(hogyan kalózkodjunk…)

Kristóf Attila
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy a tények mindig magukért beszélnek-e. Ez leginkább akkor kétséges, ha a tények rejtve vannak előttünk. A bűnöző például mindent elkövet, hogy szándéka és cselekedete titokban maradjon. A kormány pedig rögvest titkosít, ha úgy hozza a szükség. Ennek a titkosításnak sokféle módja van; az egyik legkelendőbb a sajtó manipulálása vagy a médiamunkások és a sztárok önkéntes együttműködése. Így a tények nem csupán rejtve maradnak, hanem kifordulnak önmagukból.
Mindezek ismeretében bízvást kijelenthetjük, miszerint Magyarországon ma a jó erkölcs nem tartozéka a közéletnek, annak ellenére, hogy gyakoriak a botrányok, amelyek valamely morális ítélkezés szellemét szuggerálják. A szemben álló politikai ellenfelek, az egymással vetélkedő nagy pártok természetesen más és más megvilágításban látják a tényeket, míg a létezésért küzdő vazallusok és mellékszereplők az ítélőbíró szerepében tetszelegnek, és kis hatékonysággal ugyan, de észt és igazságot játszanak. Az erkölcs hiánya és álságos hiányolása persze nem csak a politikára jellemző. A csalás, a hazugság és a képmutatás átszövi az egész társadalmat, az üzleti életet, a kultúrát, a médiát és a személyes emberi kapcsolatokat is. A tény – mint az igazság gerince – megroppant, az ép lábú kutyát is könnyebb utolérni, mint a csalót, a hamisítót, a hazudozót.
Most mégis néhány tény közreadására vállalkozom, bemutatandó az úgynevezett Gutenberg-galaxis egy korunkra ugyancsak jellemző anomáliáját. A tévében a minap láttam egy közérdekű közleményt, amely büntetéssel fenyegeti a különböző számítógépes programok eltulajdonítóit és illegális használóit. Tudjuk, hogy hamis CD-k és lopott szoftverek milliói vannak forgalomban. De hamis könyvek? E kézzel fogható terméknél is semmibe vehetők a szerzők és az őskiadók jogai?
Ifjúkori barátom, G. Sándor szociológus, rokoni magánkiadásban 2003-ban kiadott egy kötetet, amelyben háromszázhatvanöt magyar műdalt gyűjtött össze Minden napra egy nóta címmel. Magam, a műfajt nem kultiválván, kissé bohókásnak tartottam a vállalkozást, bár tudtam, hogy barátomat már egyetemista korában is vonzotta ez a fajta folklór, és a könyv létrehozásába komoly szellemi energiát és sok munkát fektetett, annak ellenére, hogy anyagi hasznot nem várt tőle.
A minap, tehát 2007 elején felkeresett, és két megszólalásig hasonló kötetet mutatott nekem, majd azt kérdezte, látok-e közöttük valami különbséget. Nagy nehezen észrevettem, hogy az egyik Minden napra egy nóta valamivel vaskosabb a másiknál, a papírja pedig világosabb. Azt hittem, ez a második kiadás. Nem – mondta barátom, felmutatva az egyik könyvet –, ez kalózkiadás. Sem én, sem a kiadóm nem tudtunk róla. Egy volt tanítványom akadt rá vidéken egy boltban. Kevesebb mint ötszáz forintért árulják. Bárhogy forgattam a kötetet, semmi nem utalt újranyomójára, a könyvkalózra, hű mása volt az eredetinek. Gratuláltam barátomnak, mivel úgy értelmeztem a dolgot, hogy csak azt érdemes ellopni, aminek értéke van.
Két héttel később hozott egy új könyvet. Ez még vékonyabb volt, mint az előző, egyébként tökéletes másolat. Utánanéztem az interneten – mondta G. Sándor. – Ez a váci Lyra Könyvesház weblapján is szerepel, 990 forintért árulják, és a weblapon kiadóként az Alexandra van feltüntetve.
Ez a kalózkiadás az Anima könyvesbolt internetes listáján is szerepel. Az Alexandra nagy hal a könyvkiadásban és a terjesztésben. Még lelkesebben gratuláltam a barátomnak: két kalózkiadás egymás után, az már igazi bestsellerlistás könyvsiker.
Az újranyomásra sem G. Sándortól, sem kiadójától nem kért senki sem engedélyt. Minden a hátuk mögött történt. Azt mondják, „kleine fische, gute fische”, a nótáskönyv kis hal, de úgy látszik (a kétmilliárd forintos évi forgalmat lebonyolító) cápáknak is ízlik. Lehet, hogy kicsi haszon jó haszon?
Hogy ez az üzleti mentalitás jellemző-e a csalást jól tűrő világunkra, és valahogy megfékezhető-e, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.