Közpénz magánkórházaknak?

Magánkórházak is kaphatnának közfinanszírozást bizonyos beavatkozásokért – ennek lehetőségével is foglalkozik az Egészségügyi Minisztérium. Így például a szülésért ezeknek az intézményeknek is ugyanannyi pénzt juttathatna az egészségbiztosító, mint amennyit egy „közkórháznak”, persze itt a pácienseknek továbbra is fizetniük kellene.

2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint bizonyos szakmacsoportokban nyílna lehetőség arra, hogy magánkórházak is kapjanak közfinanszírozást. Lapunk úgy tudja, hogy a szülészetnél és bizonyos pszichiátriai ellátásoknál vizsgálja az Egészségügyi Minisztérium ennek lehetőségét. Az elképzelések szerint a magánintézmények ugyanakkora összeget kapnának az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP), mint amennyit a biztosító bármely más kórháznak utal ugyanazért az ellátásért. Egy szövődménymentes, „sima” hüvelyi szülésért például jelenleg mintegy 85 ezer forintot, s 95 ezret, ha a páciens epidurális érzéstelenítést is kap. Császármetszésnél „alapesetben” ez az összeg 176 ezer forint. A közfinanszírozáson túl a magánkórházak természetesen továbbra is pénzt kérnének a páciensektől. Hogy mennyit, azt semmi nem korlátozza. A Telki Magánkórházban az információnál kapott tájékoztatás szerint az „alapszülés” egyágyas szobában és egy hozzátartozó bent tartózkodásával, négy nap bent fekvés mellett jelenleg 650 ezer, míg a császármetszéses szülés öt nap bent tartózkodással 780 ezer forintba kerül.
Az egészségügyi tárca sajtóosztályán csak annyit közöltek kérdésünkre, hogy főként a szakma részéről érkeztek ilyen igények.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke is hallott már az elképzelésről. Mint mondta: ha a szektorsemleges finanszírozást tartják szem előtt, akkor támogatható az elképzelés. Ugyanakkor tudni kell, hogy a valóban magánintézményeknek nincs területi ellátási kötelezettségük, s más – például a közhasznú társasággá alakult – intézményekkel ellentétben minden beavatkozásért kérhetnek térítési díjat a betegektől, annyit, amennyit akarnak. Így csak a jóból részesülnének, a kötelezettségekből nem – tette hozzá.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke is azt mondta: a szektorsemleges finanszírozás nem feltétlenül elvetendő dolog. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra: furcsa erről éppen akkor beszélni, amikor a kormány szűkíti a közfinanszírozott kapacitást. Hozzátette, hogy egyelőre semmilyen részletét nem ismerik annak, miként történhetne a magánintézmények befogadása a támogatotti körbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.