Kockázatos volna, sőt akár ellátási zavarokat is okozhatna, ha a területi ellátási kötelezettségre vonatkozó besorolás, azaz a beutalási rend jövő hónap elejétől hatályba lépne – mondta lapunknak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Ezért a szervezet vezetősége annak elhalasztását tartja szükségesnek. Hozzátette: az Egészségügyi Minisztérium által készített besorolás rengeteg hibát, ellentmondást és tisztázásra szoruló kérdést tartalmaz.
Példaként említette, hogy számos intézménynek az eddiginél lényegesen nagyobb számú lakosságot kellene kötelezően ellátnia bizonyos szakmákban. Erre azonban képtelenek, az egészségbiztosító ugyanis korlátozza az elvégezhető teljesítményt. Ha a kórház túllépi a limitet, akkor a biztosító egyetlen fillér finanszírozást sem utal a beteg ellátása után. A kórházaknak egyelőre nincs információjuk arról, hogy a hozzájuk rendelt magasabb lakosságszám miatt várható többletfeladatok és az ágyszámcsökkentés hogyan változtatja az említett teljesítménykorlátot.
Tegnap egyébként a területi ellátási kötelezettségről egyeztetett az egészségügyi tárca a szakmai szervezetek képviselőjével – ezt a minisztériumban is megerősítették, ám további információval nem szolgáltak.
Mint arról már beszámoltunk, rengeteg hibát jeleztek szakemberek a minisztérium által összeállított beutalási rendben. Úgy tudjuk: ezért a tárca átdolgozza, korrigálja a listát. A beutalási rend „elosztja” az ország lakosságát a különböző szolgáltatók között, ez azt jelenti, hogy lakóhely szerint megmutatja, kit melyik intézményben kötelesek ellátni. A páciensek nemcsak a kijelölt kórházakba mehetnek, külön térítési díj nélkül választhatnak másik gyógyintézetet, ehhez háziorvosuknak a választott helyre kell kiállítania a beutalót.
Az interneten jelenleg is olvasható besorolás változhat továbbá amiatt is, hogy településeken, illetve régiókon belül lehetőség van a feladatok intézmények közötti átadására.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette