Aki pédául Egyiptomból kívánja megnézni hazánk csodáit, soha nem lehet biztos abban, hogy az utolsó pillanatban nem esik kútba az utazása. A körülményes és nehézkes vízumkiadást a diplomáciai kapcsolatok is megérezték már a két ország között. Az esetenként botrányos visszautasítások ellenére hivatalos helyeken arról beszélnek, hogy a vendégek a zavaros politikai helyzet miatt maradnak távol Magyarországtól.
Egyiptom és Magyarország között számos szinten folyik együttműködés. Egyiptom egykoron még mint az ottani vasút építőit tisztelte hazánk fiait (máig madzseriként emlegetik a vonatot), mára mint az Európai Unió tagját, ahol szívesen látják a világ minden tájáról érkező vendégeket. Az utóbbi hónapok eseményeinek tükrében azonban elképzelhető, hogy az egyiptomiak körében csökkenni fog a vágy, hogy hazánkba látogassanak.
A Budapesti Műszaki Főiskola Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara is jó kapcsolatokat ápol négy egyiptomi felsőoktatási intézménynyel, amelyekkel folyamatos volt a kapcsolattartás. A magyar villamosmérnökök és a leendő szakemberek rendszeresen utaztak Egyiptomba, ahonnan szakmai továbbképzésre hozzánk látogattak az arab diákok és oktatók. A tudományos együttműködés jól működött, az egyiptomi nagykövetség ingyen adta a diákoknak a vízumot, ám ezt a gesztust az utóbbi időben már nem viszonozta a magyar fél.
*
Lukács György, a Kandó Híradástechnikai Intézetének igazgatója szerint emiatt nem is kérik jó szívvel az ingyenvízumokat, ha cserébe a magyar fél semmit sem ajánl. Tavaly ősszel az is megtörtént, hogy egy egyiptomi csoport a Tenth of Ramadan városában székelő Technológiai Főiskoláról nem kapott vízumot. Lukács szerint ugyanakkor azóta történtek bizonyos lépések a nagykövetségek között.
A tudományos mellett a kulturális együttműködés is virágzó volt korábban. Tavaly nyáron egy egyiptomi néptánccsoport látogatott volna hazánkba, hogy részt vegyen egy utcafesztiválon. A nagy múltra visszatekintő kulturális esemény keretében a kiválasztott alexandriai tánccsoport Zamárdiban, Hévízen, Balatonalmádiban, Zalaegerszegen és Budapesten mutathatta volna meg tudományát, szórakoztathatta volna a közönséget július végétől augusztus végéig. A hivatalos meghívólevelek, a szállodai foglalások, a repülőjegyek mind rendben voltak, csak a vízum hiányzott. A kairói magyar nagykövetség – bár a diplomáciai kapcsolatok javítása érdekében ettől általában eltekintenek – fejenként 35 eurót kért a pecsétért. Az utazás előtt néhány nappal a követség még mindig nem hallatott magáról, s 24 órával a tervezett indulás előtt jött az eredmény: a követség visszautasította a vízumkérelmeket. A csoportot egyébként elkísérte volna az egyiptomi kulturális miniszter első titkára, aki a visszautasítás miatt nem látogatott el Magyarországra. Úgy tudjuk, a minisztérium hivatalos levelet is intézett a Külügyminisztériumhoz, magyarázatot kérve a diplomáciában durva sértésnek számító eljárásért. A kairói magyar nagykövetség konzulhelyettese megkeresésünkre közölte, csak az érintetteket tájékoztatják a vízum megtagadása esetén, arról információt harmadik személynek nem adhatnak ki. Hozzátette, így az említett csoportot is értesítették, miért nem utazhatnak Magyarországra. Úgy tudjuk, a tánccsoport mégsem kapott tájékoztatást, miért hiúsult meg utazásuk.
A pénzemberek is megtapasztalhatták a vízumszerzési nehézségeket. Információink szerint ilyen okok miatt maradt távol hazánktól hét egyiptomi üzletember is, akik a Budapesti Nemzetközi Vásárra igyekeztek. Öten nem kapták meg a szükséges pecsétet, így a tervezett üzleteik kútba estek. Ilyen problémákkal szembesülnek a kínai állampolgárok is. Magyarországi kínaiak szerint egyre nehezebb bejutni az országba, pedig minden papírjuk rendben van, s többen befektetési lehetőségeket keresnek nálunk. Úgy tudjuk, a magyarországi bevándorlási eljárások miatt többen a határról fordultak vissza.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat