogadta el ez évi, 19,8 milliárd forintos költségvetését, amely mintegy négymilliárd forinttal kevesebb az előző esztendőénél. – A közgyűlés döntésének értelmében a korábbi önként vállalt feladatok jelentős részéről lemondva, elsősorban a kötelező feladatok ellátására, az intézmények működésének fenntarthatóságára, a versenyképes oktatás feltételeinek megteremtésére, a munkabérek kifizetésének biztonságára összpontosítottak a képviselők a rendelkezésre álló keret elosztásánál – mondta Gelencsér Attila, a közgyűlés elnöke. A testület a költségvetés elfogadásával egyúttal a megyei önkormányzat fenntartásában lévő intézményeket érintően 220 dolgozó elbocsátásáról is határozott. A megyei közgyűlés hitelállománya a több mint egymilliárd forintos hitelplafonhoz képest nem éri el a 900 millió forintot, a költségvetés hiánya csaknem másfél milliárd forint. Gelencsér Attila ez utóbbival kapcsolatosan elmondta: a költségvetési koncepció készítésekor még közel kétmilliárd forintnak tűnt a hiány, amit máshogy nem tudnak kezelni, mint létszámleépítéssel és takarékoskodással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.